Najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem na ziemi jest tlen, a zaraz po nim plasuje się krzem. Wszelkie krzemiany oraz glinokrzemiany tworzą większość skał, które składają się na skorupę ziemską. Pierwsza nazwa, zewnętrznej warstwy globu SiAl także pochodzi od krzemu, dzisiaj nazywa się ją warstwą granitową. Okazuje się, że poza szerokim występowaniem krzemu na kuli ziemskiej, ma on także szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych.
Szczególne właściwości krzemu przejawiają się w tym, że zapobiega on nadmiernemu wypadaniu włosów, a także łamaniu się paznokci. Redukuje również możliwość pojawienia się i rozwoju schorzeń kostno-stawowych, jak również miażdżycy.
Jaką jeszcze rolę pełni krzem w naszym organizmie?
Pierwiastek mineralny jakim jest krzem występuje w największych ilościach w nadnerczach, przysadce mózgowej, grasicy oraz w płucach, krwi i mięśniach. W naszym organizmie znajduje się ok. 7 g krzemu. Pamiętajmy, że wraz z wiekiem ilość tego pierwiastka w naszym ciele się zmniejsza. Dlatego uzasadnione jest suplementowanie krzemu.
Wspomaga włosy i stawy oraz walkę z trądzikiem. Ale krzem ma szersze zastosowanie
Odpowiednia ilość krzemu w organizmie odpowiada za prawidłowy stan włosów i paznokci. Właściwości krzemu umożliwiają także wspieranie walki z zapalnymi stanami skóry, trądziku różowatego czy pospolitego. Odpowiada także za przyspieszenie regeneracji naskórka, ze względu na to, że bierze udział w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Wymienione składniki są najistotniejszymi elementami odbudowującymi skórę.
Krzem ma także istotny wpływ na tworzenie się tkanki łącznej, chrząstek czy struktur kości. Dlatego zaleca się zażywanie krzemu szczególnie wtedy, gdy przechodzimy rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych na kościach. Krzem odpowiada także za elastyczność i przepuszczalność naczyń krwionośnych, z tego powodu zaleca się jego suplementację w profilaktyce miażdżycy. Co więcej krzem wstrzymuje odkładanie się blaszki miażdżycowej w ścianach naczyń krwionośnych.
Krzem wyraźnie wpływa na detoksykację organizmu. Spowodowane jest to tym, że wspiera usuwanie złogów. Poleca się także stosowanie krzemu w celu:
- poprawienia pracy wydzielniczej nerek,
- zwalczania stanów zapalnych,
- wspierania chorób układu oddechowego, m.in. astmy oskrzelowej.
Jakie produkty są bogate w krzem?
Niedobory krzemu mogą być powodem słabej kondycji włosów, paznokci czy skóry. W efekcie końcówki włosów mogą się rozdwajać, wypadać lub łamać, paznokcie będą kruche, a skóra szybciej będzie się starzeć. Warto więc zadbać o to, by nasz organizm otrzymał odpowiednie dawki krzemu. Wprawdzie krzem występuje najczęściej w:
- skrzypie polnym,
- poziewniku,
- rdeście ptasim,
- turzycy piaskowej.
Krzem znajdziemy również w chlebie razowym, otrębach, w skórce owoców, czosnku czy w szczypiorku. Spore ilości krzemu występują także w wodzie źródlanej. Warto także skorzystać z gotowych suplementów diety.