Strona głównaProdukty i przepisyBłonnik w diecie – jakie są jego źródła i właściwości?

Błonnik w diecie – jakie są jego źródła i właściwości?

Na temat błonnika krąży wiele mitów, które zdecydowanie demonizują jego działanie. Coraz popularniejsze stało się powątpiewanie w jego wpływ na zdrowie naszego organizmu oraz na nasze dobre samopoczucie. Wiele osób pyta: „Jakie korzyści daje substancja, która nie ulega trawieniu?”. Odpowiadamy: naprawdę spore! Wbrew pozorom, błonnik jest niezwykle wartościowy, co postaramy się dziś udowodnić.

Błonnik pokarmowy, znany także jako włókno pokarmowe, to substancje pochodzenia roślinnego, występujące między innymi w produktach zbożowych. Jest on mieszaniną m.in. celulozy, skrobi, pektyny oraz hemicelulozy. Prawdą jest, że błonnik nie ulega trawieniu przez układ pokarmowy, jednak koniecznie trzeba podkreślić, że nie jest on zbędny. Wbrew pozorom, błonnik ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, w konsekwencji mogąc znacznie przyczynić się do poprawy naszego stanu zdrowia oraz powodzenia stosowanej diety. Prześledźmy więc uważnie, w jakich produktach można go znaleźć oraz co nam oferuje.

Źródła błonnika

Tak, jak wspomnieliśmy, błonnik w dużych ilościach występuje przede w zbożu. Znaleźć go można zatem w chlebie żytnim, otrębach pszennych, kiełkach pszennych, czy płatkach owsianych, jęczmiennych i kukurydzianych. Bogatym źródłem błonnika są również rośliny strączkowe, w tym głównie soczewica, biała i czerwona fasola, groch oraz soja. Nie możemy pomijać także orzechów i nasion, zwłaszcza orzechów włoskich, ziemnych, pistacjowych i laskowych, sezamu, maku, słonecznika oraz migdałów.

Co jeszcze? Warzywa!

Sięgajmy po pietruszkę, seler i brukselkę. Nie pomijajmy też brązowego ryżu, kaszy jęczmiennej i owoców, zwłaszcza suszonych. Duże ilości błonnika znajdują się na przykład w suszonych śliwkach, morelach, jabłkach oraz brzoskwiniach. Pamiętajmy jednak o tym, aby produkty te nie były dosładzane. Stawiajmy na naturalność, a nie przetworzoną żywność.

Właściwości błonnika

Prozdrowotne właściwości błonnika można wymieniać w nieskończoność. Błonnik nierozpuszczalny w wodzie usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, m.in. poprzez zwiększanie uczucia sytości, które w konsekwencji nie prowadzi do odczuwania głodu i nadmiernego podjadaniaWspiera on trawienie oraz pobudza wydzielanie śliny, a także zapobiega nowotworom układu pokarmowego. Błonnik rozpuszczalny w wodzie sprawia natomiast, że cholesterol nie jest wchłaniany do naszego organizmu w dużych, zagrażających zdrowiu ilościach, zapobiega też pojawianiu się kamieni żółciowych. To jeszcze nie wszystko! Naturalny błonnik obniża poziom cukru we krwi, a więc chroni przed cukrzycą, zwalcza zaparcia, ułatwia skuteczny detoks, a także ułatwia wydalanie tłuszczu.

Powyższe przykłady wskazują, że dieta każdego z nas (kto nie ma alergii na wymienione powyżej produkty) powinna być bogata w błonnik. Są jednak osoby, którym spożywanie produktów zawierających błonnik, jest wręcz wskazane. Należą do nich na przykład osoby chorujące na nadciśnienie, diabetycy, osoby chorujące na miażdżycę oraz ci wszyscy, którzy walczą z nadwagą lub otyłością.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img