SPIS TREŚCI
Kiedy za oknem nastaje zimowa aura, szybko robi się ciemno i spędzamy długie zimowe wieczory spędzamy głównie w domu, od czasu do czasu możemy zrobić sobie domowe spa. Któż nie marzy o gładkiej, zdrowej i jędrnej skórze. Aby zapewnić jej jak najlepszą kondycję, niezwykle pomocny mogą okazać się peeling, czyli zabieg złuszczania martwego naskórka. Efekty regularnego stosowania peelingu to przede wszystkim:
- poprawa elastyczności skóry,
- wyrównanie kolorytu,
- wygładzenie skóry, nierówności i zmarszczek,
- usunięcie martwego naskórka i zanieczyszczeń,
- lepsze wchłanianie się kremów i balsamów,
- poprawia krążenie.
Aby wykonać zdrowy i efektywny peeling wcale nie trzeba wydawać fortuny na drogeryjne gotowce, nierzadko nafaszerowane chemicznymi dodatkami i konserwantami, czy umawiać się na kosztowny zabieg u kosmetyczki. Peeling z łatwością możemy przygotować samodzielnie w domu, z kilku prostych i często dostępnych w kuchni produktów. Oto kilka ciekawych, skutecznych i banalnie prostych propozycji.
Peeling kawowy
Jakie produkty będą potrzebne do jego przygotowania:
- fusy z kawy około pół filiżanki
- łyżeczka cynamonu
- łyżka ulubionego olejku do ciała (może też być oliwa z oliwek)
Składniki łączymy ze sobą, a powstałą masę nakładamy na zwilżoną skórę ciała, wykonując delikatny masaż. Po zakończeniu masażu całość dokładnie należy spłukać. Peeling kawowy jest doskonałym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem.
Peeling cukrowy
Potrzebne składniki to:
- co najmniej 6 łyżek cukru
- olejek arganowy, migdałowy lub oliwa z oliwek
Tak jak w przypadku peelingu kawowego łączymy składniki i nakładamy delikatnymi, kolistymi ruchami na ciało, wykonujemy masaż, po czym dokładnie spłukujemy. Peeling ten możemy zastosować zarówno na ciało jak i na twarz. Działa on zmiękczająco na skórę, oczyszcza i dotlenia. Może też stanowić bazę do wykonania peelingu owocowego (z dodatkiem zmiksowanego owocu, np. kiwi, banana, truskawek).
Peeling miodowo-migdałowy
Ten peeling nadaje się doskonale do delikatnego oczyszczenia skóry twarzy. Aby go wykonań należy wymieszać ze sobą:
- posiekane migdały (około jednej łyżeczki),
- łyżeczka miodu
- łyżeczka hydrolatu
Przez kilka minut masujemy powstałym peelingiem twarz, a następnie spłukujemy letnią wodą. Pomaga on skórze ujednolicić koloryt.
Peeling adzuki
Aby ją wykonać, należy zmielić w młynku do kawy garść fasolki adzuki. Łyżkę zmielonego proszku mieszamy z odrobiną wody lub hydrolatu. Bardzo delikatnie masujemy peelingiem twarz. Po wykonaniu masażu możemy zostawić peeling na skórze na około 10 minut i potraktować jak odżywczą maseczkę. Fasolka adzuki zawiera sporo cynku, dlatego peeling z niej polecany jest osobom z cerą skłonną do wyprysków. Pomaga ją wygładzić i rozświetlić.
Peeling solny do ciała
- gruboziarnista sól morska lub różowa himalajska około 0,5 szklanki
- sok z połowy cytryny
- 2 łyżki oliwy z oliwek lub olejku arganowego
Po dokładnym wymieszaniu ze sobą składników, nakładamy na czystą, zwilżoną skórę gotowy peeling i rozpoczynamy masaż. Całość spłukujemy. Ten peeling ma właściwości zmiękczające, polecany jest szczególnie do skóry stóp, kolan oraz łokci.
Domowe peelingi do ciała bazują na naturalnych składnikach, mają prosty skład, nie zawierają sztucznych dodatków, aromatów i konserwantów. Doskonale wpisują się w trend zero waste. Jeśli ograniczymy bądź całkowicie zrezygnujemy z kupowania drogeryjnych peelingów, w naszym koszu znajdzie się zdecydowanie mniej plastikowych odpadów, a w portfelu pozostanie więcej pieniędzy. Do tych wszystkich zalet trzeba jeszcze zaliczyć to, że przede wszystkim są one skuteczne i dają widoczny efekt.