Strona głównaPorady dietetyczneKiedy sięgnąć po suplementy na sen?

Kiedy sięgnąć po suplementy na sen?

Dynamiczny rytm życia bardzo często wiąże się ze stresem. W ciągu każdego dnia jesteśmy narażeni na wiele czynników, które mogą stanowić przyczynę zdenerwowania i napięcia. Może to prowadzić do wystąpienia problemów z zasypianiem lub też pogorszyć jakość naszego nocnego wypoczynku. W takich sytuacjach warto sięgnąć po suplementy na poprawę snu.

Stres a jakość naszego snu

Mimo iż odczuwanie stresu nie należy do najprzyjemniejszych doznań, pełni ono ważną rolę. Jest to motywator, który ma na celu zachęcić nas do zajęcia się sprawami, które wymagają załatwienia. Stres to także faktor, który decyduje o szybkości naszej reakcji – kiedy jest to potrzebne, wpływa na przyspieszenie tętna, oddechu, uwolnienie glukozy oraz wyostrza naszą uważność. Jest to stan, który u swoich podstaw ma więc na celu ochronę naszego organizmu.

Nie jest jednak tajemnicą, że długotrwałe odczuwanie wzmożonego stresu może mieć bardzo niekorzystne skutki zarówno na ciało, jak i umysł. Duża ekspozycja na stresory (czynniki powodujące reakcję stresową w organizmie) może prowadzić do różnych dolegliwości. Pierwszą z nich bardzo często mogą okazać się problemy z zasypianiem. Pogorszenie nastroju, nadpobudliwość, nerwowość i ciągłe spięcie – to objawy, które zauważalnie wpływają na jakość i długość snu.

Aby z nimi walczyć warto sięgnąć po naturalne suplementy na poprawę snu.

Kiedy brać suplementy na sen aby zwalczyć skutki stresu

W okresach kiedy odczuwanie stresu jest wzmożone, sen jest sposobem na zregenerowanie sił i powrót do dobrej formy. Co jednak w sytuacji kiedy jest to niemożliwe? Kiedy brać suplementy na sen, aby mogły efektywnie pomóc oraz po jakie środki sięgać?

Suplementy oparte na kompozycji naturalnych składników to preparaty o delikatnym działaniu. Stężenie zawartych w nich substancji jest dobrane w taki sposób, aby było bezpieczne. Regularne stosowanie (przez okres co najmniej dwóch miesięcy) w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz ruchem może okazać się cennym sprzymierzeńcem w walce z utrudnionym zasypianiem.

Dobrze dobrane suplementy na regenerację i sen mogą przyczynić się do:

  • obniżenia napięcia, wyciszenia organizmu i uspokojenia,
  • poprawy jakości snu,
  • przyspieszyć samo zasypianie,
  • efektywniejszego obniżania stresu oraz łagodzenia jego skutków.

Naturalne składniki, które wspierają zdrowy sen

Suplementy na poprawę snu często opierają się na wykorzystaniu naturalnych składników, takich jak:

  • Melatonina – to hormon wytwarzany przez ludzką szyszynkę, który musi zostać wydzielony w odpowiedniej ilości, aby zapewnić organizmowi pełnowartościowy sen.
  • Melisa lekarska – najpowszechniej znana z naparów ziołowych, dzięki swoim właściwościom kojącym napięcie i uspokajającym.
  • Lawenda – wytwarzany z niej olejek wykorzystywany jest w aromaterapii, ale także jako dodatek do suplementów ułatwiających zasypianie, ponieważ wspiera rozluźnienie i wyciszenie organizmu.
  • Kozłek lekarski – wyciąg z kozłka (waleriana) pomaga obniżyć aktywność układu nerwowego, dzięki czemu wspiera relaksację i ułatwia zasypianie.
  • Chmiel – jest składnikiem, który może mieć korzystny wpływ na jakość snu i szybkość zasypiania.
  • Ashwagandha – czyli krzew wywodzący się z Indii, którego wpływ na organizm nie ogranicza się jedynie do redukcji napięć, ale także wspiera prawidłową gospodarkę energetyczną w ciągu dnia.

Ekstrakty, olejki oraz sproszkowane części roślin mogą mieć zauważalny wpływ na działanie układu nerwowego, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do łagodzenia skutków stresu i zapewnienia komfortowego wypoczynku.

Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img