Strona głównaPorady dietetyczneJak przyrządzić dietetyczne śniadanie?

Jak przyrządzić dietetyczne śniadanie?

SPIS TREŚCI

Dietetyczne śniadanie – dobry początek dnia

Pomysł na dietetyczne śniadania

Jak przygotować szybkie dietetyczne śniadanie

Dietetyczne śniadanie – dobry początek dnia

Śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek w ciągu dnia – a istnieje ku temu kilka dobrych przyczyn. Jest to posiłek, który ma unormować poziom glukozy we krwi po całonocnym śnie oraz dodać nam energii na kilka następnych godzin. Ważne jest jednak nie tylko to czy jemy śniadanie, ale także to po jakie produkty sięgamy.

Dobrze zbilansowane, dietetyczne śniadanie pomoże nie tylko zaspokoić głód, ale także pomoże uchronić się przed podjadaniem czy sięganiem po niezdrowe przekąski. Planując pierwszy posiłek w ciągu dnia warto zatem pamiętać o uwzględnieniu w nim porcji:

  • białka – sięgajmy po jajka, ryby, dobrej jakości wędliny, nabiał oraz płatki owsiane i niesłodzone musli,
  • tłuszczów – których dostarczą jogurty, maślanki czy kefir. Warto także sięgać po masło klarowane, oliwę z oliwek oraz nierafinowane tłuszcze oraz niesłodzone masło orzechowe,
  • węglowodanów – zawartych przede wszystkim w świeżych owocach, sokach oraz warzywach, ale także produktach takich jak miód.
zdrowe śniadanie

Specjaliści od lat podkreślają jak ważne jest jedzenie śniadań – nie chodzi jednak wyłącznie o spadek energii czy głód, ale także ryzyko związane z rozregulowanie gospodarki hormonalnej w organizmie. Nawet jeśli w ciągu dnia jemy tylko kilka posiłków, pierwszy z nich warto zaplanować tak, abyśmy mogli zjeść mniej więcej w godzinę po obudzeniu.

Pomysł na dietetyczne śniadania

Najlepszą opcją na śniadanie okaże się zjedzenie nieco większego posiłku, który będzie na tyle kaloryczny (ale nie ciężkostrawny!) aby dostarczył nam energii do działania przez przynajmniej kilka kolejnych godzin. Nasz pomysł na dietetyczne śniadania to np.:

  • Kanapki: najlepiej przygotowane na bazie ciemnego chleba z razowej mąki lub wafli ryżowych, bogatych w błonnik. W połączeniu z bogatą w białko pastą, kilkoma plastrami pieczonej piersi z indyka i porcją warzyw sprawdzi się również jako przekąska, którą łatwo spakujesz do pracy.
  • Jajka: sadzone, gotowane lub w formie jajecznicy są łatwe i szybkie do przygotowania. Są bogate w witaminy z grupy B oraz A, D, E i K. Porcja jajek powinna być urozmaicona dodatkami w postaci świeżych warzyw i dodatku wartościowego tłuszczu. Polecamy skropić przestudzone śniadanie zimnotłoczonym olejem lnianym, dyniowym, z pestek awokado lub oliwą z oliwek.
  • Owsianka: prawdziwa królowa śniadaniowego menu, którą można przygotować z płatków owsianych, jaglanych, gryczanych, ryżowych, a także uzupełnić o najróżniejsze dodatki, od świeżych lub suszonych owoców, poprzez otręby, orzechy, a na dobrej jakości konfiturze kończąc. Jest sycąca i bogata w białko, węglowodany i tłuszcze.
  • Placuszki: naleśniki lub gofry przygotowane na bazie dobrej mąki lub sproszkowanych płatków. Do słodkiej masy można dodać rozgniecione banany, siemię lniane lub rozdrobnioną w blenderze ciecierzycę z zalewy. Mogą być przygotowane na słodko lub wytrawnie – tak, jak lubisz.

Nawet sięgając po najprostsze, niskoprzetworzone produkty, można przygotować posiłek, który zapewni nam siły do działania i na długo pozostawi nas z wrażeniem sytości.

dietetyczne śniadanie

Jak przygotować szybkie dietetyczne śniadanie

Nie jesz śniadań, ponieważ nie masz rano czasu na ich przygotowanie? Pośpiech nie jest wskazany, ale nie zawsze można go uniknąć, szykując się do wyjścia do pracy lub szkoły. Szybkie dietetyczne śniadanie może być jednak przygotowane poprzedniego wieczora.

Może być to prosta sałatka lub pasta na bazie jajek, makreli lub domowy hummus, które utrzymają się w lodówce do kilku dni. Poprzedniego dnia możesz przygotować także owsiankę, zalewając porcję płatków mlekiem, napojem roślinnym lub wodą. Przygotowując posiłek poprzedniego dnia unikniemy nagłego napadu głodu, co pomoże uniknąć sięgania po słodkie przekąski bogate w cukier i utwardzone tłuszcze.

Dietetyk Ania
Magister Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami. Pasjonatka zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Uwielbia gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img