Strona głównaProdukty i przepisyCzy czarna woda do picia działa?

Czy czarna woda do picia działa?

Nie da się ukryć, że dbałość o dobre nawodnienie jest bardzo ważna dla całego organizmu. To nie tylko sekret młodej, sprężystej skóry, ale także prawidłowego metabolizmu i dobrego samopoczucia. W ostatnim czasie filtrowanie wody stało się bardzo popularną alternatywą dla kupowania wody butelkowanej. Z jednej strony oznacza to ograniczenie produkcji plastikowych odpadów.

Minusem takiego rozwiązania jest jednak pozbawienie wody cennych dla organizmu minerałów. Warto uzupełniać je w codziennej diecie, np. poprzez włączanie do niej dobrej jakości wody mineralnej lub źródlanej. Jedną z opcji jest intrygująco wyglądająca antywirusowa czarna woda do picia. Co warto o niej wiedzieć i jakie jest jej działanie?

Czarna woda antywirusowa w praktyce

Być może czarna woda antywirusowa wizualnie wybija się nieco na tle znanych wód mineralnych i źródlanych, ale warto pamiętać że jej intensywny odcień jest wskaźnikiem wysokiej zawartości dobroczynnych składników. Smak i zapach wody są niezauważalne, dlatego też bez trudu można włączyć wodę do codziennej diety. Czarną wodę można popijać dowolnie, niezależnie od pory dnia. Szczególnie dobrze sięgać po nią w celu uzupełnienia utraconych minerałów, np. w czasie upałów, a także kiedy poszukuje się naturalnego wsparcia dla procesów trawiennych czy wzmocnienia odporności.

Czarna woda zapewnia swoją intensywną barwę skał leonardytu, z których jest pozyskiwana, a także wysokiej zawartości tzw. kwasów humusowych. Są to substancje powstające w wyniku humifikacji materii roślinnej, czyli degradacji roślin, prowadzącej do powstania złóż torfu. Wymienić tutaj można takie kwasy, jak huminowe oraz hymatomelanowe, a w szczególności kwas fulwowy. Ten ostatni uznawany jest za bardzo mocno działający przeciwutleniacz, a także za substancję, która skutecznie wspiera oczyszczanie organizmu z toksyn, patogenów i metali ciężkich. Ponadto kwas fulwowy powszechnie wykorzystuje się do wspomagania łagodzenia dolegliwości trawiennych, ponieważ znakomicie wspiera pracę żołądka oraz pomaga w odbudowaniu mikroflory jelitowej.

Wysoka zawartość kwasów huminowych sprawia, że czarna woda do picia przyczynia się do stopniowego wzmacniania układu immunologicznego, a także pomaga w ochronie organizmu przed wirusami. Są to substancje wykorzystywane w tradycyjnej medycynie już od tysięcy lat. Kwasy huminowe znane są ze swojego działania przeciwbakteryjnego i przeciwzapalnego. Mają także dobroczynny wpływ na namnażanie czerwonych krwinek oraz aktywność leukocytów (białych krwinek). Obecność składników mineralnych dodatkowo przyczynia się do poprawy samopoczucia oraz lepszego przyswajania witamin dostarczanych wraz z pożywieniem.

Co ciekawe, czarna woda może także wspomagać organizm w walce ze stresem – z jednej strony uzupełniając niedobory mikro- i makroelementów, a z drugiej ograniczając oddziaływanie tzw. hormonów stresu. Dzieje się tak ponieważ kwasy humusowe mają naturalną zdolność wiązania nadmiaru hormonów, które w momencie stresu produkowane są przez nadnercza. Ponadto, substancje te mogą również wiązać w sobie wolne rodniki, które są bezpośrednią przyczyną występowania tzw. stresu oksydacyjnego. Czarna woda do picia bogata jest w przeciwutleniacze, dzięki czemu wspiera walkę ze skutkami przedwczesnego starzenia komórek. Co do rezultatów – najbardziej zauważalna może być poprawa cery, a także jakości i sprężystości skóry. Warto poszukiwać urozmaicenia dla soków oraz filtrowanej wody, ponieważ dobrze nawodniony i odżywiony organizm, to zdrowy organizm.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img