Strona głównaProdukty i przepisyCzym jest tapioka i jakie są jej właściwości?

Czym jest tapioka i jakie są jej właściwości?

Występująca w postaci płatków, mąki lub perłowych kulek tapioka pochodzi z Ameryki Południowej. To tam odkryto jej lekkostrawne i pożywne właściwości. Tapiokę pozyskuje się z bulw manioku, który jest niezwykle popularny wśród mieszkańców Ameryki Łacińskiej, ale także w Azji, gdzie stanowi element codziennej diety.

Czym jest tapioka?

Pozyskiwana z manioku tapioka to nic innego jak kasza. Jest to mączka, produkt skrobiowy, który powstaje po zmieleniu bulw tropikalnego manioku. Jadalny maniok to krzew, który może mieć nawet 3 metry wysokości. Uprawia się go głównie w Peru, Boliwii, Brazylii, uprawy można spotkać także w Nigerii oraz w Tajlandii czy Wietnamie. Tak, jak u nas najpopularniejszym warzywem jest ziemniak, tak w tych regionach to maniok wychodzi na prowadzenie. Do produkcji tapioki wykorzystuje się największe bulwy. Póki co w Polsce nie oswoiliśmy się jeszcze z tapioką. Jednak jest ona coraz częściej dostępna i warto przyjrzeć się jej właściwościom.

Jakie zastosowanie posiada tapioka

Duży kulinarny potencjał tapioki

Tapioka charakteryzuje się całkiem dużym potencjałem kulinarnym. To m.in. z tego powodu jej popularność stale wzrasta. Podobnie jak tofu, cechą szczególną tapioki jest jej neutralny smak, dzięki czemu łatwo przejmuje inne smaki i świetnie uzupełnia desery lub będzie doskonałym dodatkiem do obiadu. Kulki lub płatki z tapioki pęcznieją w trakcie gotowania i stają się przezroczyste. Wobec czego tapioka świetnie sprawdza się jako zagęszczacz do zup.

Tapioka doskonale sprawdza się także we wszelkich mącznych, słodkich potrawach, które podawane są jako deser:

 • naleśniki,
 • musy,
 • suflety,
 • galaretki,
 • budynie,
 • racuchy.

Najbardziej popularnym przysmakiem, który nie może istnieć bez tapioki jest tzw. bubble tea. Jest to szczególna herbata z dodatkiem owocowych aromatów lub mleka, a także z kulkami tapioki. Można je także namoczyć w soku owocowym lub z cytrusów, by dodać je do drinków. Tapioka może też zastępować makaron.

Jakie są właściwości tapioki?

Istotną cechą tapioki jest to, że wspomaga ona funkcjonowanie układu pokarmowego, jest także lekkostrawna. Wynika to z tego, że węglowodany znajdujące się w tapioce są bardzo sprawnie przyswajane przez organizm. Warto też pamiętać, że tapioka w porównaniu ze skrobią ziemniaczaną lub zbożową wykazuje wysoki indeks glikemiczny, zatem diabetycy powinni ograniczać jej spożywanie.

Warto także wspomnieć o wartościach odżywczych tapioki. Znajdują się w niej witamina B6 oraz A (w tapioce pozyskiwanej z manioku żółtego), kwasy jednonienasycone, nasycone oraz wielonienasycone a także minerały:

 • Wapń
 • Żelazo
 • Magnez
 • Fosfor
 • Potas
 • Sód
 • Cynk

W tapioce znajdują się dość spore pokłady tzw. skrobi opornej. Co to oznacza? Skrobia oporna jest węglowodanem i stanowi pożywienie dla dobroczynnych bakterii naszego układu pokarmowego. Bakterie jelitowe nieświadomie tworzą ze skrobi krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które stanowią źródło energii komórek jelita grubego. Sama skrobia wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

1 KOMENTARZ

 1. Dziękuję za wyczerpujący i ciekawy wpis na temat tapioki, interesuje się zdrową żywnością, a jednocześnie chcę wiedzieć co jem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img