- Co wspólnego mają upominki pod choinkę ze środowiskiem?
- Ekologiczny prezent pod choinkę – co to oznacza?
- Pomysły na ekoprezenty
- Kosmetyki naturalne, olejki eteryczne i naturalne świece zapachowe
- Ekoprezenty pod choinkę dla dzieci
- Ekoprezenty pod choinkę – dlaczego warto?
W zbliżającym się okresie Świąt Bożego Narodzenia, zewsząd „atakują nas” świąteczne dekoracje, ozdoby i piosenki, a przystrojone witryny sklepowe i uginające się pod ciężarem ewentualnych świątecznych upominków regały w supermarketach, wszelkiego rodzaju ozdobne bałwanki, Mikołaje, elfy, renifery, bombki i świecące lampki przypominają nam, że najwyższy już czas wybierania prezentów pod choinkę. Wybór odpowiedniego upominku dla najbliższej i dalszej rodziny może niejednego z nas przyprawić o prawdziwy ból głowy. Co wybrać spośród dostępnego dosłownie na wyciągnięcie ręki i zalewającego nas z każdej sklepowej półki morza oferowanych produktów, aby prezent okazał się trafiony, użyteczny i nie trafił do kosza na śmieci?
Co wspólnego mają upominki pod choinkę ze środowiskiem?
Przez kilka ostatnich dziesięcioleci nauczyliśmy się żyć w świecie, w którym nadmierny konsumpcjonizm stał się normą – łatwiej przychodzi nam kupienie nowej rzeczy, niż próba naprawienia starej. Przy okazji niestety produkujemy tony zbędnych śmieci, które będą zalegały na wysypiskach przez następne dziesiątki, a może nawet i setki lat. A niestety nietrafione bożonarodzeniowe prezenty bardzo często przyczyniają się do tego, że góry zbędnych odpadów rosną. Szacuje się, że np. Amerykanie rocznie wyrzucają do kosza nietrafione prezenty o wartości nawet 16 miliardów dolarów (wyniki badań sondażu przeprowadzonego przez Pureprofile. Z tego samego sondażu wynika, że aż 46% niechcianych przedmiotów to odzież).
Na szczęście przyszedł moment, w którym zaczęliśmy zastanawiać się nad naszym wpływem na środowisko naturalne i coraz bardziej powszechny staje się trend na ekologiczny styl życia, a ruchy less i zero waste, to dla coraz większej ilości osób nie tylko moda, ale przede wszystkim, sposób na to, jak funkcjonować w dzisiejszym świecie. Sprawdźmy zatem jak wybierać świąteczne prezenty w duchu zero waste?
Ekologiczny prezent pod choinkę – co to oznacza?
Ekologiczny prezent zero waste to przede wszystkim taki, który będzie trafiony i przyda się obdarowanemu. Jeśli zależy nam na tym, by nie marnować prądu, wody i nie generować niepotrzebnego śladu węglowego – nie kupujmy rzeczy, które są niepotrzebne. Przemyślane prezenty pozwalają zminimalizować ilość odpadów. Warto zwrócić uwagę na to, aby były wykonane z dobrej jakości surowców naturalnych, były biodegradowalne lub kompostowalne. Mogą to być prezenty wielokrotnego użytku, zapakowane bez plastiku. Wśród przyjaznych środowisku upominków znajdą się produkty jadalne, a także takie, które oferują możliwość uczestniczenia w ciekawym wydarzeniu lub przeżycia czegoś nowego.
Pomysły na ekoprezenty
Prezentami ekologicznymi w stylu zero waste będą po pierwsze te, których użytkowanie pomaga nam ograniczyć liczbę produkowanych przez nas śmieci:
- termos, kubek termiczny, butelka termiczna dla dzieci – idealny pomysł na prezent dla każdego miłośnika kawy lub gorącej herbaty – ten prezent docenią uczniowie, studenci i osoby, które pracują poza domem lub długie zimowe godziny spędzają w komunikacji miejskiej w drodze do pracy, lub szkoły. Zamiast kupować kawę na wynos w plastikowym, styropianowym kubku, możemy przygotować ulubiony napój w domu i zabrać go ze sobą dosłownie wszędzie. Można również poprosić o kawę we własnym kubku będąc na mieście. Obecnie trend ten stał się bardzo powszechny,
- butelka na wodę – noszona zawsze w torebce pomaga w znacznym stopniu ograniczać sytuacje, kiedy zmuszeni jesteśmy kupować wodę lub inne napoje w butelkach plastikowych,
- lunchboxy, wielorazowe pojemniki na żywność i zestaw woskowijek – wielorazowe opakowania pozwolą nam nie tylko oszczędzić środowisko, ale również mogą wpłynąć na to, że będziemy przygotowywać w nich zdrowe przekąski, zamiast kupować najczęściej pakowane w plastik i niekoniecznie zdrowe przekąski, a przy okazji pozwoli nam to zaoszczędzić pieniądze.
