Strona głównaPorady dietetyczneCzystek – smaczna herbata na zdrowie

Czystek – smaczna herbata na zdrowie

Niepozorna roślina o uroczych, zazwyczaj różowych kwiatach, zyskała w ostatnim czasie ogromną popularność w naszym kraju. Pochodząca z południowej Europy – naturalnie rośnie na terenach basenu Śródziemnomorskiego – w Polsce do niedawna znana była jako roślina ozdobna. W miejscach skąd pochodzi ceniona jest za swoje właściwości prozdrowotne od setek lat, u nas w postaci ziołowej herbaty stosowana jest stosunkowo od niedawna.

Czystek – na co pomaga

Za prozdrowotne właściwości czystka odpowiadają przede wszystkim związki z grupy polifenoli, głównie flawonoidów, których roślina ta posiada wyjątkowo dużo. Ponadto w naparze z czystka i suplementach diety znajdziemy: proantocyjanidyny, katechiny, terpeny i olejki eteryczne. Czystkowi przypisuje się zatem działanie:

Czystek
  • antyalergiczne – dzięki temu, że czystek wpływa na pomaga zahamować wydzielanie się histaminy w organizmie, może złagodzić nieprzyjemne objawy alergii takie jak katar, zapalenie spojówek, obrzęku nosa, dlatego zaleca się przyjmować go w postaci kapsułek lub herbaty w czasie pylenia roślin, na które mamy alergię,
  • oczyszczające – regularne picie czystka pomaga usunąć z organizmu nagromadzone toksyny, w tym metale ciężkie. Szczególnie zaleca się spożywanie go osobom z dużych miast i palącym papierosy,
  • antywirusowe i antybakteryjne – czystek pomaga wzmocnić odporność organizmu, jest pomocny w walce z drobnoustrojami i grzybicą. Można go stosować również jako płukankę antybakteryjną do jamy ustnej. Jest pomocny w walce z przeziębieniem. W kosmetyce wykorzystuje się w preparatach przeciwłupieżowych,
  • przeciwtrądzikowe – stosowany zarówno wewnętrznie w postaci herbaty, jak i zewnętrznie – można nim przemywać skórę twarzy tak jak sklepowym tonikiem. Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne czystka pomogą utrzymać skórę w czystości i dobrej kondycji.

Czy czystek obniża cukier?

Regularne picie czystka może mieć wpływ na obniżenie się poziomu cukru we krwi, działa więc wspomagająco przy takich schorzeniach jak cukrzyca, jednak należy pamiętać, że nie jest on jednak lekarstwem.

Jak długo można pić czystek?

Czystek

Trzeba też zaznaczyć, że efekty nie będą widoczne po jednorazowym spożyciu naparu z tej rośliny, a wyłącznie, jeśli będziemy pić lub przyjmować suplementy diety z czystka systematycznie przez co najmniej miesiąc. Napar z czystka przyrządza się zalewając łyżeczkę suszu gorącą, lecz nie wrzącą wodą i parzy się go do 10 min. Herbata z czystka ma łagodny i delikatny smak, najbardziej porównywalny do smaku lipy.

Czystek – przeciwwskazania

Czystek dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących jest bezpiecznym ziołem, szczególnie w formie herbaty i nie ma przeciwwskazań do jego spożywania. Należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dawki w przypadku suplementu diety, a w przypadku herbaty wystarczy jedna lub maksymalnie dwie porcje dziennie.

Ponieważ czystek wykazuje dobroczynny wpływ na nasz organizm, a jego długofalowe spożywanie w zalecanych dawkach jest bezpieczne, warto włączyć go na stałe do naszej diety, aby wspomóc prawidłowe funkcjonowanie i oczyszczanie organizmu.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img