Strona głównaProdukty i przepisyJak stosować koci pazur? Poznaj właściwości czepoty puszystej

Jak stosować koci pazur? Poznaj właściwości czepoty puszystej

Koci pazur to nic innego jak gatunek pnącza, który spotkać można w lasach deszczowych Ameryki Południowej, Środkowej oraz na Karaibach. Nazwa wzięła się od wyglądu czepoty puszystej. Ciernie o haczykowym wyglądzie do złudzenia przypominają pazury kota. Zarówno kora, jak i korzeń kociego pazura od wieków stosowane były przez mieszkańców Ameryki Południowej jako środek na zapalenie stawów oraz do leczenia zaburzeń trawiennych, m. in. zapalenia żołądka, okrężnicy czy wrzodów.

Jakie są właściwości kociego pazura?

Wczesne badania „życiodajnej winorośli z Peru” dowodziły, że koci pazur ma działanie immunomodulujące oraz przeciwutleniające. Oznaczałoby to, że czepota leczy zapalenia stawów i inne schorzenia. Wprawdzie te twierdzenia znalazły już podatny grunt i dość mocno się rozpowszechniły, to póki co aktualne, dość szeroko zakrojone badania nie są w tej materii jednoznaczne. Ciekawostką jest, że suplement diety w 2000 r. znalazł się na 25 miejscu w sprzedaży leków ziołowych, zgodnie z publikacją ABC Clinical Guide to Herbs.

Jakie właściwości zdrowotne posiada koci pazur

Koci pazur a zdrowie

W jakich dolegliwościach może w takim razie pomóc koci pazur? Koci pazur zawiera związek zwany pentacyklicznym alkaloidem oksindolowym (POA). Uważa się, że związek ma działanie przeciwzapalne i wykazuje potencjał w blokowaniu substancji zapalnych, takich jak czynnik martwicy nowotworów-alfa (TNF-alfa). Czasopismo naukowe Inflammation Research opublikowało badania, które wykazały, że czterotygodniowe zażywanie suplementu zmniejszyło ból związany z aktywnością u ludzi z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.

Prowadzone są w dalszym ciągu badania nad rośliną, ze względu na to, że dostrzeżono jej duży potencjał prozdrowotny. Uważa się, że koci pazur będzie skutecznie leczył z boreliozy.

Zawarte w kocim pazurze liczne związki aktywne mają wpływ na działanie organizmu. Do pewnych składników czynnych należą tetra- i pentacykliczne alkaloidy oksyindolowe, saponiny trójterpenowe, fenolokwasy, flawonoidy (m.in. kwercetyna) i garbniki. Te związki pozytywnie wpływają na oczyszczanie przewodu pokarmowego. Właśnie z tego powodu może wspomagać nas w walce ze, stanami zapalnymi śluzówki jelit, w uchyłkach, także w hemoroidach, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy czy dwunastnicy.

Poza tym koci pazur może działać:

  • immunostymulująco
  • wspomagająco w infekcji
  • adaptogennie
  • pozytywnie na układ trawienny
  • przeciwzapalnie
  • przeciwastmatycznie
  • przeciwutleniająco

Koci pazur to roślina z dużym potencjałem, zawierająca masę prozdrowotnych związków. Zażywając koci pazur pamiętajmy, że nie jest to lekarstwo a suplement diety, który może wspomóc nasz organizm w wielu dolegliwościach.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img