Sezon na szparagi rozpoczyna się mniej więcej w połowie kwietnia i trwa stosunkowo krótko, bo zaledwie kilka tygodni. Warto wykorzystać ten czas i spróbować jeść ich możliwie jak najwięcej, ponieważ są one nie tylko wspaniałym przysmakiem, ale także źródłem wielu cennych składników odżywczych. Nieważne czy są zielone, czy białe – oba rodzaje stanowią bombę witaminową. Są przy tym niskokaloryczne, ale bardzo pożywne. Sprawdźmy, jakie są właściwości tych pysznych i zdrowych warzyw i jakie dania można z nich przyrządzić.
Właściwości szparagów
Szparagi są źródłem między innymi:
- witamin A, C, E
- kwasu foliowego,
- minerałów takich jak: potas, wapń i fosfor, żelazo, sód, magnez,
- beta-karotenu,
- glutationu,
- inuliny,
- asparaginy,
- saponin sterydowych,
- kumaryny,
- koniferyny,
- waniliny,
- rutyny,
- fruktanów.
Białe szparagi mają delikatniejszy smak niż szparagi zielone i są odrobinę grubsze i twardsze, Przed ugotowaniem trzeba je więc obrać. Rosną one pod ziemią, gdzie nie dociera do nich światło słoneczne, dlatego też w przeciwieństwie do zielonych, nie mogą wytwarzać barwnika. Białe szparagi korzystnie oddziałują na nasz organizm, a zawarte w nich substancje odżywcze:
- usprawniają perystaltykę jelit, wspomagając pracę układu pokarmowego
- wspomagają pracę wątroby podczas procesu oczyszczania organizmu z toksyn
- zapobiegają pękaniu naczyń włosowatych,
- zwiększają krzepliwość krwi,
- pomagają wzmocnić odporność
- poprawiają stan włosów, skóry i paznokci,
- działają moczopędnie.
Szparagi zielone mają bardziej wyrazisty smak w porównaniu ze szparagami białymi. Są też bardziej miękkie, dzięki czemu nie ma potrzeby ich obierać przed gotowaniem. Znajdziemy w nich mnóstwo składników mineralnych i witamin: A, C, K, witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego, magnezu, potasu, wapnia, fosforu. Ze względu na wysoką zawartość żelaza, zielone szparagi zaleca się osobom borykającym się z anemią.
Makaron pappardelle ze szparagami
- pęczek szparagów zielonych – około 500 g
- opakowanie makaronu pappardelle – 250 g
- wędzony boczek – ok 170 g
- ser cheddar – ok 30 g
- śmietana kremówka
- czosnek – 2-3 ząbki
- sól, pieprz
Szparagi należy umyć i pokroić w mniejsze kawałki, odcinając przy tym zdrewniałe końcówki. Główki szparagów powinny zostać w całości. 170 gramów surowego, wędzonego boczku kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na suchej patelni. Po kilku minutach na patelnię dorzucamy pokrojone wcześniej szparagi i smażymy około 15 minut na małym ogniu. Po tym czasie należy dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, sól i pieprz. W tym czasie, kiedy szparagi i boczek się smażą, gotujemy makaron. Po ugotowaniu należy odlać pół szklanki wody, w której makaron się gotował. Ugotowany makaron trzeba przecedzić i z powrotem przełożyć do garnka. Po 15 minutach szparagi powinny być miękkie. Na patelnię należy wlać odlaną z garnka po makaronie wodę, około 5-6 łyżek śmietanki kremówki i sporo startego cheddara. Całość należy dokładnie wymieszać, do momentu, aż sos zrobi się gładki, jednolity i się zagotuje. Gotowy sos przekładamy do garnka z makaronem.
Zapiekane białe szparagi z gorgonzolą
- białe szparagi – 0,5 kg
- śmietana kremówka – 200 ml
- gorgonzola – 170 g
- białe wino – kieliszek
- cukier – 1 łyżeczka
- natka pietruszki
- sól
Po umyciu szparagi należy obrać, odcinając zdrewniałe końcówki i gotujemy minimum 30 minut w posłodzonej wodzie. Po tym czasie dodajemy sól i gotujemy ok. 10 min i odcedzamy (woda z gotowanych szparagów ma bardzo intensywny smak, można ją później wykorzystać do przygotowania zupy). W oddzielnym garnku należy podgrzać śmietankę i dodać do niej pokruszoną gorgonzolę i wino, intensywnie i dokładnie mieszając. Przed podaniem szparagi należy przełożyć szparagi do naczynia żaroodpornego i zalać sosem. Całość zapiekamy przez około 15 min w temperaturze 180°C. Gotowe szparagi podajemy udekorowane natką pietruszki.