Strona głównaProdukty i przepisyKsylitol - chiński czy brzozowy? Który stosować i dlaczego

Ksylitol – chiński czy brzozowy? Który stosować i dlaczego

SPIS TREŚCI

Czym tak naprawdę jest ksylitol brzozowy?

Co jest nie tak z ksylitolem chińskim?

Ksylitol – właściwości i zastosowanie

Ksylitol – jakie są skutki uboczne stosowania

Który ksylitol wybrać?

Podsumowanie

Rynek, jak i samo zapotrzebowanie na rozmaite zamienniki białego cukru cały czas rośnie. Nie dziwi więc fakt, powstawania coraz to nowszych słodzików, jak i również zwiększonej ich konsumpcji. Tak samo jak w przypadku niemal wszystkich produktów – cena oraz jakość, są bardzo istotne dla kupujących. Dlatego też obserwujemy powstawanie zamienników samych słodzików. Zazwyczaj, są one sporo tańsze od pierwowzorów – ale czy zdrowsze? W niniejszym artykule postaramy się porównać oryginalny ksylitol brzozowy z tym produkowanym m.in. w Chinach. Zapraszamy do lektury.

Czym tak naprawdę jest ksylitol brzozowy?

Ksylitol brzozowy, bywa także zwany fińskim. To ze względu na fakt, iż pierwotnie pozyskiwany był właśnie z kory brzóz rosnących w Finlandii. Co ciekawe, jego produkcja rozpoczęła się już w czasie II Wojny Światowej, z powodu niedoboru tradycyjnego cukru w tym kraju. Jest substancją pochodzenia naturalnego i warto wiedzieć, że nie występuje tylko w korze brzozy. Znaleźć możemy go chociażby w truskawkach, jagodach, malinach czy gruszkach. Jednak warto pamiętać, że jego zawartość w tych owocach jest sporo niższa, w porównaniu z korą brzozy. Sam ksylitol, należy do rodziny alkoholi cukrowych, czyli polioli. Substancje te charakteryzują się niższą o około 40% kalorycznością – w porównaniu do sacharozy, ale również praktycznie nie podnoszą poziomu cukru we krwi. Z uwagi na te właściwości, świetnie sprawdzą się jako zamiennik białego cukru. Polecane, są również diabetykom. Ksylitol brzozowy powstaje na skutek wielu procesów chemicznych lub biochemicznych. Proces produkcji polega na uwodornieniu ksylozy, czyli składnika ścian komórkowych roślin, występującego w dużej ilości właśnie w korze brzozy. Proces ten jest stosunkowo drogi i wymaga ogromnych nakładów energii, aczkolwiek, produkt powstający końcowo – jest wysokiej jakości. Spowodowane jest to głównie surowymi normami obowiązującymi na terenie Europy, jak i samej Unii Europejskiej. Sprawia to, że proces produkcji od początku do końca, jest ściśle kontrolowany. Owszem, sprawia to, że ksylitol powstający w ten sposób, jest stosunkowo drogi, lecz możemy w pełni korzystać z jego wysokiej jakości.

Co jest nie tak z ksylitolem chińskim?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, istnieją dwie metody pozyskiwania ksylitolu – chemiczna i biochemiczna. Druga metoda jest o wiele tańsza oraz wymaga o wiele mniejszych nakładów energetycznych. Polega ona na wykorzystaniu mikroorgaznmów, a konkretniej grzybów z rodzaju Candida. Fermentują one zarówno owoce, jak i produkty odpadowe rolnictwa do czystego ksylitolu. W tym celu wykorzystywać, można właściwie wszystko, od kukurydzy, strąków soi, wytłoków trzciny cukrowej, aż po skórki od bananów. Teoretycznie jest to proces ekologiczny, gdyż wykorzystywane w nim odpadki w przeciwnym razie pewnie wylądowały by na śmietniku. Natomiast skupmy się na ksylitolu pochodzącym z Chin. W kraju tym brzozy praktycznie nie występują, a co za tym idzie tamtejszy ksylitol zawiera bardzo mało masy drzewnej. Do produkcji tego słodzika wykorzystuje się więc bardzo powszechną w Chinach – kukurydzę. Podobnie jak soja, w ogromnej większości jest to kukurydza modyfikowana genetycznie, której produkcji Chiny przodują. Dodatkowo proces w jakim powstaje tamtejszy ksylitol, jest bardzo niekorzystny dla środowiska naturalnego. Co więcej jest on niższej jakości, niż klasyczny ksylitol pozyskiwany z kory brzóz. Wątpliwy jest, także sam proces produkcji i zdażają się przypadki obecności drożdży już w finalnym produkcie. Dlatego, też osoby cierpiące na drożdżyce, powinny zachować szczególną ostrożność. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż normy dotyczące jakości produktów, są w państwie środka o wiele niższe i mniej respektowane, niż chociażby w Europie. Oczywiście połączenie tych wszystkich cech ksylitolu chińskiego, sprawia, że jest on dużo tańszy od tego brzozowego.

