Strona głównaPorady dietetyczneJakie efekty uzyskamy stosując błonnik witalny? Poznaj jego właściwości

Jakie efekty uzyskamy stosując błonnik witalny? Poznaj jego właściwości

Dla błonnika witalnego charakterystyczną cechą jest to, że składają się na niego naturalne produkty. Przede wszystkim zawiera nasiona babki płesznik oraz babki jajowatej. W czym w takim razie może pomóc błonnik witalny? Składniki w postaci wspomnianych babek mają dobroczynne właściwości. Wspomagają walkę z nadwagą, usprawniają funkcjonowanie przewodu pokarmowego, mają także właściwości regulujące poziom cukru we krwi, a także hamują powstawanie miażdżycy.

Czym jest błonnik witalny?

Przede wszystkim jest to suplement diety, którego największą wartością jest naturalny skład. Używa się go po to, by uzupełnić niedobory błonnika, który pochodzi z jedzenia.

Na błonnik składają się nierozpuszczalne i nietrawione w przewodzie pokarmowym włókna roślinne. Zadaniem błonnika jest usprawnienie działania przewodu pokarmowego. Błonnik oczyszcza jelita, reguluje poziom cukru we krwi i usuwa toksyny. Szczególnie zaleca się spożywanie błonnika osobom, które zmagają się z otyłością, miażdżycą lub cukrzycą. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że nasza dieta jest przeważnie pozbawiona odpowiedniej ilości naturalnego błonnika. Z tego powodu opracowano specjalne suplementy diety składające się z roślin – babki płesznik i babki jajowatej.

Jakie właściwości posiada błonnik witalny

Jakie właściwości mają babka płesznik i jajowata znajdujące się w błonniku witalnym?

Substancje znajdujące się w babce płesznik pęcznieją w jelitach, właśnie z tego powodu nasiona babki mają działanie delikatnego środka przeczyszczającego. Roślina, która znajdzie się już w organizmie wchłania nieprzyjazne dla ciała substancje z pożywienia i wodę. W ten sposób wspomagany jest proces trawienia i poprawia się perystaltyka jelit.

Natomiast nasiona i łupiny babki jajowatej pęcznieją za sprawą wody pochłaniając duże jej ilości. W ten sposób zmiękczona zostaje konsystencja masy jelitowej. To sprawia, że błonnik witalny jest skutecznym środkiem wspomagającym walkę z zaparciami.

Jakie błonnik witalny ma zastosowanie?

Poza wspomnianymi już właściwościami, które wspierają pracę układu pokarmowego błonnik witalny można stosować w celu:

  • efektywnego wspomagania odchudzania – błonnik pozostawia poczucie sytości przez długi czas, z tego właśnie powodu hamuje nadmierny apetyt,
  • zmniejsza uczucie zmęczenia, senności czy też apatii, w rezultacie poprawia samopoczucie i koncentrację,
  • obniżenia ciśnienie we krwi,
  • wsparcia w przywracaniu optymalnego poziomu cholesterolu,
  • oczyszczenia wątroby.

Co jeszcze warto wiedzieć podczas stosowania błonnika witalnego?

Warto też pamiętać o kilku zasadach, których powinniśmy przestrzegać spożywając błonnik witalny. Preparatu nie powinniśmy używać w postaci suchego proszku. Jeśli tak się zdarzy pojawia się ryzyko zablokowania jelit. Dlatego suplementując błonnik witalny należy pamiętać o piciu większej ilości wody niż zazwyczaj.

Nie powinniśmy też pić przygotowanego napoju z błonnika witalnego tuż przed pójściem spać. Uważajmy także z błonnikiem, kiedy chcemy go podać dzieciom poniżej 12. roku życia. Podawanie powinniśmy skonsultować z lekarzem. Cukrzycy także powinni otrzymać zgodę od lekarza na spożywanie błonnika. Pamiętajmy też by spożyć błonnik co najmniej po 30 minutach od zażycia leków.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img