Strona głównaProdukty i przepisyJaki jest ten rabarbar? Poznaj jego właściwości

Jaki jest ten rabarbar? Poznaj jego właściwości

Rzewień, czyli innymi słowy rabarbar, został sprowadzony do Europy w XVI w. ze środkowej Azji, prawdopodobnie za sprawą Marco Polo. Bylina z rodziny rdestowatych obecnie znana jest pod kilkudziesięcioma gatunkami i wykorzystuje się ją jako roślinę leczniczą, a także ozdobną. Najczęściej uprawia się:

  • rabarbar ogrodowy oraz kędzierzawy, które używane są głównie w celach kulinarnych, 
  • rabarbar leczniczy od wieków używany w chińskiej medycynie ludowej,
  • rabarbar dłoniasty, który służy zarówno jako roślina lecznicza jak i ozdobna.

Warzywo, owoc? Czym jest rabarbar?

Kwestia przynależności rabarbaru do grupy warzyw czy owoców jest stale podejmowana. Rabarbar to bylina i biologicznie zaliczana jest do warzyw. 

Kolory ogonków liściowych, czyli łodyg rabarbaru, mienią się od zieleni po intensywną czerwień. Ich smak jest przeważnie cierpki i kwaskowaty, staje się słodszy im łodyżki są czerwieńsze. Rabarbar to doskonały dodatek do bardzo wielu deserów i ciast, świetnie sprawdza się jako główny składnik kompotów, dżemów, galaretek, musów czy wybornych sosów do mięs. Zastosowanie rabarbaru w deserach i ciastach powoduje, że często jest błędnie zaliczany do owoców. 

W kuchni zastosowanie znalazły przede wszystkim łodygi rabarbaru, natomiast medycyna naturalna szczególnie zainteresowała się korzeniem rośliny. To tam znajduje się najwięcej wartości odżywczych, a jego właściwości przeciwbólowe, antyseptyczne, moczopędne czy rozkurczowe są szczególnie cenione. Należy przy tym pamiętać, że liście rabarbaru są trujące, zawierają toksyny powodujące (nawet w niewielkich ilościach) wymioty, w większej ilości mogą nawet uszkodzić nerki czy wątrobę.

Jakimi właściwościami charakteryzuje się rabarbar?

Smak rabarbaru idzie w parze z jego wartościami odżywczymi. Wprawdzie w medycynie naturalnej wykorzystuje się korzeń rośliny, nie oznacza to, że łodyga pozbawiona jest cennych właściwości. Rabarbar zawiera witaminy C, E i K, a także kwas foliowy. Rzewień jest także źródłem wielu cennych minerałów, są to:

Nie brakuje roślinie wartościowych dla organizmu związków organicznych, takich jak błonnik, polifenole czy kwasy owocowe. 

Obecność witaminy C, E i A oraz związków polifenoli w rabarbarze sprawiają, że roślina ma właściwości antyoksydacyjne. Oznacza to, że zawarte w roślinie przeciwutleniacze mają właściwości wspomagające zapobieganie aktywności wolnych rodników w organizmie. Prozdrowotne działanie przejawiać się może tym, że przeciwutleniacze ograniczają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, m.in. miażdżycy, a także mogą spowalniać procesy starzenia się. Antyoksydanty pozytywnie wpływają także na odporność, oraz mają działanie przeciwzapalne i antyalergiczne.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img