Strona głównaProdukty i przepisyMamy jesień i warto wzmacniać organizm najmłodszych - sprawdzamy skuteczność syropu z...

Mamy jesień i warto wzmacniać organizm najmłodszych – sprawdzamy skuteczność syropu z cebuli

Trudno spierać się z tezą, że cebula to jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Stosuje się ją w bardzo wielu przepisach, są też amatorzy, którzy lubią ją jeść na surowo. Skąd bierze się jej popularność? Wynika to z jej uniwersalności – można ją piec, smażyć, jest składnikiem zup – ale poza kulinarnym użytkiem, znalazła ona także zastosowanie w zwalczaniu niektórych chorób, m.in. wspomaga zwalczanie przeziębienia. W tym celu najczęściej sięga się po syrop z cebuli.

Jakie prozdrowotne właściwości ma cebula?

Cebula obecna jest w jadłospisach różnych kultur od tysiącleci. Tak, jak korzystało się z niej w celach kulinarnych, tak również używano cebuli w medycynie ludowej. Do dzisiaj cebuli używa się przy bólach reumatycznych, problemach trawiennych, a także kiedy mamy nadciśnienie. Jednak najczęściej polecana jest wówczas, kiedy zmagamy się z przeziębieniem.

Wynika to z tego, że cebula zawiera:

  • olejki lotne, które działają bakteriobójczo,
  • minerały, które wzmacniają organizm:
  • witaminę C, B, PP oraz prowitamina AA.

Syrop z cebuli – sprzymierzeńcem w walce z przeziębieniem

Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonego ryzyka pojawienia się infekcji. Przeziębienie nie jest niczym pożądanym. Czujemy się osłabieni i chcemy jak najszybciej przywrócić się do zdrowego stanu. W postawieniu siebie na nogi może pomóc właśnie syrop z cebuli, który poza tym, że działa bakteriobójczo, to także oczyszcza górne drogi oddechowe. W ten sposób zmniejsza kaszel, zarówno ten suchy jak i mokry.

Doskonały dla dzieci

Syrop z cebuli można też podawać dzieciom i to już od 1. roku życia. Wprawdzie dzieci często niechętnie spożywają taką miksturę, to jednak można im ułatwić spożycie syropu dodając do niego np. łyżkę miodu, który załagodzi ostry zapach i smak warzywa. Podawany w takiej formie jest o wiele chętniej wypijany. Najważniejsze jednak jest to, że taka naturalna mikstura działa wyjątkowo skutecznie i warto z niej skorzystać.

Okres jesienno-zimowy nas nie rozpieszcza. O wiele łatwiej o pojawienie się infekcji, która może przejść na całą rodzinę. Dlatego warto zabezpieczać dzieci przed zarażeniem. Takim zaworem bezpieczeństwa może być właśnie syrop z cebuli, które spożywany regularnie będzie działał profilaktycznie i wzmacniająco.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img