Najbardziej zero waste będą te prezenty, które składają się z naturalnych produktów spożywczych i lokalnych przysmaków:
- herbata, kawa – przepięknie pachnąca, organiczna kawa palona w ziarnach, tradycyjna czarna herbata pochodząca z ekologicznych upraw lub cały zestaw herbat, na przykład białej, czarnej i zielonej, czy owocowej, jak herbata poziomkowo-waniliowa lub herbata zimowa, zapakowane w biodegradowalne opakowania z pewnością się nie zmarnują,
- zestaw konfitur, dżemów lub miodów – zapakowane w szklane słoiczki, będą stanowiły zdrowszą alternatywę, dla tradycyjnych słodyczy, czekoladek i innych słodkości, pakowanych w plastik.
Kosmetyki naturalne, olejki eteryczne i naturalne świece zapachowe
Choć niekoniecznie zastanawiamy się nad tym na co dzień, okazuje się, że w wielu popularnych kosmetykach, również znajdują się drobiny mikroplastiku, chociażby w peelingach. Zamiast nich, możemy wybrać naturalne kosmetyki w kostce, np.
- balsam czy szampon w kostce,
lub kosmetyki naturalne, wytwarzane według tradycyjnych receptur mydła pielęgnujące, np.:
- czarne mydło marokańskie,
- mydło marsylskie,
- mydło Aleppo.
Święta niezaprzeczalnie kojarzą nam się również z zapachami – dom wypełniony korzennym, waniliowym bądź cytrusowym aromatem, przywołuje na myśl ciepłą, świąteczną, rodzinną atmosferę. Jednym z pomysłów na ekologiczny prezent, może być obdarowanie najbliższych olejkami eterycznymi, które nie tylko pięknie pachną, ale także wspierają nasze zdrowie. W okresie zimowym, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na wirusy i przeziębienia, sprawdzą się olejki o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym, np.
- cynamonowy,
- goździkowy.
Natomiast relaksująco i odprężająco działają olejki:
- pomarańczowy,
- lawendowy,
- z bergamotki,
- z drzewa sandałowego.
Ekoprezenty pod choinkę dla dzieci
Coraz więcej osób, stara się żyć ekologicznie, a także przekazać te wartości swoim dzieciom. Choć może wydawać się, że wychowywanie dziecka w ekologicznym stylu jest proste i naturalne, to jednak wymaga od rodziców niemało wysiłku, czasu i pójścia pod prąd, wbrew utartym schematom. Łatwy dostęp do wszechobecnego, zalewającego nas z każdej sklepowej półki morza plastiku i wielu kiepskiej jakości zabawek zdecydowanie utrudnia wychowanie w stylu zero waste. Jaki prezent pod choinkę sprawdzi się w przypadku dziecka, jeśli nie chcemy, aby szybko wylądował pośród innych plastikowych odpadów na wysypisku śmieci? Powszechnie wiadomo, że plastik ma negatywny wpływ na środowisko. Może też niekorzystnie wpływać na zdrowie ze względu na zawarte w nim chemiczne dodatki. Dlatego zamiast plastikowych zabawek, wybierzmy te wykonane z drewna i innych naturalnych materiałów:
- układanki,
- tablice sensoryczne,
- klocki,
- gry rodzinne, np. jenga, warcaby,
- drewniane warzywa do krojenia,
- instrumenty,
- lalki i pluszaki uszyte z naturalnych materiałów – wykonane w stonowane kolorach, które nie przebodźcowują zmysłów.
Na zakończenie warto wspomnieć o podarunku, który wiąże się z konkretnym doświadczeniem, może to być np. zaproszenie:
- do teatru,
- na koncert,
- do parku trampolin,
- na kurs gotowania.
Ekoprezenty pod choinkę – dlaczego warto?
Potrzeba robienia prezentów pod choinkę jest bardzo mocno zakorzeniona w naszej kulturze, w tym roku spróbujmy jednak zwrócić szczególną uwagę na sens ich zakupu. Produkcja nadmiernej ilości śmieci, jak również gromadzenie niepotrzebnych rzeczy, w znacznym stopniu przyczynia się do zaśmiecania planety, produkcji smogu i innych trujących odpadów. Na szczęście pojęcia takie jak „ekologiczny”, „less waste” czy „zero waste” na stałe zapisują się w codziennym języku. Coraz więcej z nas staje się świadomych skali problemu, jakim jest zanieczyszczenie środowiska. Wprowadzając zmiany w stylu życia, w tym również starannie wybierając ekologiczne prezenty pod choinkę, nie tylko przyczyniamy się do ochrony środowiska, ale także naszą troskę o nie i wiedzę przekazujemy innym. Pozytywne zmiany, które wiążą się z ekologicznym stylem życia najlepiej zacząć jest wśród najbliższego otoczenia.