SPIS TREŚCI
Świadomość ekologiczna społeczeństwa staje się coraz większa. Segregowanie śmieci niemalże w każdym domu stało się normą, coraz więcej konsumentów korzysta z wielorazowych torebek i unika kupowania wody w plastikowych butelkach. W sklepach z ekologicznymi produktami możemy znaleźć wiele ciekawych zamienników dla drogeryjnych i często szkodliwych dla środowiska środków czystości. Jednym z produktów, który szczególnie przyczynia się do zanieczyszczenia naszej planety, jest proszek do prania. Zawarte w nim substancje chemiczne, takie jak na przykład fosforany, spływają do rzek i mórz, w znacznym stopniu zanieczyszczając wodę. Na szczęście istnieje coraz więcej ekologicznych alternatyw dla drogeryjnych proszków do prania. Jedną z nich są orzechy piorące. Zobaczmy, dlaczego warto przyjrzeć im się bliżej.
Czym są orzechy piorące?

Orzechy piorące pochodzą z Indii i Nepalu, stosowane są tam do prania od wieków. Orzechy rosną na drzewach sapindus mukorossi. Po zerwaniu rozłupuje się je, wyjmuje wnętrze i suszy. Tak przygotowane orzechy nadają się do prania. Łupiny zawierają saponiny, które w kontakcie z wodą zaczynają się delikatnie pienić niczym mydło. Orzechy piorące mają właściwości piorące:
- zmiękczają wodę,
- dezynfekują,
- odtłuszczają,
- myją.
Orzechy piorące poleca się wszystkim osobom, którym zależy na używaniu naturalnych środków piorących ze względu na ochronę środowiska naturalnego, a także osobom, które mają wrażliwą i delikatną skórę. Nadają się do prania ubrań alergików i niemowląt.
Sposób użycia orzechów piorących
- Pranie w pralce
Łupiny, około 5-6 sztuk, wkładamy do bawełnianego woreczka, który umieszczamy bezpośrednio w bębnie pralki i nastawiamy dowolny program prania (od 30 do 90 stopni Celsjusza). Mogą one pozostać w pralce przez cały cykl prania, również w momencie płukania. Jeśli pierzemy białe rzeczy, warto dodać około 2 łyżek sody oczyszczonej do przegródki na proszek.
- Pranie ręczne
Około 5-6 łupin orzechów zalewamy gorącą wodą na 15 minut, po tym czasie możemy usunąć orzechy, bądź przełożyć je do bawełnianego woreczka i pierzemy tak, jak zazwyczaj ma to miejsce przy użyciu drogeryjnych detergentów.

Do czego jeszcze można użyć orzechów piorących?
Okazuje się, że orzechy piorące sprawdzą się nie tylko do prania, a ich zastosowanie jest o wiele bardziej uniwersalne. Nadają się one do:
- mycia i sprzątania – pozostałą po gotowaniu około 10 sztuk łupinek, przez około 10 minut wodę można przelać do butelki i używać jej do wycierania kurzu, mycia podłóg czy dziecięcych zabawek,
- mycia w zmywarce – około 5 łupinek wkładamy do koszyczka na sztućce i ustawiamy podstawowy program zmywarki,
- do kąpania i pielęgnacji psów – w tym celu używamy tego samego wywaru z orzechów, jaki przygotowujemy do sprzątania i używamy go jak szamponu dla zwierząt.
Czy warto stosować orzechy piorące
Największą zaletą orzechów piorących jest to, że są one całkowicie naturalne i nie zawierają żadnych sztucznych i szkodliwych substancji. Są bezpieczne dla alergików i małych dzieci, a także dla środowiska, ulegają całkowitemu rozkładowi. Mają neutralny zapach, dlatego osobom przyzwyczajonym do intensywnego zapachu prania w perfumowanych proszkach drogeryjnych może go brakować. Jest jednak na to rada, ponieważ możemy dodać do prania kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Z pewnością orzechy piorące są delikatniejsze niż tradycyjny proszek, jednak z powodzeniem radzą sobie ze zwykłymi, powstającymi na co dzień zabrudzeniami. Zdecydowanie warto je wypróbować, ponieważ pranie w nich jest zdrowe, ekologiczne, jak również ekonomiczne. Przyjmując, że wykonujemy jedno pranie na dzień, kilogram orzechów może wystarczyć na około 5 miesięcy. Jedną porcję orzechów w bawełnianym woreczku można wykorzystać do prania minimum 2-4 razy.