Strona głównaProdukty i przepisyRodzaje i właściwości oleju kokosowego

Rodzaje i właściwości oleju kokosowego

SPIS TREŚCI:

Uznawany za jeden z najzdrowszych na świecie olej kokosowy pozyskuje się z wnętrza orzecha palmy kokosowej, tzn. z jego miąższu. W temperaturze pokojowej jest dosyć twardą masą o białym kolorze, a po podgrzaniu staje się płynny. Jego zapach jest lekko kokosowy, delikatny i słodkawy. Ceniony jest za pozytywny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i wygląd. W sklepach dostępne są trzy rodzaje oleju koksowego:

  • virgin – najmniej przetworzony, zachowuje wszystkie najbardziej wartościowe składniki odżywcze,
  • rafinowany – najbardziej „oczyszczony”, poddawany procesom wybielania i oczyszczania z osadów, jest doskonały do smażenia, nie przypala się, nie zmienia smaku i zapachu potraw, ma długi termin przydatności do spożycia,
  • nierafinowany – ma więcej składników odżywczych niż rafinowany, zachowuje kokosowy posmak i zapach. Nie nadaje się do smażenia, za to jest idealny do zabiegów kosmetycznych.

Wybór najlepszego dla nas rodzaju oleju kokosowego zależy od tego, do czego potrzebujemy użyć oleju kokosowego. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Olej kokosowy – właściwości i składniki odżywcze

Mimo że składający się w większości olej kokosowy składa się z kwasów nasyconych, zaliczany jest do tzw. superfoods, czyli do produktów zdrowych i mających prozdrowotny wpływ na nasz organizm. Dzieje się tak, ponieważ nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym są w większości średniołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi (czyli MCT), które mają inne właściwości niż długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Proces trawienia i wchłaniania  kwasów tłuszczowych MCT przebiega inaczej niż innych kwasów tłuszczowych, ponieważ są wchłaniane do wątroby bezpośrednio przez żyłę wrotną. Dzięki temu wykazują one korzystne działanie zdrowotne i antybakteryjne. Poza tym olej kokosowy jest źródłem:

  • witamin: B2, B6, C, E i K,
  • kwasu foliowego,
  • kwasu laurynowego,
  • kwas linolowy,
  • magnezu,
  • potasu,
  • fosforu,
  • cynku,
  • wapnia,
  • jodu,
  • sodu.

Olej kokosowy – zastosowanie

W kuchni olej kokosowy rafinowany sprawdzi się świetnie podczas smażenia, a także do wypieku ciast. Pomaga regulować poziom cukru we krwi i w niewielkich ilościach może być stosowany również przez cukrzyków. Dzięki zawartości kwasu laurynowego olej kokosowy wykazuje działanie przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwwirusowe, natomiast właściwości nawilżające zawdzięcza kwasowi linolowemu i witaminie E. Kwas kokosowy można stosować bezpośrednio na skórę zamiast balsamu. Doskonale wygładza i nawilża skórę, a także łagodzi podrażnienia. Można używać go do masażu całego ciała. Olej kokosowy można potraktować również jako odżywkę do włosów, dzięki niemu będą odżywione, miękkie i błyszczące. Pamiętajmy o tym, że jeśli chcemy stosować olej kokosowy do pielęgnacji, wybierajmy ten z pierwszego tłoczenia i nierafinowany.

Olej kokosowy na pewno włączyć do zdrowej, zbilansowanej codziennej diety. Nie można zapominać jednak o tym, że mimo swoich cennych zalet i zawartości witamin i minerałów, w dalszym ciągu jest to tłuszcz, dlatego należy spożywać go w umiarkowanych ilościach.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img