Pierwsze udokumentowane wzmianki o tarczycy bajkalskiej pojawiły się już w IV w. w pismach alchemicznych japońskich i chińskich medyków ludowych. Korzystano z tej rośliny m.in. w celu wyeliminowania gorączki i pozbycia się problemów żołądka. Używano jej nawet jako alternatywy dla niezbyt lubianego upuszczania krwi u osób, które zmagały się z nadciśnieniem. Wykorzystywano też korzenie tarczycy bajkalskiej do przygotowywania naparów.
Czym właściwie jest tarczyca bajkalska?
Naukowa nazwa tej rośliny brzmi Scutellaria Baicalensis Georgi. Roślina ta nie należy do zbyt wysokich, osiąga zaledwie od 25 do 60 cm wysokości, a pochodzi ona ze wschodniej Syberii, Zabajkala, północnych Chin, Mongolii oraz Japonii.
Warte odnotowania jest to, że charakteryzuje się bardzo bogatym składem chemicznym, przede wszystkim zawiera niezwykle cenne flawonoidy w bardzo dużych ilościach. Są to głównie flawony lipofilne, które reprezentują związki o potrójnej hydroksylacji pierścienia A. Należą do nich wogonina, bajkaleina, a także ich glikozydy.
Ponadto w tarczycy bajkalskiej znajdują się:
- bajkalina,
- wogonozyd,
- skutelareina,
- oroksylina,
- skulkapflawon,
Ich zawartość wynosi około 20%, z czego 12 -17% stanowi bajkalina.

Jakimi właściwościami prozdrowotnymi charakteryzuje się tarczyca bajkalska?
Wspomnieć należy o tym, że tarczyca bajkalska została bardzo dobrze przebadana pod kątem jej skuteczności, a także pozytywnego wpływu na organizm człowieka. Obecna w tarczycy bajkalskiej bajkalina wpływa na stany zapalne i pomaga w objawach alergicznych, ze względu na to, że jest silnym antyoksydantem. Związek poprawia również aktywność skóry poprzez wzmacnianie jej struktury i pobudzanie naturalnych procesów metabolicznych.
W jaki sposób jeszcze działa tarczyca bajkalska:
- przeciwbakteryjnie,
- przeciwgrzybiczo,
- wyprowadza substancje szkodliwe,
- przeciwwirusowo,
- obniża temperaturę ciała,
- obniża wysokie ciśnienie krwi,
- łagodzi arytmię i fibrylację serca,
- działa żółciopędnie i moczopędnie,
- tłumi skurcze i stany neurotyczne,
- pomaga w zwalczaniu reumatyzmu.
W jaki sposób spożywać tarczycę bajkalską?
Korzeń tarczycy jak się okazuje można spożywać na surowo. Możliwe jest także przygotowanie naparu z korzenia, po uprzednim ususzeniu. Można też spożywać go w formie nalewki, która wykazuje mocniejsze działanie uspokajające niż z korzeni waleriany. Dostępne są także wygodne kapsułki z ekstraktem tej rośliny. Są łatwo przyswajalne i wygodne w użyciu.