Strona głównaSlow lifeJak nauczyć dzieci podstawowych zasad ekologii?

Jak nauczyć dzieci podstawowych zasad ekologii?

Obserwowane od dłuższego czasu zmiany klimatyczne, badane przez naukowców na całym świecie, mogą mieć w przyszłości wpływ na jakość życia przyszłych pokoleń. Dlatego już teraz edukacja ekologiczna najmłodszych staje się jedną z najważniejszych dziedzin nauki. Bez powszechnej świadomości, jak bardzo istotne jest dbanie o środowisko i jak ogromny wpływ na nasze życie ma jego stan, nie zajdą zmiany w mentalności społeczeństwa, a ekologiczne zachowania nie będą czymś naturalnym.

Zatem już od najmłodszych lat wyjaśniamy naszym pociechom, czym jest ekologia i jak możemy dbać o środowisko na co dzień. Jeśli od samego początku nasz maluch będzie uczony szacunku do przyrody, takie odruchy jak prawidłowe segregowanie śmieci czy zakręcanie wody w trakcie mycia zębów będzie dla niego naturalnym odruchem.

Wyjaśnij dziecku czym jest ekologia

Najprostsza definicja jest taka, że ekologia to nauka o przyrodzie, która jest naszym wspólnym domem, a my sami jesteśmy częścią otaczającego nas środowiska. Środowisko naturalne to otaczające nas łąki, lasy, rzeki i jeziora, a także powietrze w miastach i wsiach, czyli wszystko, co to, co znajduje się wokół nas. Oto kilka prostych pomysłów na to, jak uczyć dzieci ekologicznych zachowań.

Stwórz z dzieckiem domowy ogródek

Bez względu na to, czy mieszkasz w bloku, czy w domu jednorodzinnym, hodować rośliny można wszędzie. Wystarczy odrobina ziemi, doniczka lub skrzynka i nasiona, aby dziecko mogło posiać roślinkę i zaczęło się nią opiekować. W ten sposób dziecko uczy się odpowiedzialności, jak pielęgnować kwiaty i tego, co należy zrobić, by dobrze rosły i pięknie kwitły. Jeśli masz ogród, możesz spróbować zasadzić w nim dzikie kwiaty i rośliny, aby latem zwabić pszczoły i motyle, a zimą stworzyć schronienie dla owadów.

Na balkonie możemy ustawić karmnik dla ptaków.

Zabieraj dziecko na spacery na łonie natury

Jednym z najlepszych sposobów uczenia się jest doświadczenie. Dlatego bez względu na to, czy mieszkasz na wsi, czy w mieście, zabieraj swoje dziecko na łono natury. Nawet w miejskim parku maluch może całkiem sporo nauczyć się o przyrodzie. Staraj się opowiadać dziecku jak najwięcej o napotkanych zwierzętach i roślinach. Pamiętajmy także o tym, aby nie okazywać strachu czy obrzydzenia przed niektórymi zwierzętami, jak np. żaby, dżdżownice czy pająki, aby nie zrazić dziecka do przyrody, tylko starać się wytłumaczyć, że są to stworzenia pożyteczne.

Daj dobry przykład

Ponieważ dzieci najlepiej i najszybciej uczą się poprzez obserwację dorosłych, to my sami musimy dać im pozytywny przykład. Dlatego sami powinniśmy postępować ekologicznie, a przy każdej nadarzającej się okazji wyjaśniamy, czemu postępujemy w dany sposób, na przykład dlaczego powinniśmy:

  • segregować śmieci,
  • pamiętać o gaszeniu światła i zakręcaniu wody,
  • zrezygnować z plastikowych słomek, i wybrać słomki papierowe,
  • chodzić na zakupy z własną torbą,
  • używać wielorazowych bidonów, które napełniamy wodą lub innym piciem w domu, zamiast kupować napoje w plastikowych butelkach,
  • jeść zdrowe, świeże warzywa i owoce, naturalne produkty spożywcze, pochodzące ze sprawdzonych źródeł, zamiast przetworzoną żywność, pakowaną w plastik.

Nie zapominajmy również o pomocniczych książeczkach i bajkach o tematyce związanej z ekologią i ochroną środowiska. Wychowanie dziecka tak, aby przestrzegało zasad życia w zgodzie z naturą sprawi, że nasz maluch wyrośnie na osobę odpowiedzialną i empatyczną, dbającą o sprawy, które są dla niego istotne.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img