Spis treści
- Biały cukier oraz miód – co wybrać
- Kawa z miodem – naturalny i wartościowy słodzik
- Kawa z miodem i mlekiem – przepis
Kawę można pić na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych dodatków są jednak różnego typu słodziki. Coraz częściej jednak w miejsce zwykłego cukru wybiera się różnego typu zamienniki, jak np. stewię, ksylitol czy – naturalny miód. Nie od dziś wiadomo, że jest to produkt bogaty w cenne substancje odżywcze i minerały, których próżno szukać w białym cukrze. Zatem, czy słodzenie kawy miodem jest dobrym rozwiązaniem?
Biały cukier oraz miód – co wybrać
Nadmiar cukru spożywanego w codziennej diecie nie służy naszemu zdrowiu. Biały cukier można znaleźć przede wszystkim w słodyczach, wypiekach, napojach, jogurtach i różnego typu przetworach. To jednak zaledwie początek, gdyż warto pamiętać iż cukry (jak fruktoza) zawarte są także naturalnie w owocach, sokach i bakaliach. Komponując jadłospis warto zatem zrezygnować z wysoko słodzonych produktów, które dodatkowo zwiększają udział cukru w naszym menu.
Wychodząc z takiego założenia słodzenie kawy miodem zamiast cukrem wydaje się rozwiązaniem korzystniejszym dla organizmu. Różnego typu miody są wykorzystywane od tysiącleci, zarówno w kuchni, jako naturalna przyprawa, słodzik i substancja konserwująca. Miód naturalnie zawiera w sobie:
- aminokwasy i białka,
- flawonoidy i fenolokwasy,
- sacharydy,
- olejki eteryczne,
- składniki mineralne oraz witaminy.
Obecne w miodzie składniki sprawiają, że miód jest stosowany jako naturalny środek wspomagający odporność, gojenie ran i stosowany w okresie gorszego samopoczucia.
Kawa z miodem – naturalny i wartościowy słodzik
Miód jest słodzikiem, który podobnie jak cukier, jest mocno kaloryczny. Różnica między nimi polega jednak na zawartości wartościowych dla organizmu substancji, których w białym (oczyszczonym) cukrze nie ma. Kawa z miodem stanowi zatem dobrą opcję dla wszystkich miłośników dosładzania “małej czarnej” – pod kilkoma warunkami jednak.
Najwięcej wartościowych składników miodu zachowuje się gdy spożywamy go na surowo, bez podgrzewania. Oznacza to, że dodając go do kawy (lub herbaty) trzeba uważać na temperaturę napoju. Najlepiej dodawać miód do przestudzonej kawy. Miód dobrze rozpuszcza się w temperaturze około 30-40°C. Kawę z miodem warto popijać zatem mocno wystudzoną, albo dosładzać w ten sposób kawę serwowaną na zimno.
Warto także pamiętać o tym, że miód jest słodszy od cukru. Do posłodzenia kubka kawy wystarczy zatem już połowa łyżeczki miodu. Ze smakiem można eksperymentować i w razie potrzeby dodać więcej, tak aby kawa zachowała swój aromat i charakterystyczny smak. Dzięki temu kubek kawy słodzonej miodem dostarczy nam nieco mniej kalorii (około 19 kcal), niż gdyby w napoju znalazły się dwie łyżeczki zwykłego cukru (ok. 40 kcal).
Kawa z miodem i mlekiem – przepis
Oto prosty przepis na przygotowanie aromatycznej kawy słodzonej miodem.
- Porcję mocnej kawy należy zaparzyć ulubioną metodą (w ekspresie, aeropressie lub french pressie).
- Zaparzony napój warto doprawić przyprawami: cynamonem, imbirem, gałką muszkatołową lub kardamonem. Wspaniale wzmacniają one aromat kawy, dobrze komponują się ze smakiem miodu i pobudzają metabolizm.
- W przestudzonej kawie rozmieszać pół łyżeczki ulubionego miodu. Najlepiej sprawdzą się jasne miody (takie jak np. lipowy czy wielokwiatowy). Miody takie jak spadziowy mogą zdominować aromat kawy. Popularnym dodatkiem jest także miód Manuka, choć dobrze pamiętać, że jego smak jest dość specyficzny.
Jeśli Twoim ulubionym wariantem jest kawa z miodem i mlekiem, przed ich dodaniem porcję miodu można wcześniej rozpuścić w lekko podgrzanym mleku, dzięki czemu uzyskamy konsystencję zbliżoną do syropu.