Strona głównaProdukty i przepisyJak nie marnować pieczywa? Sposoby na dania z czerstwego chleba

Jak nie marnować pieczywa? Sposoby na dania z czerstwego chleba

Pieczywo jest najczęściej wyrzucanym produktem spożywczym w Polsce. Choć w naszym kraju przez wzgląd na historię, kulturę i tradycję chleb otaczany jest wyjątkowym szacunkiem, marnujemy jego niewyobrażalne ilości. Szacuje się, że w każdej sekundzie Polacy wyrzucają ponad 180 bochenków chleba. Dzieje się tak, ponieważ kupujemy go za dużo, niewłaściwie go przechowujemy i nie umiemy wykorzystać chleba, który już stracił swoją świeżość. Kiedy przynosimy pachnące, świeżutkie pieczywo do domu, ma ono chrupiącą skórkę, miękki, puszysty i jakby nieco wilgotny środek, a wokół niego unosi się z niczym nieporównywalny aromat. Jednak już zazwyczaj po jednym dniu chleb staje się czerstwy, a my nie wiemy, jak go wykorzystać. W dawniejszych czasach, nasze babcie zdecydowanie bardziej szanowały pieczywo i próbowały wykorzystać je do najmniejszego okruszka. Jak im się to udawało? Okazuje się, że to wcale nie takie trudne i nawet z czerstwego pieczywa można przygotować kilka pysznych dań.

Tosty francuskie

Do pysznych, sycących francuskich tostów czerstwe kromki nadają się idealnie. Wystarczy wymieszać jajko z odrobiną mleka i w tak przygotowanej masie obtoczyć kawałki chleba bądź innego czerstwego pieczywa i usmażyć je na patelni. Tego rodzaju smażony chleb można podawać jako samodzielną przystawkę, w wersji wytrawnej, np. z solą lub boczkiem, a także w wersji na słodko z cukrem, dżemem, miodem, cynamonem bądź pieczonym jabłkiem.

Grzanki

Czerstwy chleb doskonale nadaje się na przygotowanie chrupiących i aromatycznych grzanek. Kromki kroimy na drobną kostkę, posypujemy ulubionymi ziołami, np. oregano i bazylią i podsmażamy na mocno rozgrzanej i lekko skropionej olejem lub oliwą patelni. Tak przygotowane grzanki będą świetnym dodatkiem do zup kremów lub do sałatek.

Kwas chlebowy

Kwas chlebowy to pyszny i orzeźwiający napój z chleba razowego, który ma wiele cennych właściwości i jest bogatym źródłem witamin, zwłaszcza tych z grupy B. Doskonale gasi pragnienie, nawadnia i naprawdę jest łatwy do przygotowania w domowych warunkach. Aby przygotować ten tradycyjny, popularny w Ukrainie, Białorusi i Litwie potrzeba:

  • 30 dag czerstwego chleba razowego na naturalnym zakwasie
  • 2,5 l wody źródlanej
  • 0,5 szklanki cukru
  • 1 dag drożdży
  • kilka ziarenek nieugotowanego ryżu

Wodę należy zagotować i odstawić do ostygnięcia. W piekarniku pieczemy pokrojony w kostkę chleb razowy, aż do momentu kiedy się zarumieni. Kiedy wystygnie przekładamy do szklanego słoika bądź kamiennego naczynia i zalewamy wodą. Po mniej więcej trzech godzinach w niewielkiej ilości roztworu rozpuszczamy drożdże i cukier. Wlewamy do pozostałej wody z chlebem i pozostawiamy na dobę. Po 24 godzinach napój przecedzamy i przelewamy do butelek do pojemności ¾. Do każdej butelki należy wrzucić kilka rodzynek i odrobinę ziarenek surowego ryżu. Butelki na 3 dni należy pozostawić w chłodnym miejscu w pozycji leżącej. Po tym czasie kwas chlebowy jest gotowy do picia. Jego termin ważności wynosi około 4 tygodnie.

Zupa chlebowa

  • kilka kromek czerstwego chleba,
  • ok. litr bulionu warzywnego lub drobiowego,
  • 2 ząbki czosnku,
  • cebula,
  • oliwa,
  • sól, pieprz.

W garnku należy rozgrzać oliwę i zeszklić na niej drobno posiekaną cebulę. Następnie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, dodajemy pokrojony w kostkę chleb i smażymy przez około 10 minut. Po tym czasie należy całość zalać bulionem i od momentu zagotowania gotować przez kolejne 10 minut. Na koniec zupę blendujemy na gładki krem i przyprawiamy solą i pieprzem.

Bułka tarta

Naturalnie wyschnięte bułki i kromki chleba, kiedy staną się już zupełnie twarde, można zetrzeć na tarce lub zmielić w maszynce. Nie wolno ich wówczas przechowywać w folii, ponieważ spleśnieją, a wówczas należy je wyrzucić. Taką domową bułkę tartą można potem wykorzystać podczas przygotowywania obiadu, np. jako panierkę do kotletów mięsnych, rybnych lub jajecznych. Jest to jeden z najprostszych sposobów na niemarnowanie pieczywa.

Jak prawidłowo przechowywać pieczywo?

Chleb powinien być przede wszystkim przechowywany w temperaturze pokojowej i nie powinien pozostawać bez przykrycia, ponieważ bardzo szybko wówczas wysycha. Dlatego najlepiej przechowywać pieczywo w drewnianych chlebakach bądź w lnianych torbach. Niedobrze jest pozostawiać chleb w workach foliowych, ponieważ wtedy zaczyna bardzo szybko pleśnieć. Spleśniałego chleba nie da się już odratować i pozostaje nam tylko wyrzucić go do kosza. Nie można nim również karmić zwierząt, szczególnie kaczek i innych ptaków.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img