Strona głównaProdukty i przepisyRdestowiec ostrokończysty źródłem resweratrolu. Jakie właściwości prozdrowotne ma rdestowiec?

Rdestowiec ostrokończysty źródłem resweratrolu. Jakie właściwości prozdrowotne ma rdestowiec?

Do Europy dotarł w 1825 r., choć pierwotny jego zasięg obejmował zaledwie Tajwan, Koreę oraz Japonię. Początkowo rdestowiec zdobył uznanie na europejskich dworach jako roślina ozdabiająca ogrody, wpisywał się także we florę wielu parków botanicznych. Z czasem status rośliny mocno podupadł. Dzisiaj w Polsce rdestowiec ostrokończysty jest uznawany za gatunek inwazyjny, groźny dla rodzimej przyrody. Nie musimy go jednak uprawiać by skorzystać z jego prozdrowotnych właściwości. Cenny resweratrol, który pozyskuje się z rdestowca ostrokończystego można dostać w postaci wygodnych kapsułek.

Ziele rdestowca oraz kłącze rośliny stanowią zielarski surowiec, ze względu na to, że wykazują mocniejsze działanie. Resweratrol znajdujący się w roślinie wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, może nas wspierać w walce z różnymi dolegliwościami.

W walce z jakimi dolegliwościami może wspomóc nas rdestowiec ostrokończysty?

Jego stosowanie wspomaga hamowanie procesów autoagresji immunologicznej. Choroby z autoagresji wynikają z tego, że układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które niszczą własne tkanki (np. stwardnienie rozsiane czy zespół przewlekłego zmęczenia). Właściwości rośliny mogą nas wesprzeć wówczas, kiedy zmagamy się z reumatyzmem, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, bielactwem, artretyzmem czy cukrzycą.

Kłącze rdestowca zawiera m.in.: żelazo, selen, miedź, cynk, fitosterole, flawonoidy. Natomiast ziele rośliny zawiera kumarynowce, flawonoidy i chryzofanol. Wymienione składniki wesprą nas w walce z rozwojem bakterii i grzybów, działają przeciwbólowo i przeciwmiażdżycowo, a także zwalczają wolne rodniki. Rdestowiec japoński zawiera bardzo dużo resweratrolu, który jest znany jako składnik działający zbawiennie na cały organizm. Rdestowiec można także użyć, by zbić wysoką gorączkę.

W czym jeszcze pomaga rdestowiec ostrokończysty?

Znajdujący się w rdestowcu resweratrol wspomaga procesy neurodegradacyjne. To oznacza, że neutralizuje wolne rodniki mogące spowalniać procesy umysłowe, zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób serca oraz powikłań naczyniowo-sercowych, m.in. wysokiego poziomu cholesterolu. Właściwości rdestowca wspomagają nas także w obniżaniu ciśnienia krwi, co przekłada się na obniżenie ryzyka ataku serca i udarów mózgu. Rozszerza też naczynia krwionośne co powoduje, że zmniejszone zostaje ryzyko pojawienia się skrzepów, roślina wykazuje działanie delikatnego środka przeczyszczającego.

Zaleca się jego użycie w przypadku zaparć, wzdęć czy biegunek, znaje się, że właściwości rdestowca ostrokończystego są skuteczne w walce z następstwami neuroboreliozy, ze względu na to, że ochrania układ neurologiczny. Jednak opinie na ten temat są podzielone. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że rdestowiec realnie pomaga w walce z tą chorobą. Zalecenie stosowania tej rośliny w przypadku boreliozy wynika z tego, że występują w niej związki z grupy polifenoli. Niektórzy naukowcy widzą w nich środek przeciwbólowy, który powinny stosować osoby chore na boreliozę i zmagające się w jej wyniku z bólem. Warto jednak pamiętać, że nie jest to lek i można go stosować jako środek wspomagający terapię.

Rdestowiec ostrokończysty mimo swej inwazyjnej natury kryje w sobie cenne właściwości. Wspomaga walkę z wieloma dolegliwościami i wspiera organizm, m.in. dzięki zawartości wielu minerałów.

Zobacz też wpis: Zielono-brązowe wodorosty doskonałym źródłem jodu – poznajcie właściwości kelpu ekologicznego

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

2 KOMENTARZE

  1. Od lat stosuje ziele jako herbatkę i korzeń rdestowca japońskiego. Jest super bo cera mi odmłodniała i w ogóle całe ciało działa jak młode. Mam 62 lata a dają mi 40 góra . Poza tym duuuuzo chodzę z pieskami. Lubię dużo chodzić nawet 5 km dziennie że

  2. Właściwie to macie to ziele na każdym kroku. Jest niesamowite. Piję herbatkę z niego od wielu lat. Mam 62 a dają mi 40. To odmładzające zioło a ja mam sposobność je zbierać. Można wziąćkorzenie , ale to bardzo inpansywne ziele, ale można chodowac w donicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img