Strona głównaPopularny artykuł ⭐🤍⭐Owoce i warzywa sezonowe w maju

Owoce i warzywa sezonowe w maju

Po długiej w tym roku zimie nareszcie możemy cieszyć się pełnią wiosny. Dni stają się coraz dłuższe, cieplejsze i bardziej słoneczne, a nasz organizm po wielu miesiącach pełnych chłodu i wilgoci domaga się wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Na osiedlowych targach, bazarach i marketach pojawia się coraz większy wybór warzyw i owoców sezonowych. Jeśli chcemy jeść nie tylko smacznie, ale również i zdrowo, warto poczekać na warzywa i owoce rosnące swoim rytmem. Wybieranie owoców i warzyw w wyznaczonej dla nich porze, sprawia, że mamy pewność, że będą świeże, w pełni dojrzałe, o maksymalnej ilości wartościowych składników. Jeśli kupimy na przykład cykorię poza sezonem, będzie ona miała nie tylko mniej cennych wartości odżywczych, ale także gorszy, gorzki smak. Sprawdźmy więc, jakie owoce i warzywa sezonowe najlepiej wybierać w maju.

Warzywa sezonowe w maju

Maj to czas, kiedy wreszcie dostępne są świeże szparagi. To właśnie w tym miesiącu są one najpyszniejsze, a zarazem najtańsze. Zarówno zielone jak i białe szparagi bogate są w witaminy A, C, kwas foliowy, a także błonnik i minerały takie jak wapń, czy fosfor. Można przyrządzić z nich wspaniałą zupę krem, ugotować na parze, grillować. Doskonale smakują z sadzonymi jajkami, szynką parmeńską, czosnkiem i skropione oliwą. Oprócz szparagów w maju możemy cieszyć się wszelkiego rodzaju młodymi, zielonymi liśćmi w postaci sałaty, szpinaku, rukoli, botwinki, czosnku niedźwiedziego i szczawiu. Sprawdzą się w świeżej sałatce na bazie dobrego oleju, czy też — szczególnie botwinka — w lekkiej wiosennej zupie. Nie sposób nie wspomnieć także o młodej kapuście, której przypisuje się wiele cennych właściwości prozdrowotnych. Najprostszy sposób jej przyrządzania, to duszenie z odrobiną masła, koperku i soli. Podsumowując, warzywa sezonowe maja to:

  • szparagi,
  • szpinak,
  • rukola,
  • sałata: rzymska, lodowa, masłowa, karbowana,
  • szczaw,
  • botwina,
  • natka pietruszki
  • groszek zielony i cukrowy,
  • szczypiorek,
  • rzodkiewka,
  • czosnek,
  • cebula dymka,
  • marchew,
  • kapusta biała i czerwona,
  • kalafior.

Owoce sezonowe maja

Wybór sezonowych owoców w maju w porównaniu z warzywami jest niestety mniejszy. Nie znaczy to jednak, że jeśli chcemy jeść zdrowo, sezonowo i ekologicznie, musimy zrezygnować z owoców. Wśród owoców maja należy wymienić: jabłka, gruszki, rabarbar, a pod koniec tego miesiąca, zaczynają pojawiać się także truskawki i agrest. Z owoców dostępnych w maju możemy przygotowywać kompoty, desery i ciasta. Jabłka, gruszki i rabarbar wyśmienicie smakują zapiekane pod kruszonką — to szybki, bardzo prosty i sprawdzony sposób na przygotowanie pysznego deseru. Natomiast agrest, który był do niedawna nieco zapomnianym owocem, dziś znów staje się coraz bardziej popularny. Jest nie tylko smaczny, ale stanowi również cenne źródło potasu. Najlepiej smakuje na surowo, a także w połączeniu z jabłkami i rabarbarem w postaci kompotu. Podsumowując, owoce sezonowe maja to:

  • jabłka,
  • gruszki,
  • agrest,
  • rabarbar,
  • truskawki.

Dlaczego warto jeść sezonowo?

Czy jest ktoś, kto po długiej zimie nie czeka z utęsknieniem na wiosnę? Na straganach w końcu doczekaliśmy się nowalijek, świeżych rzodkiewek, sałaty i szczypiorku. Wszystkie warzywa i owoce, które rosną w naszym klimacie w danej porze roku mają największą wartość odżywczą, a ich droga od momentu zerwania do spożycia przez nas jest bardzo krótka. Nie tracą one świeżości, witamin i walorów smakowych. Spożywamy wówczas naturalnie dojrzałe produkty o tak zwanej największej gęstości odżywczej, co oznacza, że jedząc taką samą ilość warzyw i owoców, dostarczamy organizmowi więcej witamin i minerałów.

Sezonowość to nic innego jak jedzenie produktów w tym czasie, w którym naturalnie rosną one w naszym otoczeniu. W dzisiejszych czasach większość warzyw i owoców jest dostępna w supermarketach przez cały rok. Na przykład banany zrywa się, kiedy są jeszcze niedojrzałe, a następnie transportuje przez pół świata, żeby trafiły do supermarketów. Z tego powodu ich wartość odżywcza nigdy nie będzie taka, jak w przypadku owoców dojrzewających na drzewie. Natomiast w sytuacji, gdy zrywane są owoce dojrzałe, aby w czasie podróży się nie zepsuły, dodaje się do nich środki konserwujące, a transport powoduje straty wartości odżywczych. To wszystko nie oznacza jednak, że całkowicie powinniśmy zrezygnować z owoców egzotycznych. Warto sięgać po nie w okresie zimowym, kiedy wybór produktów sezonowych w naszym kraju jest ograniczony. 

Jednak w okresie od wiosny do jesieni, podstawą naszej diety powinny być produkty sezonowe i lokalne. Ponadto owoce i warzywa dostępne w pełni sezonu są nie tylko najzdrowsze i najsmaczniejsze, ale również najtańsze. Czyli tak naprawdę produkty jakościowo najlepsze są dostępne za stosunkowo niewielkie pieniądze. Wspieramy w ten sposób lokalnych producentów i pomagamy rozwijać rodzimą przedsiębiorczość. Okres od wiosny do jesieni jest również momentem, na przygotowywanie zapasów na zimę, w postaci soków, dżemów, konfitur, kiszonek i innych przetworów lub mrożonek, w których przemycimy do zimowej diety większą ilość witamin i minerałów.

Dietetyk Ania
Magister Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami. Pasjonatka zdrowego stylu życia i zrównoważonej diety. Uwielbia gotowanie i eksperymentowanie z nowymi smakami.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img