Strona głównaPorady dietetyczneDlaczego warto przygotowywać mrożonki – jakie produkty nadają się do mrożenia, a...

Dlaczego warto przygotowywać mrożonki – jakie produkty nadają się do mrożenia, a jakie nie

SPIS TREŚCI:

Dzięki coraz większej popularności i znajomości zasad takich trendów jak zero i less waste, dowiadujemy się i uczymy między innymi o tym, jak nie marnować produktów spożywczych. Jak przygotowywać się do zakupów, jak przechowywać jedzenie i jak je przetwarzać, aby zbyt szybko się nie zepsuło i nie wylądowało w koszu na śmieci.

Jednym z bardzo prostych, wygodnych i dobrych sposobów na przechowywania żywności jest jej mrożenie. Mrożenie nie powoduje utraty cennych wartości odżywczych, a przy tym nie wymaga użycia konserwantów. Poza tym dobrze jest wypełnić zapasami szuflady zamrażarki, chociażby po to, aby nie zużywać prądu na przechowywanie pustych pojemników. Większość mrożonych produktów spożywczych po rozmrożeniu zachowuje smak i aromat. Są jednak takie, których nie należy poddawać mrożeniu, ponieważ w momencie rozmrażania, mogą stracić odpowiednią konsystencję i walory smakowe. Warto więc sprawdzić, jakie produkty nadają się do mrożenia, a jakie nie.

Produkty, z których warto przygotowywać mrożonki

  • Włoszczyzna – wszystkie warzywa korzenne nadają się do mrożenia. Obrane i umyte marchew, pietruszka, por i seler możemy włożyć do woreczka strunowego, szklanego bądź plastikowego pojemnika z napisaną datą dnia zamrożenia warzyw. Tak przygotowana włoszczyzna stanowi świetną bazę do przygotowania każdej zupy. Włoszczyznę możemy w ten sposób przechowywać nawet rok.
  • Grzyby – można je mrozić surowe, po wcześniejszym oczyszczeniu nożykiem, przetarciu wilgotną szmatką. Mniejsze grzybki możemy zamrozić w całości, a większe pokroić. Do mrożenia na surowo nadają się grzyby o zwartym miąższu, nie blaszkowe, czyli np. prawdziwki, podgrzybki, maślaki, kozaki. Po wcześniejszym obgotowaniu i wysuszeniu, można również zamrozić kurki, rydze, czy kanie. Należy pamiętać o tym, że rozmrożonych grzybów absolutnie nie należy zamrażać ponownie.
  • Pierogi – te z mięsem można przechowywać w zamrażarce przez trzy miesiące, pozostałe, jak ruskie, z kapustą czy ze szpinakiem, nawet pół roku.
  • Owoce jagodowe – takie jak truskawki, jeżyny, poziomki i maliny. Doskonale nadają się na domowy kompot do obiadu. Zwłaszcza kiedy zimą tęsknimy za owocowymi smakami lata.
  • Bulion warzywny lub mięsny – będzie stanowił gotową bazę do każdej zupy, sosu czy risotto. Przyda się także jako rozgrzewający napój w czasie przeziębienia. Wystarczy wyjąć z zamrażarki i podgrzać.

Do przygotowania mrożonek nadają się również:

  • zupy kremy (bez ziemniaków, makaronu czy ryżu),
  • twarde sery żółte,
  • surowe drożdże,
  • surowe ciasto na pizzę lub pierogi,
  • pieczywo,
  • białka jajek,
  • niektóre ciasta, np. makowiec lub szarlotka.

Produkty spożywcze, które nie nadają się do mrożenia

Proces mrożenia na niektóre produkty wpływa niekorzystnie. Po rozmrożeniu tracą one swoją konsystencję, zapach i smak, a niektóre staję się zupełnie gorzkie i niesmaczne. Oto lista produktów, których nie powinniśmy mrozić.

  • Warzywa z dużą zawartością wody, takie jak: pomidory, ogórki, rzodkiewki, sałata, kapusta czy seler naciowy, a także czosnek i cebula oraz zioła takie jak bazylia i tymianek. Z zawartej w nich sprej ilości wody tworzą się kryształki lodu, które niszczą strukturę warzyw. Po rozmrożeniu wyglądają niepatetycznie, jak zepsute.
  • Owoce z dużą zawartością wody – dotyczy ich ta sama zasada, co w przypadku wodnistych warzyw. Nie mrozimy arbuza, kiwi, jabłek, cytrusów i winogron.
  • Produkty zawierające skrobię. Jeśli zamrozimy je po ugotowaniu, rozmrożone staną się szare, papkowate i nieapetyczne. Zalicza się do nich: ryż, ziemniaki i makaron. Dlatego nie powinniśmy zamrażać zup lub sałatek z ich dodatkiem.
  • Nabiał, czyli miękkie sery twarogowe, typu mozarella i ricotta, jogurty, mleko, i śmietana. Po rozmrożeniu stają się całkowicie nieapetyczne, tracą konsystencję i rozwarstwiają się.
  • Do mrożenia nie nadają się również oleje, majonez, gotowane jajka, potrawy na bazie galaretki.
  • Soki, smoothie, koktajle i inne napoje – po zamrożeniu zwiększają swoją objętość, mogą rozsadzić pojemnik, w którym są przechowywane.

Mrożenie to świetne rozwiązanie, jeśli chcemy na jakiś czas przedłużyć trwałość produktów lub gotowych dań i uniknąć ich zmarnowania. Ważną zasadą jest to, że nie można zamrażać jedzenia ponownie. 

Aby ułatwić sobie kontrolę nad tym, co w danym momencie powinno zostać zjedzone, warto oznaczać żywność etykietami z informacją, kiedy produkt został zamrożony. Warto przygotowywać sezonowe warzywa i owoce, wówczas będziemy mogli cieszyć się ich smakiem na długo poza sezonem. Mrożonki z owoców sezonowych, na przykład truskawek są lepszym rozwiązaniem, niż bardzo często zawierające konserwanty i chemię owoce sprowadzane z zagranicy.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img