Rutwica lekarska (Galega officinalis L.), nazywana także rutewką lub kozią rutą, to gatunek rośliny z rodziny bobowatych o motylkowych kwiatach barwy niebieskawej lub białej. Od dawna już ceniona jest przede wszystkim ze względu na właściwości obniżające poziom glukozy we krwi i wykorzystywana pomocniczo w leczeniu i terapii osób chorych na cukrzycę typu II, ale nie tylko. Jej pozytywny wpływ na nasz organizm sprawia, że rutwica ma wiele zastosowań. Zobaczmy więc jakie jeszcze są jej właściwości i kto powinien z nich skorzystać.
Właściwości rutwicy
Rutwica lekarska wykazuje działanie hipoglikemizujące przede wszystkim dzięki zawartości związków guanidynowych, do których zalicza się galeginę i hydroksy-4-galeginę. Jest ona także źródłem soli mineralnych, garbników, garbników i pochodnej chinazoliny – peganiny. Ziele rutwicy lekarskiej wspiera leczenie cukrzycy typu II i insulinooporności:
- usprawnia wydzielanie się insuliny,
- spowalnia proces wchłaniania cukrów w przewodzie pokarmowym,
- wpływa na obniżenie stężenia glukozy we krwi
- zwiększa tolerancję glukozy komórek na glukozę.
Ponadto rutwica wykazuje:
- pozytywne działanie na pracę kory nadnerczy,
- działanie moczopędne i napotne,
- właściwości obniżające ryzyko wystąpienia chorób niedokrwiennych serca i rozwoju miażdżycy,
- działanie wspomagające walkę z nadwagą,
- działanie pobudzające laktację u młodych mam.
W lecznictwie wykorzystuje się zarówno liście, łodygi jak i kwiaty ziela. W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością rutwica dostępna jest w postaci suszu, z którego można przygotowywać herbatki, napary i nalewki, a także kojące i odprężające kąpiele oraz w postaci tabletek, suplementów diety i maści, stosowanych w przypadku trudno gojących się ran.
Kąpiel z dodatkiem ziela rutwicy
Ziele rutwicy lekarskiej znane jest również ze swoich właściwości kosmetycznych. Regularne kąpiele z dodatkiem tej rośliny mają dobroczynny wpływ zarówno ze względów pielęgnacyjnych, jak i również dlatego, że wpływają pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne. Przygotowana wieczorem kąpiel z rutwicy działa relaksująco, kojąco i odprężająco, co znacznie wpływa na szybszą regenerację ciała i umysłu po długim, wyczerpującym dniu, jak również ułatwia zasypianie. Ponadto rutwica lekarska dodana do wody korzystnie wpływa na stan skóry całego ciała i pomaga złagodzić ewentualne podrażnienia.
Przeciwwskazania do stosowania
Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które mają skłonność do reakcji alergicznych, a także osoby chore na cukrzycę, które muszą przyjmować leki hipoglikemizujące, ponieważ związki guanidynowe zawarte w rutwicy mogą nasilać ich działanie, co może prowadzić do hipoglikemii. Włączenie rutwicy do terapii trzeba wówczas skonsultować z lekarzem prowadzącym. Rutwica lekarska ma właściwości rozrzedzające krew, dlatego pod żadnym pozorem nie należy jej stosować przed zabiegami chirurgicznymi, aby nie doprowadzić do ryzyka powstania krwotoku. Stosowanie rutwicy razem z lekami o działaniu przeciwkrzepliwym może wzmocnić ich działanie, zwiększając ryzyko wystąpienia krwawień.