Strona głównaProdukty i przepisyOlej kokosowy - wszechstronny produkt w kuchni i nie tylko

Olej kokosowy – wszechstronny produkt w kuchni i nie tylko

Po jaki olej kokosowy najlepiej sięgać w kuchni, a jak tłoczony sprawdzi się do zabiegów kosmetycznych? Czy warto wybierać produkty oznaczone jako ekologiczne, używać oleju rafinowanego czy też zdecydować się na nierafinowany olej z kokosa? Jak można przypuszczać – olej olejowi nie równy, dlatego też warto nieco bliżej przyjrzeć się ich właściwościom oraz zawartości cennych składników.

Olej kokosowy bio i jego najważniejsze zalety

Olej kokosowy bio, oznaczony certyfikatem pozyskiwany jest z upraw opartych na zasadach zrównoważonego rolnictwa. Owoce palmy kokosowej dojrzewają, a po ich zerwaniu, są poddawane odpowiedniej obróbce. Ekologiczne pochodzenie surowca nie przesądza jednak o ilości zawartych w nim cennych składników – decyduje o tym sposób obróbki oleju.

Olej kokosowy pozyskiwać można na kilka sposobów, m.in.:

  • poprzez tłoczenie go ze świeżych kokosów, które nie były poddawane działaniu wysokiej temperatury (olej nierafinowany, nieoczyszczony lub extra virgin). Olej powinien być pozyskiwany lokalnie (w Tajlandii, Indonezji, na Filipinach lub Sri Lance), o czym zwykle informuje dopisek na opakowaniu,
  • poprzez tłoczenie oleju z kopry – miąższu dojrzałych, ściętych kokosów. W zależności od decyzji producenta orzechy kokosowe mogą być naturalnie suszone na słońcu lub też podgrzewane nad paleniskami.

Nierafinowany bio olej kokosowy jest obrabiany w taki sposób, że pozostaje bogaty w składniki takie jak: kwas foliowy i witaminy C, E oraz z grupy B. Zawiera także potas, żelazo, wapń, magnez i jod. Olej z kokosa pozyskiwany na zimno bogaty jest w kwasy tłuszczowe MCT, które mają bardzo dobroczynny wpływ na cały organizm. Ich metabolizm zachodzi bez udziału insuliny, co oznacza że olej nie wpływa na podniesienie jej poziomu we krwi, co jest istotne dla diabetyków.

Największy udział procentowy ma kwas laurynowy, który wspomaga organizm w walce z wirusami, bakteriami oraz grzybami (stąd też zbawienne działanie oleju kokosowego na skórę). Kwasy MCT wpływają także na regulowanie poziomu cholesterolu we krwi, przyczyniając się do obniżenia cholesterolu LDL (szkodliwy) i zwiększania poziomu pożądanej frakcji HDL.

Proces rafinowania (oczyszczania) ma za zadanie przedłużyć trwałość oleju, jednocześnie podnosząc jego punkt dymienia, który w przypadku oleju kokosowego może osiągnąć aż 204°C. Sprawia to, że rafinowany olej kokosowy okazuje się być jednym z najlepszych tłuszczów roślinnych do smażenia. Rafinowanie oleju to proces podzielony na kilka etapów, w trakcie których miąższ, a później i sam olej poddawane są działaniu wysokiej temperatury i ciśnienia. Obróbka nie uszkadza zawartych w oleju średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych MCT (bogatych w trójglicerydy), ale niestety wyjaławia go, pozbawiając minerałów, chlorofilu oraz białka. Rafinowany olej nadaje się zatem w głównej mierze do obróbki żywności w wysokiej temperaturze, nie wpływając przy tym na jej smak czy aromat.

Olej kokosowy i jego najlepsze zastosowania

Olej kokosowy sprawdza się zarówno przy gotowaniu, jak również służy znakomicie w roli uniwersalnego kosmetyku do pielęgnacji całego ciała. W kuchni olej nieoczyszczony można wykorzystać do przygotowywania dań na zimno, takich jak desery, tarty i koktajle. Do smażenia i pieczenia można z kolei sięgnąć po olej rafinowany. Poza kuchnią, olej kokosowy znajduje zastosowanie np. przy pielęgnacji:

  • SKÓRY: np. jako baza do przygotowania peelingów, maseczek, a także do demakijażu oraz przy metodzie dwustopniowego oczyszczania skóry;
  • WŁOSÓW: (szczególnie włosy niskoporowate) jako serum na końcówki lub przy olejowaniu włosów przed myciem oraz olejek ochronny, blokujący promieniowanie UV.
Mgr Malgorzata Zawieja Dietetyk Kliniczny
Dietetyczka kliniczna. Od wczesnych lat fascynował ją wpływ jedzenia na nasze zdrowie i samopoczucie, i jak często wybieramy produkty w sposób losowy i nieświadomy. Ciekawość zaprowadziła ją na studia dietetyczne we Wrocławiu, które ukończyła z tytułem magistra w 2018 roku.
spot_imgspot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img
Polecane artykuły
spot_img

Ostatnie artykuły

spot_img