Strona głównaProdukty i przepisyKorzyści płynące z używania cynamonu

Korzyści płynące z używania cynamonu

Kulinarny wątek związany z cynamonem to całkiem zawiła, skomplikowana, dryfująca na pograniczu prawdy i mitu historia. Historycznym tłem są tu starożytne Chiny, pradawni cesarzowie, egzotyczne wyspy, wojny, a nawet Egipt pod władaniem faraonów. Nie powinno nas to szczególnie dziwić jeśli tylko przypomnimy sobie o oszałamiającej, niezwykle aromatycznej woni cynamonu. Zapach i kulinarne możliwości tej przyprawy to jedno, ale jak się okazuje cynamon charakteryzuje się także szeregiem prozdrowotnych właściwości. Substancje aktywne, które znajdują się w cynamonie są odpowiedzialne za to, że przyprawa pozytywnie wpływa na nasz organizm. Jakie jeszcze właściwości posiada cynamon, kiedy warto go stosować? Zobaczmy.

Cynamon – czym właściwie jest?

Cynamon przede wszystkim kojarzy się nam z niezwykle pachnącą przyprawą. Znana już w starożytnym Rzymie, Grecji, Chinach czy Egipcie zachwyca do dzisiaj i kusi kubeczki smakowe, kiedy tylko w kuchni powstają np. jakieś wypieki.

Cynamon jako przyprawa pozyskiwany jest z kory cynamonowca. Odmian cynamonowców jest ok. dwustu! Za najszlachetniejszy gatunek uznaje się cynamonowiec cejloński. Równie popularne są także takie odmiany jak cynamonowiec chiński (kasja) czy kamforowy.

Właściwości prozdrowotne cynamonu

W kuchni wykorzystuje się wyłącznie korę cynamonowca, natomiast właściwości prozdrowotne poza korą wykazują także liści tej rośliny. Zarówno kora jak i liście gromadzą w sobie dość wyraźne ilości substancji aktywnych, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Jego spożywanie wesprze nas w sytuacjach, kiedy zmagamy się z dolegliwościami trawiennymi, brakiem łaknienia, skurczami żołądka, biegunką, związanymi ze wzdęciami czy przy zgadze. Cynamon pobudza wydzielanie się soków trawiennych, a także żółci, przez co składniki odżywcze są lepiej wchłaniane przez nasz organizm.

Warto też wspomnieć o pozyskiwanym z kory cynamonowca olejku, który całkiem dobrze wesprze nas w zwalczaniu przeziębień, grypy, a także przy zakażeniach dolnych i górnych dróg oddechowych. Olejek uznaje się także jako środek antyseptyczny, który wykazuje właściwości neutralizujące działanie różnego rodzaju mikroorganizmów. Jakie jeszcze działanie wykazuje cynamon:

  • pobudza wytwarzanie estrogenów,
  • obniża ciśnienie we krwi,
  • wspomaga organizm w walce z infekcjami skórnymi (np. trądzikiem czy kurzajkami),
  • wzmacnia i rozgrzewa,
  • w formie olejku zwalcza pasożyty skóry (m.in. wesz i świerzbowiec) oraz przewodu pokarmowego,
  • znieczulające, przeciwbólowe czy przeciwzapalne.

Nie sposób także nie odnotować tego, że cynamon odnalazł się również w kosmetologii. Wynika to przede wszystkim z jego właściwości aromatyzujących. Cynamon stosowany jest jako składnik perfum, a także chemii gospodarczej. Ciekawostką wydaje się fakt, że nauka dostrzega jeszcze szerszy zakres pozytywnych właściwości cynamonu. Jego potencjał może okazać się na tyle duży, że będzie w przyszłości także wspierał nas w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi czy też z Alzheimerem.

Okazuje się też, że cynamon ma właściwości, które pomagają osobom zmagającym się z cukrzycą. Stosowanie cynamonu przez osoby chorujące na cukrzycę normalizuje poziom cukru we krwi. Co więcej, obniżony poziom hemoglobiny glikowanej redukuje możliwość wystąpienia powikłań cukrzycy typu II. Badania nad potencjałem cynamonu w kontekście wspierania leczenia cukrzycy przy jego użyciu nadal trwają, i wiele wskazuje na to, że jego zastosowanie będzie tylko szersze.

Czy stosowanie cynamonu ma jakieś przeciwwskazania?

Wprawdzie korzystnych właściwości cynamonu jest wiele, to jednak nie jest to produkt, z którego mogą korzystać wszyscy. Przede wszystkim nie zaleca się zażywania cynamonu osobom zmagającym się z kamicą nerkową, a także z zaburzeniami w obrębie woreczka żółciowego. Z czego to wynika? Cynamon zawiera eugenol, organiczny związek chemiczny, który może mieć negatywny wpływ na właściwości żółci, która odpowiada za trawienie tłuszczy.

Cynamon nie jest także wskazanym produktem dla alergików pokarmowych oraz kontaktowych. A to dlatego, że może on wywoływać atopowe zmiany na dłoniach, a także w okolicach ust i dziąseł.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img