Strona głównaProdukty i przepisyWłaściwości i zastosowanie maści propolisowej

Właściwości i zastosowanie maści propolisowej

Korzystne działanie propolisu na nasz organizm jest powszechnie znane od starożytności. W przeszłości używano go przede wszystkim w celu dezynfekcji ran oraz przyspieszenia procesu ich gojenia. Dziś ten wytwarzany przez pszczoły, niezwykły i wysoko ceniony składnik również ma szerokie zastosowanie. Jednym z najpopularniejszych sposobów w jaki można wykorzystać propolis to maść. Dzięki niej można skutecznie leczyć różnego rodzaju dolegliwości, takie jak oparzenia, trądzik, owrzodzenia w jamie ustnej, grzybica czy hemoroidy. Sprawdźmy czym dokładnie jest i kiedy warto sięgnąć po maść propolisową.

Co to jest propolis?

Propolis to substancja wykorzystywana przez pszczoły do uszczelniania oraz wzmacniania struktury ula. Dlatego jego inna nazwa to kit pszczeli. Posiada ona właściwości antywirusowe i antygrzybicze, co czyni ją naturalnym środkiem bakteriobójczym. W składzie propolisu znajdziemy między innymi: wydzielinę pszczół, żywicę oraz niewielkie pozostałości pyłków kwiatowych. Ze względu na zróżnicowane proporcje tych składników, propolis może przybierać różne odcienie, takie jak pomarańczowy, żółty, żółto-brązowy, ceglasty, zielonkawo-brązowy, a nawet czarny.

Maść propolisowa – skład i właściwości

Maść propolisowa to kompozycja naturalnych składników, głównie propolisu, o zawartości sięgającej od 10 do 20% oraz wazeliny. Wazeliną farmaceutyczna dodawana jest po to, aby zapobiec wysychaniu produktu, a także nadaje mu przyjemną, kremową konsystencję i  nawilżające właściwości. Formuła maści propolisowej zawiera bogaty zestaw ponad 300 aktywnych substancji, z których najważniejsze to:

  • witamina A – poprawia elastyczność i gładkość skóry, rozjaśnia, przyspiesza regenerację,
  • witaminy z grupy B – nawilżają, wygładzają, nadają skórze miękkości i blasku,
  • witamina C – naturalny antyoksydant, spowalnia proces starzenia się, wyrównuje koloryt, działa antybakteryjnie, regeneruje i wzmacnia,
  • witamina D – uelastycznia, przyspiesza gojenie się podrażnień, chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych,
  • witamina E – nawilża, chroni przez promieniowaniem UV, rozjaśnia i wspomaga regenerację.
  • flawonoidy – hamują rozwój wolnych rodników, wspomagają regenerację tkanek i zmiękczają naskórek,
  • garbniki – działają przeciwzapalnie i bakteriobójczo, łagodzą podrażnienia i stany zapalne, kumaryna – zmiękcza, wygładza skórę, działa przeciwzapalnie i antygrzybicznie, niweluje obrzęki, wspomaga proces gojenia się blizn,
  • kwas benzoesowy – zwalcza drobnoustroje, chroni przed zakażeniem, działa wzmacniająco,
  • fitosterole – wzmacniają i ujędrniają skórę, opóźniają powstawanie zmarszczek, chronią przed podrażnieniem,
  • wapń – przyspiesza gojenie się ran, zapobiega stanom zapalnym oraz alergiom,
  • krzem – pomaga łagodzić podrażnienia, regeneruje, wzmacnia i uelastycznia skórę,
  • cynk – poprawia koloryt cery, wzmacnia organizm, wspomaga wa
  • enzymy – działają złuszczająco, rozjaśniająco, nadają skórze gładkość i wspomagają regenerację.lkę z trądzikiem,
  • żelazo – pomaga spowolnić procesy starzenia.

Zastosowanie maści propolisowej

Propolis to niezwykle wszechstronny naturalny produkt, którego zastosowania znane są ludzkości od wieków. Można stosować go jako bazę do przyrządzania różnorodnych leczniczych preparatów,  jak na przykład: nalewki, tabletki na ból gardła, kremy, maści czy też krople. Smak propolisu łączy nuty ziołowe, korzenne i lekko cytrusowe. Po spożyciu pozostawia delikatnie piekący posmak. Jednym z najpopularniejszych produktów wykorzystujących propolis jest maść propolisowa, która dzięki swoim unikatowym właściwościom antybakteryjnym i przeciwwirusowym okazuje się być niezwykle skuteczna w radzeniu sobie z różnorodnymi problemami skórnymi.

Maść propolisowa okazuje się być pomocna również w leczeniu grzybicy oraz pojawiających się wewnątrz jamy ustnej aft czy pleśniawek. Jest także często wybierana przez osoby, które borykają się z żylakami (również hemoroidami). Maść pomaga przyspieszyć proces regeneracji tkanek, przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych, łagodzi podrażnienia i nawilża. Ponadto maść propolisowa sprawdzi się wówczas, gdy borykamy się z niedoskonałościami skóry, w tym w walce z trądzikiem oraz do przyspieszenia procesu regeneracji blizn raz trudno gojących się ran. Można stosować ją do walki z cellulitem czy rozstępami, gdyż wspomaga ona odnowę komórek i ma dobroczynny wpływ na wygląd skóry.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania maści propolisowej?

Nie poleca się stosowania propolisu przez osoby cierpiące z powodu łuszczycy, z AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry. Ponadto maść z propolisem jako produkt pochodzenia naturalnego, może u niektórych osób wywołać reakcje alergiczne. Narażone na nie są szczególnie te osoby, u których stwierdzono uczulenie na jad os oraz pszczół. Reakcja alergiczna może również wystąpić u osób z nadwrażliwością na działanie olejków eterycznych (np. na terpentynę). W razie wątpliwości przed zastosowaniem maści propolisowej zalecane jest wykonanie próby uczuleniowej. W tym celu należy nałożyć odrobinę preparatu na wewnętrzną stronę nadgarstka i odczekać 15-20 min.

Dietetyk Ania
Magister Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami. Pasjonatka zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Uwielbia gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img