Strona głównaPorady dietetyczneZłoto Syberii - poznaj niezwykłe lecznicze właściwości rokitnika

Złoto Syberii – poznaj niezwykłe lecznicze właściwości rokitnika

Określany „złotem Syberii” rokitnik zwyczajny, lub rokitnik pospolity to niezwykły ze względu na wyjątkową ilość składników odżywczych i prozdrowotne działanie krzew. Z jego owoców produkuje się dżemy, konfitury, soki i nalewki. Ma on dosyć kwaskowy i cierpki smak, zawiera bardzo wysokie stężenie witaminy C, dlatego można stosować go jako zamiennik cytryny w kuchni. Ponadto całą roślinę – razem z pestkami, liśćmi i korą, wykorzystuje się owoce rokitnika w lecznictwie. Wykazuje on dobroczynne działanie na nasze zdrowie.

Właściwości lecznicze rokitnika

Owoce rokitnika są wyjątkowo bogatym źródłem witaminy C. Zawierają jej więcej niż na przykład cytryna. Owoce rokitnika są także bogatym źródłem między innymi: nienasyconych kwasów tłuszczowych, magnezu, żelaza, potasu, miedz, manganu i sodu, witamina A, D, E, K oraz witamin z grupy B, fosfolipidów i flawonoidów. Składniki te zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry, wykazują działanie wygładzające, regenerujące i wyrównujące jej koloryt. Dlatego też rokitnik często wykorzystywany jest podczas produkcji kosmetyków pielęgnujących twarz, ciało i włosy. Dostępne są więc kremy, maseczki, odżywki i balsamy wytwarzane na bazie rokitnika. Wyciąg z owoców rokitnika (olej) zawiera tak cenne składniki jak luteina, kwas oleopalmitynowy, karoten i zeaksantynę. Okazuje się on pomocny w procesie gojenia się ran, może pomóc w przypadku:

  • egzemy,
  • trądziku,
  • stanów zapalnych skóry,
  • regeneracji naskórka,
  • leczenia uszkodzeń skóry powstałych w wyniku oparzeń (także słonecznych), odleżyn, czy urazów mechanicznych,
  • występowania nadżerek lub zapalenia szyjki macicy,
  • stanów zapalnych,
  • reumatyzmu,
  • infekcji bakteryjnych,
  • biegunki,
  • wrzodów żołądka.

Zdrowotny napar z liści rokitnika

Źródłem wielu cennych witamin – A,C, E, B2, B3, B5, kwasów omega-3, -6, serotoniny, kemferolu kwercetyny, polifenoli, a także mikroelementów w postaci magnezu, żelaza, manganu, boru, wapnia i potasu jest herbata z rokitnika. Właściwości tego naparu znane i doceniane są od setek lat w naturalnej medycynie chińskiej, tybetańskiej czy też indyjskiej. Herbata z rokitnika między innymi ułatwia zasypianie, działa przeciwdrgawkowo, reguluje gospodarkę hormonalną, wzmacnia wątrobę i wspomaga metabolizm, reguluje poziom cukru, a także reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Herbata z rokitnika polecana jest szczególnie w schorzeniach takich jak: zatrucia, ból gardła, problemy z bólem stawów. Wykazuje ona również korzystanie działanie na zmiany miażdżycowe. Herbatę z rokitnika można także stosować zewnętrznie – na przykład jako wcierka na skórę głowy poprawia kondycję włosów. Można przemywać nią twarz, wówczas poprawi stan skóry. Napar z rokitnika ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, świetnie sprawdzi się także do przemywania ran, nowo powstałych blizn i różnego rodzaju zmian skórnych.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img