Strona głównaProdukty i przepisyJakie jest zastosowanie i właściwości omułka zielonowargowego?

Jakie jest zastosowanie i właściwości omułka zielonowargowego?

Suplement diety z omułkiem zielonowargowym jest dostępny w Polsce od niedawna. Omułek zielonowargowy (Perna canaliculus), znany również pod nazwą małża nowozelandzka zielona, jest gatunkiem endemicznym, występującym wyłącznie u wybrzeży Nowej Zelandii. Dostępny w postaci suplementu omułek, zawierający cenne substancje odżywcze, ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a w szczególności na stawy.

Wartości odżywcze omułka zielonowargowego

Na tle innych małż, omułek wygląda dość charakterystycznie, a to dlatego, że ma intensywnie zieloną barwę i jest całkiem spory. Największe okazy sięgają nawet do 24 centymetrów. Omułki zielonowargowe od wielu pokoleń stanowią istotny składnik diety Maorysów. Okazuje się, że autochtoniczni mieszkańcy Nowej Zelandii, prawie wcale nie cierpią z powodu chorób stawów i kręgosłupa, właśnie dzięki tej zielonej małży, bogatej w cenne składniki. Zawiera ona między innymi glikozaminoglikany (GAG) takie jak aminocukier oraz kwas uronowy, które odpowiadają między innymi za odbudowę mazi stawowej i chrząstki, których niedobór skutkuje zwiększoną podatnością stawów na uszkodzenia. Oprócz tego omułek zielonowargowy zawiera:

  •      nienasycone kwasy omega-3,
  •      fosfolipidy,
  •      sterole,
  •      witaminy A, C, D, E, oraz witaminy B1, B2, B3, B5, B6 i B12,
  •      pierwiastki i minerały jak:
  •      kwas krzemowy (który wpływa na budowę tkanki łącznej i poprawia gęstość kości),
  •      żelazo,
  •      wapno,
  •      jod,
  •      cynk,
  •      fosfor,
  •      selen,
  •      potas.

Właściwości nowozelandzkiej małży zielonej

Regularne przyjmowanie ekstraktu z nowozelandzkiej małży zielonej przyczynia się do zmniejszenia objawów związanych m.in. z reumatoidalnym zapaleniem stawów i ich zwyrodnieniem. Dodatkowo suplement ten korzystnie wpływa na zwiększenie ruchomości stawów, łagodzi ból mięśni, wykazuje działanie przeciwzapalne i redukuje obrzęk. Skutecznie wspomaga regenerację stawów, które nieustannie są narażone na różnego rodzaju obciążenia, szczególnie u osób, które aktywnie uprawiają sport, pracują fizycznie lub borykają się z nadwagą.

Omułek zielonowargowy pomaga również przyspieszyć powrót do pełnej sprawności po przebytych urazach. Ten unikatowy ekstrakt znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu, ale również w profilaktyce osteoporozy, a także w terapii osób chorych na astmę, gdyż wpływa na poprawę parametrów oddechowych. Podsumowując, zalecany jest sportowcom oraz między innymi osobom chorym na:

  •      reumatoidalne zapalenie stawów,
  •      dnę moczanową,
  •      astmę.

Co ciekawe, wyciąg z małży nowozelandzkiej jest pozyskiwany poprzez zastosowanie specjalnego i dość skomplikowanego procesu, który umożliwia zachowanie korzystnych dla zdrowia właściwości omułka. W tym procesie zdecydowanie unika się obróbki cieplnej, ponieważ wpływa ona negatywnie na naturalne wartości ekstraktu, niszcząc jego prozdrowotne właściwości.

Produkty z ekstraktem z omułka zielonowargowego dostępne są w postaci kapsułek, maści oraz balsamu. Maści i balsamy polecane są osobom cierpiącym z powodu nawracających bólów pleców czy kręgosłupa, sprawdzą się szczególnie dobrze podczas masażu. Balsam zawierający ekstrakt z miąższu omułka zielonowargowego wspomaga zwalczanie dolegliwości artrozy oraz odbudowę tkanki chrzęstnej. Po jego zastosowaniu najpierw występuje efekt chłodzący, który następnie zamienia się w kojące uczucie ciepła. Można aplikować go na plecy, ramiona, biodra czy kolana. Ponieważ balsam zawiera również wyciągi roślinne, dodatkowo odżywia skórę i poprawia jej elastyczność.

Przeciwwskazania do stosowania nowozelandzkiej małży zielonej

Produkty zawierające ekstrakt z omułka zielonowargowego nie są zalecane do stosowania przez kobiety w ciąży, a także karmiące piersią. Kategorycznie nie mogą przyjmować nowozelandzkiej małży zielonej osoby, u których stwierdzono alergię na owoce morza. Zarówno tabletki, balsamy jak i maści z omułka są pochodzenia zwierzęcego dlatego też nie nadają się do spożywania przez wegan oraz osób będących na diecie z wykluczeniem produktów odzwierzęcych.

Czy podczas stosowania preparatów zawierających wyciąg z omułka zielonowargowego mogą występować skutki uboczne?

Stosowanie zewnętrzne maści i balsamów z ekstraktem z małży zielonej nie wywołuje skutków ubocznych. Przyjmowanie suplementów diety z omułkiem zielonowargowym jest bezpieczne dla zdrowia. Bardzo rzadko może zdarzyć się, że wystąpią dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak zgaga, biegunka, czy nudności. Wówczas należy zmniejszyć dawkę przyjmowanego preparatu, a jeśli dolegliwości nie ustąpią, odstawić go.

Dietetyk Ania
Magister Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami. Pasjonatka zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Uwielbia gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img