Strona głównaSlow lifeDomowy kompostownik – w jakim celu i jak go zorganizować?

Domowy kompostownik – w jakim celu i jak go zorganizować?

Spis treści

Kompostownik na działce, na wsi, czy w podmiejskich ogródkach wydaje się być rzeczą naturalną. Jednak w mieszkaniu, w kuchni lub na balkonie w dużym mieście? Ten pomysł budzi wiele kontrowersji i mnóstwo pytań. Czy z kompostownika nie będą dochodzić nieprzyjemne zapachy, czy nie będzie przeszkadzać innym mieszkańcom bloku, a jeśli będzie stał w kuchni, to czy nie będziemy z tego powodu czuć dyskomfortu? A przede wszystkim, czy w ogóle jest to możliwe? Jest nie tylko możliwe, ale również nietrudne i pożyteczne. W krajach Skandynawskich, gdzie ekologiczna świadomość społeczna jest na bardzo wysokim poziomie, kompostowniki są powszechnie stosowane i oczywiste. U nas kompostownik w mieszkaniu w mieście to pewnego rodzaju nowość.

W jakim celu stosować kompostownik?

Produkcja śmieci wytwarzanych w każdym domowym gospodarstwie z każdym rokiem staje się coraz większa. W związku z tym potrzebujemy nowych rozwiązań związanych z odpadami. Na szczęście segregacja śmieci staje się coraz bardziej popularna, szczególnie w dużych miastach, a śmietniki do segregacji przeznaczone na plastik, szkło i papier są obowiązkowe. Jednak po wyrzuceniu odpadów, które można recyklingować pozostają resztki jedzenia, z którymi nie zawsze jest co zrobić. Domowy kompostownik jest na to rozwiązaniem. Poza tym dzięki kompostownikowi otrzymamy własną, żyzną ziemię do domowych i balkonowych roślin. Kompost może stanowić nawóz lub samowystarczalne podłoże dla roślin.

Domowy kompostownik – jak zacząć

Kompost w warunkach domowych można założyć niezależnie od pory roku. Najprościej rzecz ujmując, jest to po prostu pojemnik z pokrywką, do którego wrzuca się odpady organiczne. W sklepach dostępne są niezliczone ilości gotowych, pięknie zaprojektowanych i designerskich kompostowników, które ustawione w kuchni, będą po prostu fajnie i efektownie wyglądać.

Wybierając rozmiar kompostownika, powinniśmy sugerować się przede wszystkim rozmiarem kuchni lub balkonu, czyli miejsca, w którym będziemy go przechowywać. Rozmiary kompostowników są bardzo różne – od zupełnie maleńkich, które spokojnie zmieszczą się na kuchennym blacie, po takie, które są wielkości dużego kosza na śmieci. Pojemniki na odpady organiczne są zamykane i przeważnie wyposażone w filtry węglowe, które pochłaniają zapachy i dostarczają do wnętrza powietrze, które jest niezbędne podczas procesu fermentacji.

Kiedy już zapełnimy kompostownik, od czasu do czasu trzeba jego zawartość przemieszać, aby zapewnić optymalny dostęp do powietrza, a także dodać odrobinę bakterii probiotycznych. Działają korzystnie na proces kompostowania i niwelują zapachy. Kupuje się je w butelkach w sklepach ogrodniczych. Można również wzbogacić nasz kompostownik o kilka dżdżownic, które pomagają przyśpieszyć kompostowanie i wpływają na jego jakość. Aby nie doprowadzić do gnicia i rozwoju pleśni, trzeba zapewnić wewnątrz odpowiednią wilgotność. Oznacza to, że nie wrzucamy do środka mokrych odpadków, a jeśli już zaobserwujemy nadmierną wilgotność w kompoście, można ją zrównoważyć dosypując suche gałązki, trawę lub liście.

Co można kompostować

Kompostujemy przede wszystkim odpady organiczne:

  • resztki owoców i warzyw,
  • fusy z kawy i herbaty,
  • skorupki jaj,
  • pieczywo,
  • papier,
  • cięte kwiaty, rośliny domowe,

Do kompostu nie można wrzucać:

  • mięsa,
  • produktów mlecznych,
  • oleju i zatłuszczonych produktów,
  • nie zaleca się skórek od cytrusów i bananów, ponieważ zazwyczaj spryskane są chemią.

Prawidłowo prowadzony bez nadmiaru wilgoci i napowietrzony kompost z dodatkiem bakterii probiotycznych nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, nie pleśnieje i nie stanowi pożywki dla muszek owocówek. Kompostowanie pozwala natomiast ograniczyć produkcję domowych odpadów. Resztki jedzenia, które lądują w odpadach zmieszanych wywozi się na wysypisko śmieci. Składuje się je w wielkich hałdach, bez dostępu do powietrza. Dlatego nie tworzy się z nich żyzny i pożyteczny kompost, tylko gniją i wydzielają gazy, np. metan, które wpływają na przyspieszenie procesu ocieplania się klimatu. Domowy kompostownik to rozwiązanie ekologiczne, z którego może skorzystać każdy.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img