Strona głównaPorady dietetyczneJak sobie radzić z niedoborem potasu?

Jak sobie radzić z niedoborem potasu?

Potas to jeden z najistotniejszych jonów obecnych w organizmie człowieka. Obok sodu stanowi główny składnik przestrzeni międzykomórkowych i jest kluczowy dla regulowania czynności błony komórkowej. To także elektrolit niezbędny dla regulowania gospodarki wodnej organizmu. Podpowiadamy jak rozpoznać pierwsze objawy sugerujące niedobór potasu.

Spis treści

Rola potasu w organizmie

Potas jest składnikiem zaliczanym do grupy elektrolitów (którą tworzą także sód i chlor). Największe ilości potasu znajdują się w suszonych owocach (np. w morelach suszonych 1600 mg/100 g) oraz w orzechach, nasionach i kakao. Jest obecny w warzywach, w tym w burakach, szpinaku czy pomidorach, mięsie i wyrobach zbożowych. Co ciekawe, ilość ziemniaków obecna w diecie statystycznego Polaka pokrywa około 1/4 zapotrzebowania na potas.

 • Potas zapewnia prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu.
 • Uczestniczy w regulowaniu pH komórek, ciśnienia osmotycznego oraz odpowiada za zatrzymywanie wody wewnątrz komórki.
 • Potas bierze udział w procesie spalania węglowodanów i białek.
 • Jest składnikiem wspierającym pracę układu nerwowego oraz mięśni.
 • Potas jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg procesów zachodzących w układzie nerwowym, wspierając m.in. utrzymanie prawidłowego rytmu pracy serca.

Niedobór potasu – objawy

Warto podkreślić, że poważne problemy z niedoborem potasu występują dość rzadko. Łatwo dostarczyć go do organizmu wraz z pożywieniem, gdyż jest zawarty w większości produktów spożywczych. Jeśli jednak w danym przypadku biodostępność tego składnika jest niższa, w dłuższej perspektywie może przejść w niedobór potasu – określany jako hipokaliemia.

Jakie symptomy mogą sugerować niedobór potasu? Objawy występujące najczęściej to przede wszystkim:

 • bolesne skurcze (w szczególności łydek) i obrzęki,
 • niekontrolowane drżenie i ogólne osłabienie mięśni,
 • nieregularności rytmu serca (zauważalne w szczególności podczas czasie trwania fali upałów),
 • zaparcia i problemy trawienne,
 • podwyższone ciśnienie tętnicze krwi,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • nerwowość i drażliwość.

Hipokaliemia występuje dość rzadko w przypadku osób zdrowych, prowadzących zróżnicowaną dietę. Ważne natomiast aby reagować, gdy zaobserwujemy podobne objawy, szczególnie w przypadku dzieci i osób w podeszłym wieku. Niewielki niedobór potasu u osób starszych może objawiać się np. poprzez ogólne osłabienie organizmu, wrażenie dezorientacji, utrzymujące się zmęczenie czy apatyczne zachowanie – co często może utrudniać jego rozpoznanie.

Niedobór potasu – przyczyny

Niedobór potasu przyczyny może mieć przede wszystkim w odwodnieniu organizmu. Wchłaniany jest w jelitach z trawionego pokarmu. Wydalanie tego składnika odbywa się natomiast poprzez nerki. Oznacza to, że jedną z głównych przyczyn wystąpienia niedoboru potasu może być właśnie nadmierna utrata płynów – która może mieć różnorodne podłoże.

 • Na wypłukiwanie potasu z organizmu mogą mieć wpływ leki diuretyczne (moczopędne), ale także preparaty przepisywane w dla uregulowania ciśnienia tętniczego.
 • Inną przyczyną wystąpienia niedoborów potasu (a także ich objawem) mogą okazać się długotrwale utrzymujące się dolegliwości związane z funkcjonowaniem układu trawienia i przemianą materii.
 • Problemy z zaspokojeniem zapotrzebowania na potas mogą także zagrażać diabetykom.

Niedobór potasu może rozwijać się i utrudniać funkcjonowanie szczególnie latem, podczas trwania upałów. W takich przypadkach często zaleca się stosowanie elektrolitów oraz suplementacji potasu, aby zadbać m.in. o prawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego, dróg moczowych oraz dobre samopoczucie.

Magda Kaźmierczak
Magister Technologii Żywności i Żywienia Człowieka oraz Bezpieczeństwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Interesuje się nie tylko żywnością, ale również dietetyką i psychodietetyką. Wolne chwile spędza na trenowaniu z kettlebells lub sztangą.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img