Nieodłącznym elementem wieczornego relaksu, np. aromatycznej kąpieli w wannie, romantycznej kolacji we dwoje, świątecznych obiadów w rodzinnym gronie, czy grilla z przyjaciółmi są świece. Tworzą one niepowtarzalny klimat, a świąteczny stół przystrojony świecami nabiera wyjątkowego uroku. Niestety okazuje się, że świece parafinowe, najbardziej popularne i dostępne w sklepach, mogą wydzielać niezdrowe dla naszego organizmu substancje.

Dlaczego parafina używana do produkcji świec jest szkodliwa?
Parafinę pozyskuje się w trakcie procesu destylacji ropy naftowej, w czasie którego odkłada się oleista i bezbarwna ciecz, używana właśnie do przemysłowej produkcji świec, a także w przemyśle kosmetycznym. Niestety podczas spalania, parafina wytwarza trujące związki chemiczne, które są dla nas szkodliwe, a przy regularnym ich wdychaniu, mogą wywołać problemy zdrowotne. Te liczne substancje trujące, które są uwalniane podczas spalania świecy parafinowej to:
- benzen – jest rakotwórczy, wdychany przez dłuższy okres, przenika do krwiobiegu,
- formaldehyd – podrażniają układ oddechowy i wywołują kaszel,
- ftalan – jego regularne i długotrwałe wdychanie może prowadzić do rozwoju astmy i alergii wziewnych, jest niebezpieczny szczególnie dla małych dzieci i zwierząt,
- toluen – wdychany przez dłuższy czas może niekorzystnie wpłynąć na pracę układu oddechowego, wywołuje między innymi senność, zawroty głowy, a także podrażnienia skóry,
- ołów – może negatywnie wpływać na produkcję hormonów, często używa się go do przedłużenia produkowania knotów.

Alternatywy dla świeczek parafinowych
Parafina jest stosunkowo tania, łatwa w produkcji i powszechnie dostępna, stąd jej popularność wśród producentów świec. Jednak choć są one wszechobecne i kuszą aromatami, kształtami i kolorami, palenie ich, szczególnie w zamkniętym pomieszczeniu, przez około 4 godziny powoduje, że wytwarzane podczas ich spalania substancje, osadzają się w naszym organizmie. Czy oznacza to, że powinniśmy zrezygnować palenia świeczek? Na szczęście nie. Jeśli zależy nam na wytworzeniu nastrojowej, relaksującej lub eleganckiej atmosfery, do wyboru mamy coraz bardziej popularne świece wykonane z materiałów naturalnych, czyli:
- świece sojowe, to znaczy z wosku sojowego, wytwarzanego z nasion soi – naturalne świece sojowe z certyfikatem nie zawierają żadnych sztucznych dodatków, barwników, parabenów i metali ciężkich, a w trakcie ich spalania nie uwalniają się żadne szkodliwe dla naszego organizmu substancje. Knot w takich świecach najczęściej wykonany jest z naturalnej bawełny. Zapachowe świece sojowe zawierają naturalne olejki eteryczne i doskonale przewodzą zapach. Ich czas spalania może być nawet o połowę dłuższy niż ma to miejsce w przypadku świec parafinowych. Podczas palenia, nie wywołują one bólu głowy, senności i są bezpieczne dla dzieci i zwierząt,
- świece z wosku pszczelego – jest to produkt naturalny i ekologiczny. Wydzielają one naturalny, przyjemny i delikatny zapach, a przy tym mają wiele cennych właściwości – działają antybakteryjnie i jonizują powietrze, neutralizują szkodliwe substancje, np. pochodzące z dymu tytoniowego. W wyniku jonizacji powietrza świece z wosku pszczelego oczyszczają powietrze z negatywnego promieniowania urządzeń elektronicznych, a ponadto pomagają złagodzić objawy chorób górnych dróg oddechowych, alergii i astmy. W przeciwieństwie do świec sojowych, świece z wosku pszczelego nie są produktem wegańskim.
Wybierając naturalne i ekologiczne produkty, w tym przypadku świece, nie musimy martwić się o nasze zdrowie, kiedy chcemy cieszyć się nastrojowym światłem podczas spotkań z bliskimi, czy relaksując się w samotności.