Strona głównaProdukty i przepisyHistoria anyżu – przyprawy cenionej przez starożytnych Greków, Chińczyków, Egipcjan i Inków

Historia anyżu – przyprawy cenionej przez starożytnych Greków, Chińczyków, Egipcjan i Inków

Anyż gwiaździsty to owoc, który „rodzi” drzewo o wdzięcznej nazwie badian właściwy. Ta wiecznie zielona roślina należy do rodziny cytryńcowatych i może osiągnąć nawet 12 metrów wysokości. Owoce przybierają kształt efektownych, ośmioramiennych gwiazd i cieszą się niezwykłą popularnością w kuchniach całego świata.

Historia anyżu gwiaździstego

Anyż cieszył się niezwykłą estymą już w czasach biblijnych. Źródła dowodzą (Ewangelia wg św. Łukasza i Marka), że był to produkt tak cenny, że służył jako waluta na terenach Palestyny.

Wielu znanych twórców greckich i rzymskich, w tym Dioscorides, Teofrast, Pliniusz i Paladus, wspominali w swoich dziełach o uprawie i zastosowaniach anyżu. Natomiast w czasach Cesarstwa Rzymskiego, obywatele cesarstwa korzystali z właściwości anyżu by uniknąć niestrawności i wzdęć.

W wiekach średnich anyż szczególnie doceniano we Francji, ze względu na właściwości prozdrowotne. Walory zapachowe doceniono dopiero w XVII wieku. Od tego stulecia anyż gwiaździsty stosuje się na szeroką skalę w celu aromatyzowania różnych napojów, szczególnie alkoholi.

Właściwości anyżu gwiaździstego

Anyż gwiaździsty od setek lat znajduje swoje zastosowanie w niwelowaniu skutków przejedzenia. Przyprawa pobudza wydzielanie soków żołądkowych, a także działa rozkurczowo. Jest to sprawdzony i skuteczny środek stosowany na niestrawność, jak i wzdęcia.

Na tym jednak nie koniec jego prozdrowotnych właściwości. Anyż gwiaździsty świetnie sprawdza się jako środek w schorzeniach układu oddechowego. Przede wszystkim jeśli chodzi o kaszel. Właściwości anyżu pobudzające wydzielanie śluzu sprawiają, że działa on wykrztuślnie.

Wartą uwagi informacją jest to, że z anyżu gwiaździstego pozyskuje się kwas szikimowy. Jest to substancja, która coraz częściej znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry suchej i skłonnej do trądziku.

Kulinarne możliwości anyżu gwiaździstego

W Polsce anyż gwiaździsty szczególnie często używany jest podczas świąt jako dodatek do wszelkiego rodzaju wypieków. Równie chętnie dodaje się go do mięs (zarówno cielęciny, wieprzowiny, jak i drobiu), warzyw czy wyrobów alkoholowych (likiery, nalewki, czy tak popularne w okresie zimowym „grzańce”). Świetnie sprawdza się jako komponent do zup owocowych, a także do kompotów. Gwiazdki dodane do zup, a także do napojów podnoszą ich smak, który staje się wyrazistszy i głębszy. Anyż gwiaździsty odnajduje się także w różnych deserach mlecznych, sałatkach owocowych czy w połączeniu z miodem.

Zobacz też poprzedni wpis: Co to jest Boswellia Serrata? Jak działa i w czym może pomóc?

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img