miłorząb japoński (ginkgo biloba)
Miłorząb Japoński – Ginkgo Biloba: Skarb Dalekiego Wschodu
Miłorząb japoński, znany również jako miłorząb chiński, dwuklapkowy, dwudzielny czy ginkgo biloba, to roślina o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Choć jego nazwa sugeruje pochodzenie z Japonii, w rzeczywistości miłorząb wywodzi się z Chin. Jego liście zawierają kilkadziesiąt składników aktywnych, które wpływają na poprawę kondycji ludzkiego organizmu, wspierając pamięć, koncentrację oraz układ krwionośny, a także hamując procesy starzenia. Miłorząb to jedna z najstarszych roślin na Ziemi, często sadzona w pobliżu świątyń w krajach Dalekiego Wschodu. Najstarsze jego okazy w Chinach mają nawet 3000 lat.
Producent
Certyfikat BIO
Kraj producenta
Bez glutenu
Dla niemowląt
Suplement diety
Bez laktozy
Bez cukru
Bez soi
Cena
-
od
do
Miłorząb Japoński Ginkgo Biloba ekstrakt 24% 60mg 30 kapsułek SWANSON
Miłorząb Japoński 60mg Ginkgo Biloba ekstrakt 24% 120 kapsułek SWANSON
Ginkgo Biloba Miłorząb japoński ekstrakt 60mg 60 kapsułek NOW FOODS
MIŁORZĄB JAPOŃSKI 60 KAPSUŁEK 19,98 g - PHARMOVIT (CLEAN LABEL)
Ginkgo Biloba standaryzowany ekstrakt 50:1 Miłorząb Japoński 50 kapsułek
MIŁORZĄB JAPOŃSKI W KAPSUŁKACH BIO 43,4 g (70 szt.) - PURASANA
Miłorząb ekstrakt GinkgoSelect Ginkgo Biloba extract 60mg 120 kapsułek SWANSON
Wykorzystanie Miłorzębu Japońskiego
Do produkcji wyciągów i ekstraktów z miłorzębu używa się jego charakterystycznych liści, które zbiera się jesienią, a następnie suszy w ciemnym, przewiewnym miejscu. Z miłorzębu wytwarza się suplementy diety, kremy, maści, tabletki, a nawet herbaty, które działają pielęgnacyjnie oraz wspierają organizm.
Liście miłorzębu zawierają około 60 prozdrowotnych składników aktywnych, takich jak glikozydy flawonowe, terpenolaktony, glukoza, proantocyjanidyny czy bilobalidy. W krajach azjatyckich wykorzystuje się również nasiona miłorzębu jako przysmak i przyprawę do warzyw czy mięsa. Z osnówek miłorzębu w Chinach wytwarza się mydło.
Wpływ Miłorzębu Japońskiego na Organizm
Miłorząb dwudzielny ma bardzo pozytywny wpływ na cały organizm. Jego działanie antyoksydacyjne zapobiega powstawaniu wolnych rodników i charakteryzuje się właściwościami przeciwutleniającymi. Dzięki temu może łagodzić objawy demencji i opóźniać starzenie. Wspomaga pracę naczyń krwionośnych, normalizując krążenie, a także wspiera wydolność naczyniową mózgu, co poprawia zdolność do koncentracji i szybkiego zapamiętywania. Zmniejsza również bóle głowy, uczucie senności i zmęczenia oraz łagodzi objawy pogorszenia nastroju.
Stosowanie ekstraktu z miłorzębu japońskiego jest polecane osobom dojrzałym i starszym, ponieważ poprawia sprawność umysłową oraz zmniejsza ciśnienie krwi. Ma także właściwości łagodzące nieprzyjemne objawy cyklu menstruacyjnego oraz przekwitania, takie jak zawroty głowy, zmienność nastrojów czy zaburzenia równowagi, dlatego docenią go również kobiety.
Miłorząb japoński ma także właściwości pielęgnacyjne. Poprawia wygląd skóry naczynkowej, przyczynia się do zmniejszenia cellulitu i dzięki zawartości flawonoidów odżywia tkanki. Chroni skórę przed działaniem promieni ultrafioletowych, zwalnia proces powstawania zmarszczek, wspiera produkcję kolagenu oraz łagodzi uczucie zimnych dłoni i stóp oraz drętwienie kończyn.
Przeciwwskazania do Stosowania Suplementu
Mimo wielu właściwości prozdrowotnych, stosowanie miłorzębu japońskiego nie jest wskazane dla każdego. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią, osoby z zaburzoną krzepliwością krwi, zażywające specyfiki przeciwdrgawkowe i przeciwzakrzepowe, a także planujące zabiegi chirurgiczne, powinny unikać jego suplementacji.
Szczególną uwagę należy zwrócić na przestrzeganie zasad przyjmowania miłorzębu ze względu na jego wpływ na pracę układu krwionośnego, aby nie doprowadzić do niekontrolowanego krwawienia. Do skutków ubocznych jego stosowania należą m.in.: łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, alergie skórne, bóle głowy czy krwawienie z nosa.