Strona głównaProdukty i przepisyBambusowa deska do krojenia - jak o nią dbać i dlaczego warto...

Bambusowa deska do krojenia – jak o nią dbać i dlaczego warto z niej korzystać?

Jednym z najczęściej używanych na co dzień akcesoriów kuchennych jest deska do krojenia. Przydaje się podczas przyrządzania każdego posiłku, zarówno śniadania, jak i obiadu czy kolacji. Wprawdzie jej głównym zadaniem jest ochrona blatu kuchennego przed zarysowaniem i uszkodzeniem, to jak się okazuje nie musi to być jedyne zastosowanie. Jeśli deska jest porządnie wykonana i zadbana, możemy wykorzystać ją również jako element dekoracji stołu i tacę do serwowania na przykład serów, wędlin lub owoców.

Rodzaje desek do krojenia

W sklepach dostępne są deski wykonane z najróżniejszych materiałów. Drewniane, plastikowe, z kamienia, a nawet szklane. Wybór jest ogromny i może przyprawić o zawrót głowy. Plastik w przypadku deski do krojenia jest uznawany za materiał higieniczny, ponieważ w mniejszym stopniu niż drewno pochłaniania soki i zapachy, a także łatwo jest go umyć i utrzymać w czystości. Jednak każdy dziś wie, że jest to materiał nieekologiczny i jeśli staramy się, aby do domu wybierać produkty ekologiczne, wówczas plastikowa deska nie wchodzi w grę. Materiałem biodegradowalnym jest z pewnością drewno, jednak deski drewniane dosyć trudno jest utrzymać w czystości, pochłaniają one wszelkie zapachy, a także są stosunkowo ciężkie. Szklane deski co prawda nie pochłaniają zapachów i łatwo je umyć, jednak mogą tępić noże, no i oczywiście mogą się stłuc. Produktem, który jest jednocześnie ekologiczny, lekki i łatwy w utrzymaniu w czystości jest bambusowa deska do krojenia. Dostępna od stosunkowo niedawna, stała się prawdziwym hitem.

Właściwości deski bambusowej do krojenia – dlaczego warto z niej korzystać?

Ponieważ na pierwszy rzut oka deska bambusowa do krojenia przypomina drewnianą, wielu osobom wydaje się, że deski bambusowe również są drewniane. Jednak bambus to rodzaj rośliny o mocnych, drewniejących łodygach – materiał ekologiczny, który rośnie bardzo szybko (nawet metr dziennie). Do produkcji desek z bambusa wykorzystuje się bardzo mocno sprasowane, ułożone w poprzek łodygi. Dzięki tej metodzie, nie ma potrzeby stosowania szkodliwych klejów i innych substancji. Ponieważ struktura bambusowej deski jest bardzo mocno zbita, nie wsiąka w nie woda ani inne płyny, dzięki czemu nie stanowi ona pożywki dla rozwoju bakterii. Oprócz tego jest przyjazna dla środowiska, lekka i poręczna, co doceniają przede wszystkim osoby starsze. Deska bambusowa do krojenia:

  • jest twardsza od deski drewnianej,
  • bardzo szybko wysycha,
  • jest ekologiczna, lekka, trwała i higieniczna,
  • odporna na wilgoć i przesiąkanie zapachami,
  • można na niej kroić mięso, sery, pieczywo, warzywa i owoce,
  • nie tępi noży,
  • jest odporna na uszkodzenia i na bardzo wysoką temperaturę.

Jak dbać o deskę bambusową do krojenia, aby posłużyła nam jak najdłużej? Impregnowanie i mycie

Dbanie o to, aby przedmioty codziennego użytku posłużyły nam jak najdłużej, wpisuje się w założenia filozofii zero waste – czyli zasady dotyczące życia w zgodzie z naturą i niemarnowania tego, co już posiadamy. Aby deska do krojenia wykonana z bambusa długo nadawała się do użytku, nie powinno się myć jej w zmywarce, a także długo namaczać w wodzie. Zamiast chemicznych i szkodliwych dla naszego zdrowia i środowiska detergentów, warto użyć do jej mycia naturalnych środków – przemyć ją cytryną, sodą lub octem, po czym spłukać wodą. Po umyciu powinniśmy ustawić ją pionowo, by ociekła z wody lub od razu przetrzeć ją czystą i suchą ściereczką.

Deskę do krojenia bambusową przed pierwszym użyciem, powinno się odpowiednio zaimpregnować, aby dodatkowo zabezpieczyć ją przed wilgocią i uszkodzeniami. Do tego celu wystarczy użyć dowolnego oleju jadalnego, który po prostu wsmarowuje się w deskę. Po olejowaniu należy odczekać minimum 12 godzin, zanim użyjemy deski do krojenia. Proces ten warto regularnie powtarzać, np. co dwa miesiące. Wówczas będzie ona odpowiednio zabezpieczona i posłuży nam długie lata.

Bardzo praktycznym i wygodnym rozwiązaniem jest deska bambusowa do krojenia z tacą. Wysuwana taca przydaje się na przykład wówczas, kiedy chcemy przełożyć warzywa z deski do garnka lub kiedy musimy wyrzucić obierki i resztki do śmieci.

Bambusowa deska do krojenia wykonana z naturalnych materiałów jest jednak nie tylko praktyczna, uniwersalna, a przy okazji nie jest szkodliwa dla środowiska naturalnego, ale także prezentuje się na tyle efektownie, że z powodzeniem możemy używać jej również do serwowania przekąsek podczas imprez, rodzinnych spotkań, jak również na co dzień.

Magda Kaźmierczak
Magister Technologii Żywności i Żywienia Człowieka oraz Bezpieczeństwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Interesuje się nie tylko żywnością, ale również dietetyką i psychodietetyką. Wolne chwile spędza na trenowaniu z kettlebells lub sztangą.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img