Jęczmień jest jednym z najbardziej powszechnie uprawianych, a także jednym z najstarszych zbóż na świecie. Uprawia się go w wielu krajach i wykorzystuje się jego dojrzałe nasiona do produkcji kasz, paszy dla zwierząt, w browarnictwie, a także do produkcji whisky. Dziś młody jęczmień na nowo zyskuje popularność jako suplement diety, który zawiera wiele cennych witamin, minerałów i składników odżywczych, mających nieoceniony wpływ na nasz organizm. Nazywany młodym bądź zielonym, ponieważ liście, które wykorzystuje się do produkcji suplementów diety zrywa się, kiedy mają najwyżej 7 dni i są jeszcze zielone, a więc niedojrzałe. To w nich kryje się całe bogactwo cennych składników o właściwościach prozdrowotnych.

Zielony jęczmień – właściwości
Suplementy diety zawierające zielony jęczmień są źródłem chlorofilu, wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, witamin: C, E, K, a także witamin z grupy B, potasu, wapnia, krzemu, magnezu, cynku, manganu i żelaza, a także kwasu foliowego i przeciwutleniaczy. Cała ta obfitość składników sprawia, że młodemu jęczmieniowi przypisuje się takie właściwości:
- wspieranie prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego; pobudza pracę jelit, pomaga złagodzić ból żołądka,
- usprawnia wydalanie toksyn z organizmu,
- pomaga w walce z niedoskonałościami skóry, zarówno stosowany wewnętrznie jak i zewnętrznie w postaci maseczki,
- działa korzystnie na prawidłową pracę całego układu odpornościowego,
- działanie antyoksydacyjne, czyli wspomaga zapobieganie namnażania się wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie się komórek.
Młody jęczmień – odchudzanie
Jednym z powodów, dla których preparaty z zielonym jęczmieniem cieszą się stale rosnącą popularnością, jest wspomaganie odchudzania poprzez jego wpływ na usprawnienie przemiany materii. Młody jęczmień zawiera dużo błonnika, który daje uczucie sytości w żołądku, a także działa stymulująco na prawidłową pracę jelit i przemianę materii. Można go przyjmować w postaci kapsułek lub dodawać sproszkowany do odżywczych i sycących warzywnych bądź owocowych koktajli.

Młody jęczmień – skutki uboczne
Choć młody jęczmień ma wiele cennych właściwości prozdrowotnych, nie może być stosowany bez ograniczeń. Przede wszystkim, tak jak w przypadku wszystkich innych suplementów diety, nie można przekraczać zalecanej dawki, gdyż zmoże to wywołać efekt przeczyszczający. W internecie pojawia się wiele pytań dotyczących tego, czy młody jęczmień szkodzi wątrobie. Nie ma jednak podstaw do tego rodzaju obaw, tym bardziej że jęczmień ma dobroczynny wpływ na pracę tego organu.
Młody jęczmień – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów zawierających zielony jęczmień są alergie pokarmowe, a także celiakia. Choć sam w sobie jęczmień nie zawiera glutenu, może zdarzyć się, że będzie nim zanieczyszczony. Przed zakupem suplementu diety zalecane jest upewnienie się, że jest to produkt bezglutenowy. Poza tym, choć zawiera on wysoką ilość kwasu foliowego i cennych składników odżywczych, ostrożność powinny zachować także kobiety w ciąży i karmiące piersią, u których efekt odchudzający nie jest wskazany.