koci pazur (cat's claw)
Czepota Puszysta - Koci Pazur: Skarb Natury z Amazonii
Czepota puszysta, znana również jako koci pazur lub cat’s claw, to pnącze pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej. Może osiągać nawet 30 metrów wysokości, a swoją nazwę zawdzięcza haczykowatym kolcom umieszczonym w pobliżu liści. W medycynie naturalnej była stosowana przez Indian od wieków do łagodzenia różnych dolegliwości zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dzięki korzystnym właściwościom wspierającym organizm, roślina zyskała popularność również w Europie. Do przygotowania ekstraktów i kapsułek z kociego pazura używa się zazwyczaj kory, liści lub korzenia. Czepota puszysta rośnie w dorzeczu Amazonki, a także w dżunglach i lasach azjatyckich oraz afrykańskich.
Producent
Certyfikat BIO
Kraj producenta
Wegańskie
Suplement diety
Bez laktozy
Bez cukru
Bez soi
Cena
-
od
do
Vilcacora koci pazur 500mg Cat's claw 100 kapsułek SWANSON
Vilcacora koci pazur (Cat's claw) 500mg 250 kapsułek SWANSON
Vilcacora Alkaloidy oksoindolowe ekstrakt standaryzowany 200mg 60 kapsułek Hepatica
NATURE'S ANSWER Cat's Claw Bark - Ekstrakt z kory kociego pazura (60 ml)
Składniki Kociego Pazura
Koci pazur, znany również jako vilcacora, zawiera wiele cennych związków chemicznych, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Uważa się, że za jej pozytywne działanie odpowiada unikalne zestawienie wszystkich jej składników. Do najważniejszych związków należą triterpeny, polifenole oraz sterole. Są to substancje czynne, które wykazują cechy przeciwutleniaczy oraz działają przeciwzapalnie.
Istotnym składnikiem tego amerykańskiego, zdrewniałego pnącza są także alkaloidy oksoindolowe. Mają korzystny wpływ na naczynia krwionośne, wspierają walkę z chorobami wirusowymi, a dodatkowo mogą obniżać gorączkę. W zależności od okazu, zawartość substancji czynnych w roślinie może się różnić.
Pozytywne Działanie Kociego Pazura
Wyciąg z czepoty puszystej wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, wpływając na reakcje obronne organizmu. Może też korzystnie wpływać na układ kostno-stawowy, zmniejszając ból w przypadku jego dolegliwości. Roślina charakteryzuje się działaniem przeciwutleniającym, chroniąc komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników.
Stosowanie kociego pazura może korzystnie wpływać na układ pokarmowy, łagodząc rozstroje żołądka. Rdzenni mieszkańcy Peru używają tej rośliny jako środka na dolegliwości dróg moczowych oraz różne infekcje i stany zapalne. Vilcacora wspiera także funkcjonowanie dróg oddechowych, działając pozytywnie na osoby dotknięte astmą lub różnymi alergiami oddechowymi.
Koci pazur może również pomagać w zwalczaniu zakażeń oraz stanów zapalnych, a także zmian dermatologicznych na skórze. Wpływa na układ nerwowy, łagodząc objawy stresu, a dodatkowo może poprawiać zarówno kondycję fizyczną, jak i psychiczną organizmu.
Skutki Uboczne Stosowania Czepoty Puszystej
Kupując preparaty z kociego pazura, warto zwrócić uwagę na pochodzenie roślin z ekologicznych upraw. Mimo pozytywnego działania na ludzki organizm, vilcacora przyjmowana w zbyt dużych dawkach może powodować biegunkę, delikatną wysypkę, senność, a nawet uszkodzenie nerek.
Zabronione jest przyjmowanie jej przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią, ponieważ koci pazur może w niektórych przypadkach prowadzić do skurczów macicy. Dodatkowo czepota puszysta wpływa na układ krwionośny, rozrzedzając krew, dlatego nie należy stosować jej przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. Nie powinny jej również stosować dzieci oraz osoby przyjmujące insulinę lub leki regulujące ciśnienie krwi.
Zobacz też:
Koenzym Q10 | Kolagen, glukozamina, chondroityna | Kurkuma (Ostryż długi)