Strona głównaProdukty i przepisyMydło Marsylskie – tradycyjne mydło "do wszystkiego"

Mydło Marsylskie – tradycyjne mydło „do wszystkiego”

Mydło marsylskie jest tradycyjnym mydłem produkowanym od kilku stuleci w Marsylii. Pierwsza wzmianka o nim pojawiła się już w XIV wieku. Najczęściej ma postać dosyć sporej, twardej kostki. Jego najważniejszą cechą jest to, że jest ono produkowane według starannie opracowanej receptury wyłącznie z olejów roślinnych, bez dodatków sztucznych aromatów, barwników czy innych szkodliwych dodatków. Jest to mydło niezwykłe pod wieloma względami i posiada szereg zalet oraz właściwości, a jego zastosowanie nie ogranicza się jedynie do mycia.

Mydło marsylskie i jego właściwości

Od 2011 roku organizacja Union des Professionnels du Savon de Marseille pilnuje, aby oryginalne mydło z Marsylii spełniało określone normy – było zawsze najwyżej jakości i miało tradycyjny skład, a rośliny, z których się je produkuje, pochodziły z kontrolowanych i ekologicznych upraw. Skład mydła marsylskiego jest bardzo prosty. Zawiera ono aż 72% olejów roślinnych. Do produkcji używa się poza tym wody oraz wodorotlenku sodu lub potasu, niekiedy też gliceryny. I to wszystko, wyłącznie naturalne i nieszkodliwe składniki.

Poza tym nie może być testowane na zwierzętach ani zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Prawdziwe mydło marsylskie jest hipoalergiczne, całkowicie biodegradowalne, wydajne, a także odpowiednie dla skóry bardzo suchej i wrażliwej. Co ciekawe, przydaje się ono nie tylko w łazience, w trakcie codziennej pielęgnacji, ale także znajduje zastosowanie w całym domu.

Mydło marsylskie – jakie jest jego zastosowanie?

  • myje, pielęgnuje, dezynfekuje i nawilża – Mydło marsylskie jest doskonałe do codziennej pielęgnacji skóry, nawet tej najbardziej wrażliwej, alergicznej, ze skłonnością do przesuszenia i różnego rodzaju problemami skórnymi (np., z atopowym zapaleniem skóry lub trądzikiem). Jest odpowiednie nie tylko do mycia całego ciała, ale również do mycia włosów. Mogą używać go wszyscy domownicy, włącznie z najmłodszymi dziećmi, ponieważ jest wykonane z delikatnych, naturalnych składników, a oprócz właściwości bakteriobójczych, świetnie natłuszcza i nawilża skórę. Ponieważ posiada właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze, można nim z powodzeniem oczyszczać otarcia i rany. Co ciekawe, mydło marsylskie można stosować także do pielęgnacji sierści zwierząt domowych,
  • pierze i czyści – te niezwykłe mydło, poza tradycyjnym zastosowaniem można wykorzystać jako bazę do produkcji domowych środków czystości. Nadaje się ono do prania ręcznego, ale również do prania w pralce. Dostępne są płatki z tego mydła, a także mydło marsylskie w płynie, zastosowanie znajdujące jako niezawodny, uniwersalny płyn do prania, mycia podłóg i łazienkowych kafli.

Mydło marsylskie jest więc środkiem wyjątkowo ekologicznym, wyprodukowanym z naturalnych składników, biodegradowalnym w stu procentach i na tyle uniwersalnym, że nie będziemy już potrzebować dodatkowych środków chemii domowej. Warto więc zamienić kilka środków czystości, mydeł w płynie, szamponów, każdy pakowany w plastikowe opakowania na jeden uniwersalny i sprawdzony produkt wysokiej jakości.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img