Strona głównaProdukty i przepisyMiso i jej historia - Jaka jest tradycyjna japońska zupa?

Miso i jej historia – Jaka jest tradycyjna japońska zupa?

Zupa Miso już od dłuższego czasu zdobywa różne kulinarne strony świata. Pochodząca z kraju kwitnącej wiśni zupa towarzyszy Japończykom codziennie jako dodatek do posiłków, równie chętnie spożywana jest na śniadanie. Jest to danie pożywne, wyjątkowo proste do przygotowania i co najważniejsze bardzo zdrowe.

Czym jest Miso?

Miso jest gęstą pastą powstającą ze sfermentowanych nasion soi. Cały proces jest dość długi. Kolorystyka miso może być różna (ciemno-brązowa, jasno-beżowa) w zależności od użytych dodatków (np. ryżu czy jęczmienia). Pasta służy jako baza nie tylko do przygotowania zupy, ale także do wielu innych azjatyckich dań. Na całym świecie pastę miso wykorzystuje się jednak przede wszystkim do zupy.

Jaka jest historia zupy miso?

Dyskurs dotyczący pochodzenia trwa do dziś, a rozstrzygnięcia trudno szukać. O miano wynalazcy popularnej dzisiaj pasty miso ubiegają się dwa kraje dalekiego wschodu – Chiny i Japonia. Z jednej strony podaje się, że to starożytne Chiny są kolebką miso, z drugiej to Japonia ma być krajem, w którym powstała unikatowa receptura.

W okresie Asuka ustanowiono pewien kodeks, w którym po raz pierwszy zapisano słowo podobne do dzisiejszego miso. Mianowicie w 701 r. (inne źródła podają daty 702 oraz 703 r.) spisano kodeks administracyjny Taiho, w którym znalazło się słowo „Mishou”, które potem przeobraziło się w misho, a następnie w miso. Heian, okres następujący po Asuka, rzucił nieco jaśniejsze światło na tę pastę.

W kodeksie z Engi-Shiki opisuje się miso jako wynagrodzenie dla wysokiej rangi urzędników. Miso jako cenna przyprawa miała status czegoś luksusowego, z czego mogła korzystać tylko grupa elit. Historyczne zapisy dowodzą, że istniały co najmniej dwa sklepy jeszcze przed okresem Heian oferujące ten specjał. Handlem miso zajmowano się w sklepach „Hishio” oraz „Mishou” w Kioto. Jednak była ona towarem luksusowym.

Okres następujący bezpośrednio po Heian – Kamakura – przynosi żywnościową rewolucję, w której jedną z głównych ról ma do odegrania zupa miso. Do japońskiej świątyni Zen przybywa z Chin mnich, który przynosi ze sobą moździerz. Za jego pomocą mieli miso uzyskując konsystencję pasty, która łatwo rozpuszczała się w wodzie.

To w okresie Kamakura zupa miso zaczyna odgrywać jedną z podstawowych ról w diecie samurajów, by w następnym okresie Muromachi stała się popularna i łatwiej dostępna dla zwykłych ludzi. W kolejnym okresie (Sengoku) powstaje pierwsza fabryka miso, a w erze Edo rozwija się cały przemysł oparty na tej paście.

Miso i jej właściwości

Miso zawiera wiele cennych elementów. Znajdują się w niej wartościowe enzymy, bakterie kwasu mlekowego oraz witaminy z grupy B, D czy K2. Nie brakuje też w paście minerałów takich jak:

  • fosfor,
  • wapń,
  • żelazo,
  • potas.

Kolejne istotne elementy to kwas linolenowy czy lecytyna. W miso znajdują się ponadto aminokwasy oraz kwasy fenolowe:

  • ferulowy,
  • kumarynowy,
  • kojowy,
  • syringowy.
Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img