Strona głównaProdukty i przepisyForskolina, czyli ekstrakt z pokrzywy indyjskiej – w czym pomaga?

Forskolina, czyli ekstrakt z pokrzywy indyjskiej – w czym pomaga?

Ekstrakt z pokrzywy indyjskiej, innymi słowy forskolina, wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej oraz hinduskiej. Od wieków stosowano ją w przypadkach wielu chorób. Na Dalekim Wschodzie ekstrakt z pokrzywy stosowany jest w przypadkach problemów z układem trawiennym, otyłości, przy dolegliwościach sercowo-naczyniowych, chorobach układu oddechowego, nadciśnieniu tętniczym, jaskrze czy łuszczycy.

Czym jest forskolina i jakie ma zastosowanie

Forskolina a odchudzanie

Pokrzywa indyjska wyraźnie wpływa na rozkład tłuszczu w tkance tłuszczowej. W ten sposób pobudzona trzustka produkuje więcej insuliny, co przekłada się na redukcję wagi. Naukowcy z University of Kansas w USA przyjrzeli się dość mocno wpływowi forskoliny na masę ciała. Przeprowadzono badania, którym poddano 30 mężczyzn z nadwagą oraz otyłością. Podzielono ich na dwie grupy. Jednej z grup podawano dwa razy dziennie, przez 12 tygodni 250 mg ekstraktu standaryzowanego na 10% forskolinę, druga grupa otrzymywała placebo. U mężczyzn przyjmujących ekstrakt odnotowano zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Jednak warto pamiętać, że póki co forskolina wykazuje potencjał do tego, by być stosowanym środkiem w zwalczaniu otyłości. Grupa badanych nie jest duża i potrzebne są kolejne badania.

Właściwości prozdrowotne forskoliny

Choć póki co trwa jeszcze dyskurs nad tym jak duże możliwości ma forskolina w walce z otyłością to pewne są jej inne właściwości prozdrowotne. W latach 80. XX w. niemieccy naukowcy przeprowadzili serię badań, którymi podzielili się z opinią publiczną w 1987 r. Wynikało z nich, że po podawaniu dożylnym forskoliny w dawce μg/kg/minutę zaobserwowano spadek ciśnienia rozkurczowego nawet o kilkadziesiąt procent, bez większego zużycia tlenu. Kolejne badania przeprowadzane w innych częściach świata potwierdzały skuteczność pokrzywy indyjskiej w walce z nadciśnieniem tętniczym.

Może się okazać, że osoby cierpiące na coraz powszechniej występującą astmę będą mogli wspierać walkę z dolegliwością przy użyciu forskoliny. Naukowcy z University od Vienna Medical School podawali chorym na astmę wziewy 10 mg forskoliny oraz lek na astmę w postaci 0,4 mg fenoterolu. Badani byli podzieleni na dwie grupy. Zarówno u tych, którym podawano forskolinę, jak i fenoterol zaobserwowano znaczne rozszerzanie się skrzeli. Jednak u leczonych fenoterolem pojawiło się drżenie rąk oraz zmniejszyło się stężenie potasu w osoczu krwi. Takich ubocznych efektów nie było u chorych, którym podawano forskolinę.

Wiele badań wykazało, że forskolina może wspierać osoby chorujące na jaskrę, czyli chorobą charakteryzującą się nadmiernym wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Niektóre źródła podają, że pokrzywa indyjska wspomaga walkę z łuszczycą. Rzeczywiście badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców z University of Tuebingen wykazały że suplementacja pokrzywą łagodzi symptomy choroby, to jednak grupa badanych jest zbyt mała, by móc z pewnością stwierdzić, że preparat jest zawsze skuteczny.

Czy pokrzywa indyjska jest bezpieczna, czy są jakieś skutki uboczne?

Zdecydowana większość badań przeprowadzonych na tej roślinie nie wykazuje jakiegokolwiek niebezpieczeństwa mogącego wynikać z przyjmowania forskoliny. Spożywanie forskoliny nie wiąże się ze skutkami ubocznymi. Jednak badania pokrzywy indyjskiej nadal trwają i dla bezpieczeństwa preparatów z forskoliną nie powinny zażywać kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci. Ze względu na to, że forskolina może wchodzić w interakcje z lekami, np. klopidogrelem czy warfaryną, nie zaleca się by preparaty z forskoliną stosowały osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi. Osoby ze zbyt niskim ciśnieniem tętniczym również nie powinny stosować takich preparatów, ze względu na to że jeszcze mocniej je obniżą.

Grzegorz Nowak
Jego specjalność to przedstawienie produktów i przepisów z całego świata oraz sposobów na ekologiczne życie. W jego wpisach znajdziesz wskazówki jakie niewielkie zmiany możesz wprowadzić do swojego życia, żeby stało się bardziej ekologiczne. Wyjaśnia sekretne tajniki przepisów i właściwości produktów, które warto wprowadzić do swojej kuchni.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img