Strona głównaSlow lifeJak spać, żeby się wyspać? 5 sposobów na dobry sen

Jak spać, żeby się wyspać? 5 sposobów na dobry sen

Ostatnio pisaliśmy o pięciu nawykach na dobre poranki, które podtrzymują energię przez cały dzień. Dziś idziemy krok dalej i podpowiadamy, jak zapewnić sobie dobry sen, który także ma ogromny wpływ na poziom energii w ciągu dnia.

Ile spać, żeby się wyspać? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Często słyszymy, że powinniśmy spać 8 godzin. Warto jednak wiedzieć, że jest to bardzo indywidualna kwestia. Odpowiednia ilość snu zależy od uwarunkowań każdego organizmu. Dobrze, jeśli znamy swój organizm i wiemy, jaka dawka snu jest optymalna dla nas.

Bardzo istotna jest też jakość snu, którą możemy zapewnić sobie kształtując odpowiednie nawyki. To najskuteczniejszy sposób, jeśli chcemy odnieść sukces, choć wymaga czasu i cierpliwości. Dlaczego to działa? Ponieważ nawyki wykonujemy nieświadomie. Kiedy dana czynność przenosi się na poziom nawyku, wykonanie jej nie wymaga od nas energii. Działamy niejako automatycznie.

Poniżej 5 korzystnych nawyków, które zapewnią nam dobry sen, a tym samym energię przez cały kolejny dzień.

5 sposobów na dobry sen

Wietrzenie sypialni

Pokój, w którym śpimy, ma ogromne znaczenie dla jakości naszego snu. Nie zawsze mamy w tym zakresie duży wybór, jednak są czynności, które możemy wykonać zawsze. Podstawową i najważniejszą jest wietrzenie sypialni. Niezależnie od tego, jaka jest pora roku, minimum 15 minut przed pójściem do łóżka, otwórzmy szeroko okno. Jeśli warunki atmosferyczne sprzyjają, warto zostawić otwarte lub rozszczelnione okno na całą noc.

Wyłączenie urządzeń elektronicznych

Rezygnacja z telefonu, komputera czy telewizora minimum godzinę przed pójściem do łóżka to jedna z najważniejszych zasad higieny snu. Niebieskie światło emitowane przez te urządzenia powoduje zaburzenia wydzielania melatoniny, czyli hormonu snu. Możemy mieć przez to trudności z zasypianiem, gorsza będzie też jakość naszego snu. Warto tak zorganizować sobie wieczór, by te ostatnie chwile przed udaniem się na spoczynek spędzić już bez elektroniki. Lekko przygaszone światło, relaksująca kąpiel, cicha muzyka to na pewno lepsze sposoby.

Czytanie książki

Co, jeśli nie telefon? Zamiast scrollować w nieskończoność social media, warto w łóżku wziąć do ręki książkę. Przeczytanie już kilku stron pozwoli na oczyszczenie głowy i odsunięcie myśli o codziennych sprawach. Nic nie nasila problemów z zasypianiem bardziej niż gonitwa myśli, analizowanie minionego dnia i planowanie kolejnego. Przeniesienie się w inny świat to świetny sposób na odsunięcie od siebie nieproszonych myśli i zaśnięcie z „czystą” głową.

Lekka kolacja

Dobry sen ma na celu regenerację organizmu. Nasze ciało powinno skupić się na odpoczynku, dlatego nie możemy absorbować go innymi zadaniami. Zjedzmy więc lekką kolację minimum godzinę przed snem tak, by wieczorem nie obciążać układu trawiennego. Świetnie sprawdzą się sałatki, kanapki z razowego pieczywa z warzywami czy chudy nabiał z owocami.

Podobnie powinniśmy zadbać o układ moczowy. Większą ilość płynu należy przyjąć około godziny przed udaniem się na spoczynek. Przed samym snem wystarczy łyk wody. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko nocnych pobudek na wycieczki do toalety.

dobry sen

Wygoda przede wszystkim

Dla higieny snu bardzo istotna jest wygoda. Dotyczy to zarówno piżamy, pościeli, jak i materaca, na którym śpimy. Odzież do spania powinna być bardzo lekka, przewiewna i niekrępująca ruchów. Zarówno w przypadku piżamy, jak i pościeli, najlepiej sprawdzą się naturalne, oddychające materiały. Materac powinien natomiast posiadać odpowiednią twardość, dopasowaną do indywidualnych preferencji. Wiele sklepów oferuje aktualnie możliwość przetestowania materaca tak, by wybór był jak najbardziej przemyślany i pomagał nam się wyspać.

Sen jako lekarstwo dobry sen jest dziś bardzo niedoceniany, choć jest niezwykle istotny dla zdrowia. Może on być stosowany jako profilaktyka wielu chorób. Tymczasem my, często zabiegani i zapracowani, niejednokrotnie wolimy postawić na sztuczne suplementy i inne wspomagacze. Nie wiemy lub nie chcemy wiedzieć, że tego typu sposoby nie mogą równać się z naturalnym, spokojnym snem. Jeśli wprowadzimy w życie opisane nawyki, wiele na tym zyskamy: dużo lepsze zdrowie i energię w ciągu dnia.

Joanna Penza Dietetyk
Autorka artykułów z zakresu dietetyki, pasjonatka zdrowego stylu życia. Trenerka na warsztatach i wykładach dotyczących zdrowego odżywiania. Absolwentka studiów podyplomowych „Poradnictwo dietetyczne” w Instytucie Żywności i Żywienia oraz licznych szkoleń z tego zakresu. Pracowała jako doradca żywieniowy pod własną marką oraz jako dietetyk dla cateringu. Nie zawsze była „fit”. Sama przeszła tę niełatwą drogę i obecnie chętnie dzieli się swoim doświadczeniem.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img