Strona głównaPopularny artykuł ⭐🤍⭐Eko kula do kąpieli – jak zrobić ją samodzielnie w domu

Eko kula do kąpieli – jak zrobić ją samodzielnie w domu

Kiedy po całym dniu pracy odczuwamy spadek energii i czujemy się zmęczeni lub zestresowani, z pomocą może nam przyjść domowe SPA. Relaksująca kąpiel w domowej łazience potrafi zdziałać cuda dla naszego zmęczonego ciała i umysłu. Jest prosty sposób na to, aby poczuć się jak w prawdziwym, profesjonalnym SPA – do wanny wrzućmy musujące kule do kąpieli, które w kontakcie z wodą zaczną się rozpuszczać, uwalniając pielęgnacyjne i aromatyczne składniki, które pomogą ukoić nasze zmysły. Jednak użyjmy nie kuli kąpielowej, kupionej w sklepie, a takiej, którą przygotujemy samodzielnie w domu – bez sztucznych dodatków, konserwantów i mikroplastiku.

Ekologiczna kula kąpielowa DIY

Podstawowymi składnikami potrzebnymi do przygotowania musującej kuli do kąpieli jest kwas cytrynowy, wodorowęglan sodu plus ewentualnie dodatki w postaci ulubionego olejku eterycznego, oliwki, płatków kwiatów czy kolorytowego, naturalnego barwnika. Przepis jest banalnie prosty:

Do dużej miski wsypujemy szklankę wodorowęglanu sodu i pół szklanki kwasu cytrynowego – oba składniki należy dokładnie wymieszać. Następnie dodajemy niewielką ilość ulubionego olejku lub oliwki, a także jeśli chcemy uzyskać konkretny zapach – dosłownie kilka kropel wybranego olejku eterycznego (może być olejek lawendowy, różany, cytrynowy, pomarańczowy). Kiedy w misce znajdują się już wszystkie składniki, zaczynamy ugniatać masę dłońmi. Powinniśmy otrzymać masę o konsystencji mokrego piasku, z którego dałoby się zrobić babki w piaskownicy. Jeśli nasza masa jest zbyt sucha, należy dodać odrobinę wody, bądź hydrolatu, ale tak, aby soda nie zaczęła się pienić. Kiedy masa jest gotowa, wystarczy uformować z niej kule ręcznie, bądź skorzystać z gotowych, dostępnych w sklepach form. Kule można wykorzystać od razu, a te, które zostaną, należy przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu, w zamkniętym pojemniku – szklanym bądź plastikowym lub w woreczku strunowym. W ten sposób kule można przechowywać nawet do pół roku.

Dodatki do ekologicznych kul musujących

Podany powyżej przepis, jest najprostszym i najbardziej podstawowym sposobem na przygotowanie domowych ekologicznych kul kąpielowych. Na etapie wyrabiania masy możemy dodać nasze ulubione składniki, które sprawią, że kule staną się wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, przygotowane specjalnie według naszych, indywidualnych potrzeb. Co zatem możemy dodać do kul kąpielowych:

  • sól epsom – ma działanie relaksujące, rozluźniające i przeciwzapalne, regeneruje naskórek,
  • płatki ulubionych kwiatów – mogą być w postaci suszonych kwiatów bądź ziół, np. róży, nagietka, lawendy,
  • glinki kosmetyczne – wówczas kula będzie miała więcej właściwości pielęgnacyjnych,
  • kolorowe barwniki – do przygotowania kul musujących używa się nie barwników spożywczych, a takich do wyrobu mydła,
  • przyprawy – doskonale sprawdzi się aromatyczny, cynamon, kurkuma lub przyprawa do piernika.

Kule musujące w wersji dla dzieci

Kolorowa, musująca kula kąpielowa to doskonałe urozmaicenie kąpieli dla dzieci. Już samo jej przygotowanie to dla dziecka przygoda, a przy okazji kreatywne ćwiczenie sensoryczne, które doskonale stymuluje różne zmysły, a przy okazji to wspólny czas spędzony z rodzicem. Przy produkcji kuli w wersji dla dzieci lepiej jednak unikać większej ilości dodatków, szczególnie jeśli obawiamy się u dziecka reakcji alergicznej. Wówczas, zamiast olejków eterycznych możemy dodać po prostu delikatną oliwkę dla dzieci. Świetnym pomysłem jest także umieszczenie w kuli maleńkiej zabawki, która wyłoni się w kąpieli wówczas, kiedy kula już się rozpuści. Samodzielnie przygotowane kule do kąpieli to także doskonały pomysł na własnoręcznie przygotowany prezent.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img