SPIS TREŚCI
- Miłorząb japoński – właściwości
- Miłorząb japoński – działanie
- Nalewka z miłorzębu – jak zrobić
- Ginkgo biloba – przeciwwskazania
- Miłorząb japoński a cukrzyca
Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) tak naprawdę naturalnie występuje w Chinach i jest to właściwie miłorząb chiński, a jego potoczna nazwa miłorząb japoński przyjęła się w Polsce, ponieważ drzewo to po raz pierwszy trafiło do Europy właśnie z Japonii. Japończycy bardzo wcześnie docenili prozdrowotne właściwości miłorzębu i od setek lat sadzą go w pobliżu pałaców i świątyń. Zarówno przez Japończyków jak i Chińczyków, drzewo to uznawane za roślinę ozdobną i leczniczą, a nawet magiczną, chroniącą przed pożarami. Natomiast jego prażone nasiona stanowią ponoć prawdziwy przysmak. Ginkgo biloba jest drzewem długowiecznym, które może dożyć nawet do 4 tys. lat. Dziś najstarsze, reliktowe i endemiczne gatunki występują na terenie południowo-wschodnich Chin i znajduje się tam kilka drzew liczących sobie 3400 lat i 40 metrów wysokości. Zarówno w Chinach jak i w Japonii uważa się za roślinę zapewniającą długowieczność. Sprawdźmy więc ile w tym prawdy.
Miłorząb japoński – właściwości
Liście ginkgo biloba zawierają aż kilkadziesiąt substancji aktywnych, które wykazują właściwości prozdrowotne. Są to między innymi:
- kwercetynę,
- terpeny – bilobalidy i ginkgolidy),
- kwasy fenolowe,
- flawonoidy,
- witaminy C i E,
- fitosterole,
- selen,
- karoten,
- olejek kamforowy,
- glukozę.

Miłorząb japoński – działanie
Wyżej wymienione składniki sprawiają, że miłorząb japoński:
- pozytywnie wpływa na układ krwionośny, dzięki czemu cały organizm jest lepiej dotleniony – pomaga to usprawnić pracę mózgu,
- pomaga pozbyć się uczucia zmęczenia,
- pozytywnie wpływa na pamięć, jest polecany szczególnie ludziom starszym lub z oznakami demencji,
- pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu,
- pomaga obniżyć ciśnienie krwi,
- pomaga poczuć równowagę przy zawrotach głowy, a także zniwelować wrażenie „mroczków” przed oczami.
Miłorząb japoński dostępny w postaci tabletek lub kapsułek z wyciągiem z liści tej rośliny powinny przyjmować osoby, którym zależy na wzmocnieniu pracy umysłu, pamięci oraz na poprawie ogólnego samopoczucia, jak również osoby z zaburzeniami krążenia krwi, szczególnie odczuwalne w obrębie kończyn, objawiające się wiecznie zmarzniętymi, zimnymi nogami. Miłorząb można stosować również w formie herbatek, naparów bądź nalewek.
Nalewka z miłorzębu – jak zrobić
Aby przygotować nalewkę z miłorzębu, należy kupić gotowy susz z miłorzębu, albo też samodzielnie zebrać liście, jeśli w naszej okolicy rośnie miłorząb dwuklapowy (najlepiej z daleka od szos). Przy czym najlepiej jest zbierać liście, które zaczynają żółknąć lub nawet są już całkowicie żółte. Liści bądź drobno pokruszonego suszu wystarczy tyle, ile zmieści się w zamykanym naczyniu, najlepiej słoiku. Cały słoik wypełniony dosyć ściśle należy zalać spirytusem. Kiedy mikstura po pewnym czasie będzie gotowa, można rozcieńczyć ją wodą. Zakręcony słoik trzeba odstawić w ciemne miejsce i odczekać około 3 miesiące, aż całość nabierze żółtawego odcienia. Przecedzona i rozcieńczona wodą nalewka jest gotowa do spożycia. Łyżeczka nalewki przed snem pomoże rozszerzyć naczynia włosowate, co pozwoli pozbyć się uczucia zmarzniętych stóp.

Ginkgo biloba – przeciwwskazania
Suplementów, które zawierają wyciąg z miłorzębu, nie powinny stosować osoby, które przyjmują leki przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe, kobiety w ciąży i karmiące. Ekstrakt z miłorzębu może wchodzić w reakcję z innymi lekami, dlatego jeśli regularnie przykujemy lekarstwa, należy skonsultować się z lekarzem przed sięgnięciem po suplementy zawierające ginkgo biloba.
Miłorząb japoński a cukrzyca
Naukowcy z Uniwersytetu Cincinnati przeprowadzili badania na szczurach, z których wynika, że miłorząb dwuklapowy może być pomocny przy walce z cukrzycą typu II. U szczurów z cukrzycą zauważono, że podany miłorząb miał dobroczynny wpływ na komórki trzustki odpowiedzialne za wydzielanie insuliny i dając efekt regenerujący.
Jak dlugo można stosować miłorząb?
Pierwsze pozytywne skutki stosowania miłorzębu następują zazwyczaj po upływie około 3 tygodni. Istnieje również możliwość przedłużenia czasu trwania terapii na okres do 3 miesięcy. Jednak, warto uważnie monitorować swój stan i w razie jakichkolwiek wątpliwości – skonsultować z lekarzem 🙂