Strona głównaProdukty i przepisyDlaczego warto wprowadzić do diety otręby owsiane?

Dlaczego warto wprowadzić do diety otręby owsiane?

Zdrowe odżywianie to temat nie schodzący z ramówek telewizji śniadaniowych, jest żywo omawiany w sieci, trend promują infulencerzy, gwiazdy srebrnego ekranu, mamy, i niesłabnąca na sile blogosfera. Nie ma się czemu dziwić, kwestii zdrowego odżywiania nie ma jak podważyć. Dyskurs jaki trwa dotyczy najczęściej tego co jest zdrowsze. Od kilku już sezonów nie ustaje zamiłowanie do nieco zapomnianych jeszcze całkiem niedawno otrębów owsianych. Skąd ten trend, czy rzeczywiście otręby są warte uwagi?

Otręby owsiane – czym one tak naprawdę są?

Mielenie zboża pszenicy, owsa oraz żyta powoduje, że tworzy się produkt uboczny w postaci otrębów, które powstają z zewnętrznej osłonki ziaren. Wcale nie tak dawno uważano, że ta część zbóż to zwyczajny, bezwartościowy odpad. Jak się jednak okazuje to w osłonce znajdują się bardzo duże pokłady błonnika, witamin i minerałów.

Właściwości otrębów

Wprawdzie na rynku dostępne są różne rodzaje otrębów (poza owsianymi także żytnie czy pszenne) to mają one pewne wspólne właściwości. Najważniejszą cechą jest to, że posiadają one bardzo wysoką zawartość błonnika pokarmowego. Błonnik charakteryzuje się tym, że wspiera perystaltykę jelit oraz pracę całego układu pokarmowego oraz trawiennego. Ważną cechą otrębów jest także to, że mają one wpływ na rozwój cennej flory bakteryjnej, a także wspomagają regulację poziomu glukozy we krwi. 

Warto wprowadzić otręby do diety jeśli planujemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Otręby korzystnie wpływają na przemianę materii. Warto wiedzieć, że są one także cennym źródłem witaminy B oraz magnezu i cynku.

Dlaczego warto mieć w diecie otręby owsiane?

Czym charakteryzują się otręby owsiane?

Niezwykle zdrowe otręby owsiane są bardzo cenione i często wprowadzane do diety. Wprawdzie otręby z owsa wykazują mniejszą zawartość błonnika pokarmowego oraz największą ilość tłuszczu od pozostałych rodzajów otrębów to należy pamiętać, że tłuszcz z nich pochodzący jest niezwykle cenny. Jest to nienasycony kwas tłuszczowy, którego nasz organizm nie wytwarza. 

Otręby owsiane zawierają wiele cennych składników takich jak witaminy z grupy B, wit. E, fosfor, sód, cynk, magnez, żelazo oraz potas. Wysoka wartość odżywcza sprawia, że otręby owsiane mają prozdrowotne właściwości, wspierając organizm w:

  • odchudzaniu – pęczniejący w żołądku błonnik daje dłuższe poczucie sytości, co zapobiega podjadaniu pomiędzy posiłkami,
  • zaparciach – otręby mają pozytywny wpływ na pracę jelit,
  • obniżeniu cholesterolu – błonnik pokarmowy wiąże cholesterol, a to przekłada się na zbicie jego poziomu, co ma ochronny wpływ na układ sercowo-naczyniowy,
  • oczyszczaniu organizmu – otręby owsiane wykazują cechy, które wspierają organizm w pozbywaniu się toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Wpływ na to ma błonnik pokarmowy, który ma właściwości oczyszczające organizm z tego co jest zbędne.

Poza tym regularne spożywanie otrębów owsianych może pozytywnie wpłynąć na koncentrację oraz poprawić komfort snu. Wpływ na to mają witaminy z grupy B, a także magnez.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img