Strona głównaPorady dietetyczneEkożywność - czym jest? Jak ją odróżnić?

Ekożywność – czym jest? Jak ją odróżnić?

Czym jest żywność ekologiczna, jak odróżnić ją od konwencjonalnej i jak nie wpaść w pułapkę eko produktów?

Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome wpływu odpowiedniego odżywiania na zdrowie, jakość i długość życia. Na rynku spożywczym pojawia się coraz więcej towarów „eko”, „bio”, „organic”, które mają poprawić nasze samopoczucie, zwiększyć siły witalne, zapobiegać chorobom a nawet leczyć.

Półki sklepów ze zdrową żywnością uginają się od artykułów, które jeszcze niedawno brzmiały dla nas zupełnie obco. Dziś natomiast dla większości z nas produkty takie jak szałwia hiszpańska, amarantus ekspandowany, ostropest plamisty, sól himalajska, olej kokosowy są uzupełnieniem codziennego jadłospisu.

Wachlarz towarów mieszczących się pod pojęciem zdrowej żywności jest coraz szerszy, na co warto więc zwracać uwagę robiąc zakupy? Tutaj chciałabym wrócić do pojęcia żywności ekologicznej.

Przede wszystkim pamiętajmy, że jedynym świadectwem ekologicznego pochodzenia produktu jest odpowiedni certyfikat (biały listek na zielonym tle).

Sklepy ze zdrową żywnością zazwyczaj oferują także produkty konwencjonalne, daje nam to możliwość wyboru- zakup produktu tańszego, ale pochodzącego z upraw gdzie dopuszcza się stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, nawozów sztucznych, substancji stymulujących wzrost i masę zwierząt, oraz genetycznych modyfikacji.

Co zyskujemy kupując certyfikowaną żywność ekologiczną?

Przede wszystkim gwarancję, że przy uprawie roślin nie zostały użyte sztuczne nawozy i pestycydy, przy hodowli zwierząt natomiast – antybiotyki, hormony wzrostu i inne substancje zwiększające wydajność produkcji. Żywność ekologiczna nie może być genetycznie modyfikowana, dotyczy to również paszy którą są karmione zwierzęta.

W kolejnym etapie przetwórstwa natomiast zabrania się dodawanie do żywności ekologicznej sztucznych konserwantów, stabilizatorów, wzmacniaczy smaku i zapachu.

Dzięki temu konsument otrzymuje produkt jak najmniej przetworzony, z naturalnym bogactwem składników wartościowych- witamin i substancji mineralnych, natomiast bez substancji balastowych- pozostałości po środkach ochrony roślin, chemikaliów, konserwantów. Dzięki temu nasz organizm może maksymalnie przyswajać to co w produkcie najbardziej wartościowe, nie zajmując się jednocześnie detoksykacją i usuwaniem substancji szkodliwych.

Rolnictwo ekologiczne odgrywa też istotną rolę w ochronie bioróżnorodności, zapewnia dobrostan zwierząt, wysoką jakość biologiczną produktów, nie obciąża środowiska, jest więc zrównoważony ekonomicznie i ekologicznie.

Zadbaj o swoje zdrowie

Dzisiaj, kiedy otyłość i choroby zależne od diety stały się epidemią, potrzeba dbałości o jakość codziennego pożywienia wydaje się więc być oczywista. Sięganie po żywność z kontrolowanych upraw na pewno w dużej mierze ją gwarantuje. Może więc lepiej zapłacić więcej za dobry produkt, niż kupować tańszą, wysoko przetworzoną żywność? Może w późniejszym okresie uda się dzięki temu zaoszczędzić na lekarstwach?:)

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykułDieta bezglutenowa
Następny artykułAmarantus Ekspandowany
spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img