Kurkuma – zastosowanie nie tylko w kuchni
Kurkuma, inaczej szafran indyjski czy ostryż długi nazywana bywa złotem Indii. To właśnie w Indiach uprawia i spożywa się jej najwięcej. Poza tym uprawiana jest także między innymi w Chinach, Indonezji, Wietnamie i Tajlandii. W postaci przyprawy używa się jej od ponad 2 tys. lat. Dziś kurkuma znana jest, stosowana i doceniania nie tylko w tradycyjnej kuchni krajów Dalekiego Wschodu, ale niemalże w każdym zakątku świata. Ceni się ją nie tylko ze względów kulinarnych i wyjątkowych walorów smakowych, ale też jako składnik stosowany w kosmetyce naturalnej. Poza tym coraz częściej docenia się właściwości prozdrowotne jakie ma kurkuma. Działanie tej niezwykłej przyprawy jak się okazuje jest dosyć wszechstronne. Czemu i kiedy warto po nią sięgnąć i czy istnieją przeciwwskazania do jej stosowania ?

Zdrowotne właściwości kurkumy
Za intensywnie żółtopomarańczową barwę kurkumy odpowiada kurkumina, a także demetoksykurkumina i bis-demetoksykurkumina. To właśnie kurkumina posiada właściwości zdrowotne – antybakteryjne, przeciwzapalne, antyrakowe, przeciwutleniające, przeciwgrzybicze, a także przeciwwirusowe. Ze względu na silne działanie przeciwzapalne kurkuma przynosi efekty w leczeniu zapalenia mięśni, stawów i kości, przynosi ulgę w reumatyzmie.
Przyjmowanie suplementów diety na bazie kurkumy:
- może przynieść ulgę i poprawę zdrowia osobom z problemami żołądkowo-jelitowymi, na przykład w niestrawności, zapaleniu trzustki, a nawet w przypadku raka układu pokarmowego,
- może być pomocny w łagodzeniu bólu zębów i stanów zapalnych dziąseł,
- może działać wspomagająco w leczeniu anemii, ponieważ zawiera dużo żelaza,
- może pomóc przy łagodzeniu skutków przeziębienia, takich jak zapalenie zatok, gorączka, katar czy kaszel,
- może być pomocne w obniżeniu ciśnienia i wykazywać działanie przeciwmiażdżycowe,
- może wspomóc walkę z cukrzycą, obniżając poziom glukozy we krwi,
- działa wspomagająco na układ nerwowy, zaleca się ją między innymi osobom z depresją, w chorobie Parkinsona oraz Alzheimera,
- wspiera kontrolę masy ciała dzięki wspomaganiu wytwarzania żółci i procesu trawienia tłuszczów.
Kurkuma stosowana zewnętrznie w postaci maseczki lub okładów może wykazać działanie:
- antybakteryjne w przypadku otarć, ran, a także oparzeń,
- przynoszące ulgę skórze z problemami skórnymi takimi jak egzema, trądzik czy zmiany łuszczycowe,
- wyrównujące koloryt cery, opóźniające proces starzenia się skóry twarzy, wygładzające i przeciwzmarszczkowe.

Kurkuma przeciwwskazania do stosowania
Jeśli jesteśmy zdrowi, kurkumę najlepiej i najprościej dostarczyć do organizmu, stosując ją jako przyprawę w kuchni. Aby zwiększyć jej ilość, można suplementować się kurkumą w postaci kapsułek lub tabletek. Natomiast przeciwwskazaniem do spożywania dużej ilości kurkumy jest okres ciąży – kurkuma może wywołać przedwczesne skurcze macicy. Nie zaleca się także suplementacji kurkumą osobom z kamieniami żółciowymi i niedrożnością dróg moczowych, a także osobom przyjmującym leki na cukrzycę i leki rozrzedzające krew bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, z tego względu, że kurkuma może wzmocnić działanie leków.