Strona głównaPorady dietetyczneKwas kaprylowy – w czym może ci pomóc?

Kwas kaprylowy – w czym może ci pomóc?

Kwas kaprylowy jest kwasem tłuszczowym, który naturalnie występuje w tłuszczach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Znaczną jego ilość znajdziemy na przykład w oleju kokosowym, a także w produktach mlecznych pochodzących od kóz i owiec (czyli w serach, mleku). Poza tym jest on także dostępny w postaci suplementów diety. Stosuje się go między innymi w przemyśle spożywczym, jako dodatek zapachowy do serów, lodów i budyniu. Ale najbardziej ceniony jest za swoje właściwości sprzyjające leczeniu różnych, dosyć uciążliwych i nieprzyjemnych schorzeń. Kwas kaprylowy okazuje się być nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z grzybicą, bakteriami i napadami głodu.

Kwas kaprylowy – jakie ma działanie?

Kwas kaprylowy, czyli caprylic acid, przede wszystkim wspiera nasz układ trawienny, wykazując działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jednocześnie pozwala odzyskać organizmowi równowagę, dzięki wpływowi na rozwój dobrych i potrzebnych bakterii. Tym samym wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego. Poza tym skutecznie wspomaga on proces odchudzania, ponieważ daje uczucie sytości i hamuje apetyt na słodycze. Wspiera walkę z alergiami, problemami skórnymi i zespołem jelita drażliwego. Kwas kaprylowy dla dzieci jest bezpieczny, jeśli używa się go zgodnie z przeznaczeniem, czyli stosuje się go w przypadku często nawracających pleśniawek w jamie ustnej u dzieci. Stosuje się go również w kosmetyce jako dodatek do maści, żelów i kremów przeciwbakteryjnych wspierających walkę z trądzikiem.

Podsumowując, stosuje się go wówczas, kiedy chcemy wspomóc leczenie lub zapobiec takim schorzeniom jak:

  • grzybica układu pokarmowego wywołana drożdżakiem Candidia Albicans (kwas kaprylowy działa bardzo skutecznie, jest w stanie ograniczyć rozrost tego grzyba o 90%),
  • grzybica paznokci, stóp, skóry,
  • nawracająca grzybica pochwy,
  • zespół jelita drażliwego, kwas kaprylowy działa regenerująco na wrzody jelit, łagodzi biegunki,
  • pleśniawki w jamie ustnej (również u małych dzieci),
  • trądzik,
  • nadmierny apetyt na słodycze, kwas kaprylowy daje uczucie sytości,
  • pleśniawki w jamie ustnej,
  • zapalenie pęcherza i cewki moczowej,
  • zapalenie nerek.

Kwas kaprylowy – skutki uboczne

Osoby zdrowe mogą stosować kwas kaprylowy w postaci suplementu diety zgodnie z zaleceniami opisanymi przez producenta na opakowaniu. W razie przedawkowania mogą wystąpić takie objawy jak zmiana zapachu potu, nudności, a nawet wymioty. Nie zaleca się stosowania kwasu kaprylowego kobietom w ciąży, schorzeniami wątroby, a także z niskim ciśnieniem, gdyż może to spowodować hipotensję.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img