Strona głównaSlow lifeNaturalne metody pielęgnacji ubrań

Naturalne metody pielęgnacji ubrań

Właściwa pielęgnacja ubrań wpisuje się w światopogląd slow fashion, czyli świadomej, zrównoważonej mody, wybieraniu ubrań wysokiej klasy, dopasowanych do naszego stylu, potrzeb i trybu życia. Według slow fashion, które dalekie jest od pogoni za najnowszymi trendami, ważniejsza jest jakość ubrań, a nie ich ilość. Kiedy skompletujemy już garderobę na miarę naszych potrzeb, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo dbać o ubrania, aby posłużyły nam jak najdłużej, zamiast po pewnym czasie wylądować w koszu i na wysypisku śmieci. Niestety wciąż zbyt wiele ubrań staje się odpadami. Podobno w samej tylko Polsce wytwarza się około 2,5 mln to odpadów pochodzenia tekstylnego w ciągu roku. Zamiast wyrzucać ubrania, lepiej nauczyć się o nie dbać.

Zbyt częste pranie wcale nie służy ubraniom

Naturalne środki piorące

Choć może wydawać się to nielogiczne, bo przecież dzięki praniu ubrania są świeże i pachnące, to jednak zbyt częste pranie sprawia, że ubrania się niszczą. Warto przestrzegać kilka prostych zasad dotyczących prania, aby prawidłowo dbać o odzież:

 • przed wrzuceniem ubrań do pralki zasuwamy wszelkiego rodzaju suwaki, zamki, zapinamy guziki, rzepy i klamerki, dzięki czemu możemy uniknąć zahaczenia i uszkodzenia tkanin,
 • ubrania dobrze jest przewrócić na lewą stronę, wówczas nie mechacą się i tak szybko nie tracą koloru,
 • przed włożeniem ubrania do pralki sprawdzajmy metki, na których powinna być informacja, w jakiej temperaturze można prać ubranie. Zbyt wysoka temperatura niszczy ubrania i wypłukuje kolory, a także przyspiesza szarzenie ubrań, które są białe,
 • białego prania nie należy mieszać z jasnoróżowymi, jasnoniebieskimi czy innymi pastelowymi kolorami – prane oddzielnie białe ubrania dłużej zachowują czystość koloru,
 • są ubrania, które w ogóle nie lubią prania, należy do nich:
  • wełna – ma właściwości antybakteryjne i można ją prac naprawdę rzadko, a jeśli już, to wełniane swetry lepiej prać ręczni w niskich temperaturach,
  • jedwab i kaszmir – lepiej prać ręcznie lub w prace w niskiej temperaturze i obrotach ne większych niż 400,
  • jeansy – częste pranie w wysokich temperaturach powoduje, że jeansy tracą kolor. Lepiej jest prac je rzadko, a ewentualne plamy zapierać ręcznie.

Naturalne zamienniki proszków do prania

Sklepowe detergenty, choć intensywnie pachną i stosunkowo dobrze odświeżają ubrania, to jednak zawierają szkodliwe dla środowiska i naszej skóry fosforany. Zbyt duża ilość proszku dodanego do prania osadza się na włóknach, co powoduje, że tkaniny stają się szorstkie i sztywne. Naturalne środki piorące, przyjazne dla alergików i środowiska, a jednocześnie delikatne dla naszych ubrań to:

Odplamianie tkanin w naturalny sposób

Na powstałe plamy, bądź w przypadku poszarzałych tkanin najlepsza będzie mieszanka odrobiny soku z cytryny i sody oczyszczonej. Jest to metoda skuteczna, przyjazna środowisku i niwelująca nieprzyjemne zapachy.

Naturalny sposób na zmechacenia

Naturalny sposób na zmechacenia

Aby zapobiec mechaceniu się naturalnych tkanin, takich jak bawełna, wełna czy kaszmir, dobrze jest włożyć ubrania na noc do… zamrażarki. Zamrożone włókna wzmacniają się i mniej mechacą.

Prawidłowe suszenie prania

Ubrania powinno wyjąć się z pralki od razu po zakończeniu prania, dzięki temu nie będą mocno wygniecione i nie zatęchną.

 • Kolorowych ubrań nie powinno suszyć się na słońcu – tracą one wówczas intensywność kolor,
 • ciężkie wełniane bądź kaszmirowe swetry lepiej jest suszyć na płasko, na ręczniku – unikniemy wówczas wyciągnięcia się i zdeformowania ubrań,
 • koszule powinno suszyć się na wieszakach.

Im dłużej ubranie nam służy i dobrze się prezentuje, tym lepiej dla środowiska i domowego budżetu. Jeśli postaramy się, aby pranie wykonywać nieco rzadziej i w niskich temperaturach, ubrania dłużej będą wyglądały na nowe, a tym samym znacząco zmniejszymy zużycie wody, jak również przedostawanie się mikroplasitku z syntetycznych tkanin do mórz i oceanów.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img