ksylitol z kukurydzy

Ksylitol – właściwości i zastosowanie

Ksylitol, jako związek chemiczny jest świetnym zamiennikiem dla białego cukru. W jednym gramie ksylitolu jest około 2,4 kcal, a w jednym gramie sacharozy 4 kcal. Indeks glikemiczny na poziomie 8, także jest parokrotnie niższy w porównaniu do tego cukru. Dzięki czemu, praktycznie w ogóle nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Także sam mechanizm jego metabolizowania, jest praktycznie całkowicie niezależny od insuliny, przez co nie indukuje jej wyrzutów. Mimo, że przede wszystkim wykorzystywany jest jako naturalny słodzik, posiada wiele innych prozdrowotnych właściwości. Może pozytywnie wpływać na zdrowie naszej jamy ustnej, jak i samych zębów. Przywraca optymalne pH śliny, zmniejszając tym samym ekspozycję zębów na rozmaite kwasy, które mogą je uszkadzać. Co więcej, może on hamować rozwój drobnoustrojów w obrębie jamy ustnej. Dzieje się tak z uwagi na jego właściwości przeciwbakteryjne, ale również nie jest dla nich tak dobrą pożywką jak biały cukier. Może on, również zwiększać gęstość kości i zwiększać przyswajanie przez nie wapnia. Tym samym redukując ryzyko wystąpienia osteoporozy w przyszłości. Warto także wspomnieć, że ksylitol może wspomagać naturalną odporność organizmu. W przeciwieństwie do sacharozy, jego odczyn jest zasadowy. Przywraca tym samym równowagę kwasowo-zasadową organizmu, hamując tym samym rozwój wielu drobnoustrojów chorobotwórczych.

Ksylitol – jakie są skutki uboczne stosowania

Co ciekawe, nie istnieje wskazana dzienna dawka ksylitolu. Jest to substancja bardzo bezpieczna, aczkolwiek nie oznacza to, że nie da się jej przedawkować. Zwłaszcza na samym początku jego stosowania, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia kilku skutków ubocznych. Należą do nich: biegunki, bóle brzucha, skurcze, czy nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach. Jednak objawy te dosyć szybko ustają, a organizm stopniowo przyzwyczaja się do coraz większych dawek ksylitolu. Pamiętajmy także, że w przypadku produktów, w których zawartość polioli przekracza 10% masy – producent ma obowiązek zamieścić informacje o potencjalnym działaniu przeczyszczającym.

ksylitol brzozowy czy chiński

Który ksylitol wybrać?

Zarówno ksylitol brzozowy, jak i ten chiński to tak naprawdę ten sam związek chemiczny. Jeżeli jednak zależy nam na dobrej jakości i pewności, iż produkt i jego produkcja jest ściśle kontrolowana, to warto wybrać ksylitol brzozowy. Dodatkowo wykazuje on o wiele więcej prozdrowotnych właściwości, jak i jego produkcja jest bardziej przyjazna dla środowiska. Ważnym elementem jest, także jego czystość. Istnieje bardzo niskie ryzyko, że znajdą się w nim inne związki chemiczne. Dzieje, się tak za sprawą samego procesu produkcji. Oczywiście, że cena takiego produktu jest wyższa od jego chińskiego odpowiednika. Smak, także przemawia na korzyść ksylitolu fińskiego. Mimo, iż są to te same związki chemiczne, istotne znaczenia ma surowiec użyty do produkcji. Decydując się na zastąpienie białego cukru słodzikiem, najlepiej wybrać po prostu produkt, który poza słodkim smakiem – wniesie do naszej diety coś jeszcze. Nie oznacza to jednak, że demonizujemy ksylitol chiński. Po prostu jego przypadku istnieje spore ryzyko, że będzie on niskiej jakości i potencjalnie, może zawierać inne substancje, niż sam ksylitol.

Podsumowanie

Niezmiernie cieszy nas fakt, iż społeczeństwo coraz częściej sięga po słodziki pochodzenia naturalnego i zastępuje nimi biały cukier. Warto pamiętać, że decydując się na taką zmianę musimy stopniowo przyzwyczajać do niej, także nasz organizm. Dlatego najlepiej zaczynać od niewielkich dawek ksylitolu i zwiększać ją stopniowo w czasie. Pamiętajmy także, że sama cena produktu to nie wszystko i czasem warto dopłacić, by w pełni cieszyć się prozdrowotnymi właściwościami słodziku. Pozwoli nam to nie tylko spać spokojniej, ale w dłuższej perspektywie – będzie to bardziej korzystne dla naszego zdrowia.

Bibliografia

  1. Grembecka M., Ksylitol – rola w diecie oraz profilaktyce i terapii chorób człowieka, W: „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna”, 47, s. 340-343, 2015.
  2. Świerczek U., Borowiecka A., Feder-Kubic J., Struktura, właściwości i przykłady zastosowań syntetycznych substancji słodzących, W: „Żywność, Nauka. Technologia. Jakość”, 4(107), s. 15-25, 2016.
  3. Ksylitol (HMDB02917) – karta metabolitu (ang.) w bazie Human Metabolome Database (HMDB).
Mgr Emil Zielinski Dietetyk Kliniczny
Dyplomowany dietetyk (licencjat UM w Lublinie oraz magistrant UM w Lublinie). Miłośnik sportu, głównie kalisteniki jak i piłki nożnej. Uwielbiam odkrywać nowe smaki w kuchni gotując samemu lub udając się do restauracji. Wierzy, że codzienne spożywanie posiłków może być nie lada przygodą, a dieta sama w sobie nie musi być nudna i wymagać od nas wielu wyrzeczeń. Wyznaję zasadę, że wszystko jest dla ludzi ale z odpowiednio do tego dostosowanym umiarem.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img