Strona głównaProdukty i przepisyMydło potasowe – zastosowanie nie tylko w kosmetyce

Mydło potasowe – zastosowanie nie tylko w kosmetyce

SPIS TREŚCI

Mydło potasowe to tradycyjne szare mydło, znane w Polsce od około stu lat – pierwsze zostało wyprodukowane w roku 1921, pod marką „Biały Jeleń”. Używały go nasze prababcie, babcie i mamy. Potem kiedy w latach 80. i 90. pojawiły się w drogeriach kolorowe, pachnące mydła sodowe, potasowe mydło szare niemalże całkowicie odeszło w zapomnienie. Dziś kiedy wzrasta świadomość społeczna na temat ekologicznego stylu życia, a ruchy zero i less waste stają się coraz bardziej popularne, szare mydło wraca do łask. Mydło potasowe z wielu powodów wpisuje się w te trendy. Jest w stu procentach naturalne, nie zawiera sztucznych dodatków, szkodliwych dla skóry i środowiska wybielaczy i konserwantów. Powstaje podczas procesu zmydlania wodorotlenkiem potasu z najwyższej jakości palmowych tłuszczy. Jest całkowicie uniwersalne, bezpieczne do stosowania przez całą rodzinę, od niemowląt do seniorów. Zobaczmy, dlaczego warto sobie o nim przypomnieć i przyjrzyjmy mu się bliżej.

Jak rozpoznać oryginalne szare mydło?

Nieco inaczej niż w nazwie, mydło szare ma zazwyczaj barwę brązowo-beżową, a im dłużej „dojrzewa”, tym jest ciemniejsze. Jego konsystencja jest dosyć miękka i pod wpływem wody robi się bardziej mazista i plastyczna. Jeśli chcemy mieć pewność, że kupujemy tradycyjne mydło potasowe, musimy koniecznie sprawdzić, czy w składzie znajduje się nazwa potassium linoleate, potassium palmate lub potassium olivate. Wówczas będziemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oryginalnym mydłem potasowym. Kiedy w składzie zamiast potassium będzie sodium, oznacza to, że dane mydło nie jest tradycyjnym szarym mydłem, a mydłem sodowym.

Mydło potasowe

Nieocenione właściwości i wszechstronne zastosowanie tradycyjnego mydła potasowego

Mydło potasowe bez obaw mogą stosować osoby z bardzo wrażliwą skórą, osoby z alergiami skórnymi, borykający się z atopowym zapaleniem skóry, a także dzieci, ponieważ nie zawiera ono sztucznych, drażniących barwników, konserwantów czy zapachów i ma między innymi właściwości:

  • hipoalergiczne,
  • antybakteryjne,
  • łagodzące stany zapalne,
  • przyspieszające regenerację naskórka i pomaga zmniejszyć blizny,
  • zmniejszające obrzęki,
  • wspomagające walkę z trądzikiem,
  • pomagające wyleczyć rany i skaleczenia,
  • oczyszczające nie tylko ciało, ale również włosy i skórę głowy,
  • pomagające pozbyć się odcisków stóp.

Przede wszystkim mydło to nie podrażnia i nie wywołuje reakcji alergicznych. Jest ekologiczne, bardzo dobrze myje, oczyszcza i odtłuszcza skórę. Dzięki właściwościom antybakteryjnym świetnie sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej. Pomoże złagodzić stany zapalne, otarcia i skaleczenia, a także opuchliznę. Pomoże nam usunąć drzazgę: kiedy namoczymy rękę lub stopę w ciepłej wodzie z mydłem, drzazga powinna wyjść sama. Mydło potasowe jest także zalecane przez lekarzy kobietom po porodzie, w okresie połogu. Można nim myć nie tylko całe ciało, ale również włosy i skórę głowy, co znakomicie wpisuje się w stylistykę ruchu zero waste – zamiast kupować osobno – mydło do mycia rąk, żel pod prysznic i szampon w trzech plastikowych butelkach, mamy jedno ekologiczne i uniwersalne mydło naturalne, niepodrażniające skóry. Po umyciu głowy szarym mydłem konieczne jest jednak nałożenie odżywki nawilżającej na końcówki włosów, ponieważ mydło przy regularnym stosowaniu może je przesuszyć.

Mydło potasowe – nie tylko w kosmetyce i pielęgnacji

Choć mydło potasowe sklasyfikowane jest jako naturalny kosmetyk myjący, a nie detergent, z powodzeniem jego zastosowanie może wykroczyć poza codzienną pielęgnację. Starte na tarce na wiórki, może zastąpić proszek do prania. To doskonałe rozwiązanie dla osób uczulonych na sklepowe detergenty. W tak uzyskanych płatkach mydlanych można również prać ubranka niemowlęce. Oprócz tego rozpuszczonym w wodzie mydłem potasowym można na przykład:

  • usuwać plamy z tkanin, dywanów czy kanap,
  • myć pędzelki i gąbki do makijażu,
  • myć szczotki i grzebienie,
  • myć podłogę, okna, lustra i kafelki,
  • usuwać plamy ze ścian.
Mydło potasowe

Szare mydło potasowe może służyć jako baza do wykonania domowej pasty do mycia powierzchni łazienki i kuchni, a nawet podłogi. Będzie ona nadawała się również na przykład do mycia mebli ogrodowych. W ogrodzie też mydło to znajdzie więcej zastosowań – roztwór mydła szarego z wodą można stosować jako naturalny oprysk na rośliny, kiedy walczymy np. z mszycami, wełniakami czy przędziorkami. Można też mydłem szarym myć narzędzia ogrodowe, doniczki, skrzynie i różnego rodzaju pojemniki. Można w tym celu kupić mydło potasowe w płynie, na przykład z dodatkiem srebra czy olejku rycynowego.

Ciekawostką jest, że ze względu na swoją wysoce plastyczną konsystencję mydło potasowe jest wykorzystywane przez przyszłych stomatologów do wykonywania modeli zębów i ćwiczeń na nich, a także w pracowniach rzeźbiarskich na studiach artystycznych.

Śmiało można powiedzieć, że ta niepozorna, niewielka, maziowata, plastyczna i brunatna kostka potrafi zdziałać cuda i każdy z nas powinien mieć ją w domu. Z powodzeniem może zastąpić kilka produktów – szampon, proszek do prania, mleczka do mycia łazienki, a nawet pomoże uratować rośliny przed szkodnikami. Jest to środek nie tylko uniwersalny, ale także jak najbardziej ekologiczny i ekonomiczny.

Dietetyk Ania
Magister Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami. Pasjonatka zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Uwielbia gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img